В края на 2023 г. светът не изглежда като по-добро място.
Вместо да се намери разрешение за старите конфликти, се отвори място за избухване на нови войни на фона на все по-задълбочаващо се глобално икономическо и геополитическо разделение.
От своя страна новите технологии носят със себе си нови предизвикателства, докато планетата започва да реагира все по-остро срещу начина ни на живот.
Ето кои са някои от глобалните събития, които в най-голяма степен маркираха 2023 година:
- Конфликтът в Украйна влезе в задънена улица
Дългочакваната офанзива на украинската армия така и не сбъдна надеждите за решителен пробив на фронта и връщане на отнетите от Русия територии.
Това потвърди по-ранните прогнози, че войната се превръща в дълъг конфликт на изтощение и провокира дебати сред западните съюзници относно готовността за продължаване на военната подкрепа за Киев.
Към края на 2023-та изглежда, че на фронта положението е в пълен паритет, но обстоятелствата притискат далеч повече Украйна като държава с по-малко ресурси за самостоятелно водене на война.
Времето е на страната на Владимир Путин, който едва ли ще има конкуренция на президентските избори догодина за разлика от Володимир Зеленски и най-вече Джо Байдън.
- Нова война в Кавказ
Точно три години след последната война в Нагорни Карабах, през септември Азербайджан довърши започнатото през 2020 г. и окончателно наложи властта си над спорната територия на фона на регионален конфликт, където интереси имат много други държави.
В рамките само на няколко дни азербайджанската армия навлезе в Нагорни Карабах (Република Арцах), принуди местната власт да капитулира и завладя всички територии, върху които не беше сложила ръка при предишната си офанзива. Седмица по-късно почти цялото население на региона потърси убежище в Армения, докато Баку започна да интегрира областта в своята територия.
Масовото изселване предизвика протести в Армения заради неуспеха на нейното правителство да се намеси ефективно и повдигна въпроси защо Русия не е помогнала на своя съюзник.
Със сигурност конфликтът между Азербайджан и Армения остава отворен. Все още няма изгледи за постигане на някакво споразумение. Статутът на оставащите в Нагорни Карабах арменци може да стане повод за нова ескалация.
Същото важи и за ангажимента на Евреван да позволи изграждането през своя територия на коридор между Азербайджан и азербайджанския екслав Нахичеван.
- Изкуственият интелект (ИИ) става все по-голяма част от живота ни
През 2023 г. резкият бум на ИИ привлече вниманието на правителства и бизнес, които започнаха да откриват все повече възможности за експлоатацията му. Това обаче провокира и много сериозни дебати за това дали и как да се регулира целият процес.
За някои човечеството е напът да постигне изключителен технологичен скок в редица области, благодарение на технологиите с изкуствен интелект. Песимистите обаче предупреждават, че всичко се развива по-бързо от способността ни да усвоим промените и овладеем рисковете.
На първо време стоят предизвикателствата, свързани с увеличение на безработицата, задълбочаване на съществуващите неравенства и разпространение на фалшиви новини и дезинформация.
Стигна се дотам, че през март над 1000 водещи имена от света на новите технологии, включително Илон Мъск и Стив Возняк, да призоват за намаляване на темпото на развитие на ИИ.
- Индия задмина Китай като най-многолюдната държава в света
В продължение на повече от столетие Китай бе считана за най-многолюдната държава на планетата. Това се промени през април. Оценките на ООН показват, че населението на Индия вече надвишава 1,43 милиарда души и ще продължи тенденцията за увеличение през следващите десетилетия, като до 2050 година ще достигне 1,7 милиарда.
От своя страна китайската популация се свива и застарява. Демографските данни показват, че при сегашните тенденции населението на Китай ще намалее със 100 милиона души до средата на столетието, като същевременно с това средната възраст ще скочи от 39 на 51 години.
Всичко това е шанс за Индия, която все повече обръща поглед към космоса след успешната си мисия до Луната. От една страна бумът на младо население означава повече работна ръка и условия за икономически растеж, които да оспори водещата роля на Китай в Азия.
От друга обаче безконтролният положителен прираст би могъл да доведе до огромни социални и икономически сътресения.
- Мирът в Близкия изток е по-далеч от всякога
Всички очаквания за нормализиране на отношенията между Израел и водещите арабски държави се провалиха след терористичната атака на Хамас от 7 октомври.
В най-кървавият ден в историята на Израел загинаха около 1200 души, а 240 бяха отвлечени. Това провокира изключително тежък военен отговор срещу Ивицата Газа по суша и въздух с намерение за пълно унищожение на Хамас.
Увеличаващият се брой на цивилните жертви, повечето от които жени и деца, провокира критики в световен мащаб, че Израел извършва военни престъпления. От Тел Авив отхвърлят обвинението с аргумента, че Хамас използва цивилни като живи щитове.
Намесата на различни подкрепени от Иран регионални играчи разлива конфликта отвъд границите на Газа и заплашва да го ескалира още повече.
- Природата отново показа, че е по-силна
Две катастрофални природни бедствия маркираха в най-голяма степен изминалите 12 месеца.
През февруари Турция и Сирия претърпяха поредица опустошителни земетресения. Първоначалният трус с магнитуд 7,8 по Рихтер е последван от втори със сила 7,5 и още много силни вторични трусове, които водят до почти безпрецедентни разрушения. Опустошителното въздействие на земетресенията причини смъртта на 59 000 души в Турция и 8 000 в Сирия.
През септември средиземноморската буря Даниел пък доведе до преливане на язовир в Либия, а водата разруши по пътя си редица селища, включително провинциалната столица Дерна. Три месеца по-късно все още не е ясен точният брой на жертвите, като оценките варират между 5000 и 20 000 души.
- Температурите продължават да чупят рекорди
Климатичните промени и глобалното затопляне отдавна представляват застрашителна реалност за човечеството. Пряк резултат от тях е споменатата горе буря Даниел, която нанесе огромни щети не само в Либия, но и в Гърция, Турция и България.
Очакванията на експертите са 2023 г. да бъде най-горещата година в историята на измерванията със значително повишаване на средната температура на планетата в сравнение с прединдустриалната ера.
Резултатите са не само бури като Даниел или циклона Фреди, опустошил големи територии на Източна Африка. Безпрецедентни пожари в Канада и САЩ, рекордни суши в Южна Америка и Африка са само част от климатичната реалност, в която ще трябва да живеем и през 2024 г.