"Отправяме се на опасна одисея, която ще ни заведе там, където никои други природозащитници не са отивали, на мисия, каквато никога не е била предприемана. Тръгваме, за да намерим, блокираме и спрем най-голямото и безмилостно зло чудовище в океана."
Така започва описанието на Операция "Кангей Мару" - последната инициатива на Фондация Капитан Пол Уотсън.
"Кангей Мару" е новият японски китоловен кораб-майка, или както го наричат от фондацията - "най-голямата индустриална машина за убиване на китове на света".
Самият Пол Уотсън е един от най-противоречивите и спорни природозащитници, наричан от китоловците екотерорист заради крайните методи за защита на морските видове.
Дори в средите на еколозите се намират такива, които го смятат за екстремист.
Акциите на родения в Канада активист са насочени към директна конфронтация с риболовните кораби.
При тях активистът и екипажът му застават пред набелязаното стадо и пречат на китоловците, с въжета повреждат витлата на плавателните им съдове, мятат миризливи бомби и дори ги блъскат. Случва се да се качват на вражеските кораби или да ги обстрелват с развалено масло и боя.
Понякога методите му стигат до крайности - през 80-те години на миналия век хората на Уотсън потапят два китоловни кораба на пристанището в Рейкявик в Исландия.
Всичко това му е донесло доста слава. Неговата организация Sea Shepard Conservation Society и сблъсъците ѝ с японските китоловци в началото на този век са документирани в поредицата Whale Wars на Animal Planet.
Еколозите на Уотсън се гордеят, че с акциите си са спасили 6000 кита от харпуните на японските китоловци, но техните пиратски методи са му навлекли и поредица проблеми със закона на няколко континента.
Последният от тях е от неделя, 21 юли, когато властите в Гренландия задържаха Пол Уотсън по издадена от Интерпол червена бюлетина. Тя е поискана от Япония заради действията на екоактивиста срещу китоловни кораби в Антарктика.
73-годишният ветеран е бил арестуван, докато корабът му с екипаж от 25 доброволци е спрял, за да зареди с гориво на път за Тихия океан през т.нар. Северозападен морски път в Северния ледовит океан, над Канада.
Именно плаването през толкова северен - и опасен, маршрут беше част от уникалността на операцията. Досега, според Уотсън, нито един плавателен съд на неправителствена организация не е преминавал трудния заради ледовете морски път над Канада.
Властите в Токио настояват той да бъде екстрадиран в страната, където да бъде изправен пред съда по обвинения, че е застрашил живота на моряците на китоловни кораби, които е атакувал в Южния океан.
Тепърва съдът в Нуук трябва да се произнесе дали Уотсън ще остане зад решетките, докато се вземе решение по исканата му екстрадиция.
Това може да създаде пречки пред последната мисия на активиста, който беше тръгнал на най-големия си лов досега. Неговата цел е японският кораб "Кангей Мару" на компанията "Киодо Сенпаку".
Това действително е морско чудовище - подвижна фабрика за обработка на китове на стойност над 47 млн. долара.
Плавателният съд тежи 9300 тона, дълъг е 112 метра и беше пуснат за пръв път на вода през юни. Той замести "Нисин Мару" - старият познайник на природозащитниците, атакуван не веднъж и от организацията на Пол Уотсън в Южния океан.
Активистите наричаха стария кораб "плаваща кланица". На него убитите китове се разфасоваха, обработваха и съхраняваха. Той спря да плава през 2020 г., но сега има още по-страховит заместник.
"Кангей Мару" разполага с високотехнологични дронове, които могат да летят до 100 км, за да оглеждат за китове за улов. Обсегът на кораба е 13 000 км. и той е в състояние да плава до 60 дни, без да акостира на сушата.
На него могат да се качват животни до 70 тона и да се съхраняват до 600 тона месо, което позволява дълъг престой в открити води.
Само площадката за разфасоване е с големината на две баскетболни игрища.
Това кара Уотсън и хората му да смятат, че японските китоловци смятат да възобновят лова на китове извън териториалните води на страната и да се насочат към откритото море на Южния ледовит океан - нещо, което е забранено от Международната комисия по китолов през 1986 г.
До 2018 г. Япония използваше вратичка в тази забрана, за да продължи лова на китове извън собствените си териториални води, маскирайки тези експедиции като лов с научни цели във водите край Антарктика и Южния океан..
През 2014 г. Международния съд в Хага се произнесе, че тези експедиции не са научни, а както природозащитниците предупреждават - "чист индустриален китолов".
През 2018 г. Япония взе решение да напусне Международната комисия по китолов, но все пак обяви, че спира с лова в Южния океан и ще се занимава с търговски лов на едрите бозайници само в своите териториални води.
Възможностите на "Кангей Мару" за дълги плавания обаче кара много еколози да се притесняват, че японските китоловци ще се завърнат обратно към старите си навици.
Япония - заедно с Норвегия и Исландия, е една от трите страни, които ловят китове за търговски цели.
Властите в Токио твърдят, че китовото месо е важна част от културата в страната и въпрос на "хранителна сигурност" за държава с малко ресурси за отглеждане на храни, която внася сериозни количества месо.
Президентът на компанията "Киодо Сенпаку", собственик на "Кангей Мару", Хидеки Токоро коментира пред "Си Ен Ен", че корабът няма да провежда китолов извън териториалните води на Япония, тъй като в подобно излизане "няма никаква икономическа логика".
Плановете на компанията са морската касапница за китове да продължи работа поне още 30 години, като тя да работи само край бреговете на Япония.
Може би е така и чудовищният кораб ще се ограничи само в тези територии. Но ако Пол Уотсън и хората му нямат възможността да проверят на място в Южния океан, няма как да сме напълно сигурни.