Джеръми Сайдс разполага с невероятен набор от "играчки за пораснали момчета" - моторни лодки, пълно водолазно оборудване, разнообразни сонари и друг тип детектори.
Освен това той е успял да превърне хобито си да вади от езера и реки потънали автомобили в своя професия и в популярен влог в YouTube. Лошото е, че нерядко освен останки от коли Сайдс се натъква и на загубени човешки животи, което е истинско предизвикателство за нервите и емоциите му.
Страстта към сегашното му занимание пламва от популярните в Америка предавания тип "истински престъпления".
След като завършва гимназия, Сайдс за кратко служи във военноморските сили на САЩ, след което се ориентира към технологично обучение и работа в автомобилния бранш. Междувременно се запалва и по планинарството и си купува първия металотърсач, а употребата му се оказва голямата му страст.
Така американецът се увлича и по гмуркането, защото в родната му Джорджия времето често е твърде горещо за скитане по планините, и увлечението към криминалните риалитита се среща с любовта към гмуркането и търсенето на находки.
Сайдс осъзнава, че има огромна група влогъри като него, които се занимават предимно с издирване на отдавна изчезнали хора.
Пред Independent той уточнява, че заедно със съмишлениците си не работят с полицията или с неправителствени организации, а действат самостоятелно или на групи от няколко човека. Обикновено дори не информират близките на изчезналите, за да не им дават напразни надежди, че роднините им със сигурност ще бъдат открити.
Ако мисията на Сайдс е успешна, тя стига до канала му в YouTube, но ако не открие нищо, обикновено не публикува заснетото.
Един от случаите, с които американецът става истински популярен в социалните платформи, е когато открива телата на Ерин Фостър и Джеръми Бечел от Тенеси. Двамата гимназисти изчесват с Pontiac-а на Джеръми още през 2000 г. и над 20 години от тях няма и следа.
Сайдс разбира за случая от форуми в интернет, само че този път има и лични подбуди да се включи в търсенето, защото докато самият той е в гимназията, губи двама свои близки приятели в катастрофа.
"Човече, това можеше да са мои приятели и да няма ни вест, ни кост от тях...", възкликва влогърът пред Independent.
Кадрите от измъкването на колата на Бечел са гледани над 5 млн. пъти. На тях се вижда как Сайдс се гмурка и стига до потъналия автомобил, където обаче няма тленни останки. Въпреки това има неоспоримо доказателство, че това е колата на Джеръми - регистрационният номер е почти непокътнат.
Оттогава насам Сайдс се превръща в истинска интернет знаменитост и имейлът му е пълен с молби на потребители, които търсят изчезналите си близки.
Въпреки това той се опитва да спазва принципа си да не предупреждава семействата на изчезналите, за да не им дава напразни надежди. Обикновено пристига в набелязания град инкогнито, върши задачите си и си тръгва, без да общува с почти никого. Единственото желание на Сайдс е да помага.
Категоричен е, че не предприема мисиите си, за да трупа последователи или да привлича рекламодатели. Зрелищните вадения на автомобили от дълбоки води не са с цел да радва публиката си, а за да си свърши работата и да открие изчезналите жертви.
До момента Сайдс е участвал по един или друг начин в намирането на над 20 души и непрекъснато следи интернет форумите, за да знае с кой казус да се захване занапред. Той подчертава, че въпреки нестандартната си дейност, спазва стриктно законите на САЩ.
В момента, в който той и колегите му открият потънал автомобил или друга улика, те се свързват с полицията и ФБР, за да ги уведомят. Мнозина обаче са на мнение, че ентусиасти като Сайдс вършат по-добра работа и от официалните власти на САЩ.
"Мразя да си тръгвам, без да съм открил това, което търся", обяснява пред Rolling Stone Джеръми.
За влогъри като него случаите нямат давност и разследването им може да продължи до безкрай или поне докато имат мотивация да го правят. Колкото до самите клипове, Сайдс казва, че хората обичат да ги гледат, защото им дават надежда за щастлив край.
"Това е една моя огромна страст, която се превърна в преследване на още по-огромни цели", заявява още той.