В Швейцария вземат повечето важни решения с референдум.
Малко изненадващо на пръв поглед, този уикенд мнозинството от гласувалите швейцарци отхвърлиха предложение за разширяване на защитените територии и отпускане на повече средства за опазване на дивата природа и биоразнообразието.
По принцип масовата представа за алпийската страна е за безкрайна планинска приказка, кристални езера и чист въздух, които предполагат и множество растителни и животински видове. Всъщност това не е така - биоразнообразието в Швейцария далеч не е толкова богато, а идиличните гледки от представите ни са основно от пасища, където се отглеждат крави.
Предложението на природозащитниците беше именно да се финансира отделяне на земи и достъп до вода от фермери и други бизнеси и площите да се върнат на дивата природа. Но тъй като парите за подобен план трябва да дойдат от обществения ресурс, т.е. от джоба на гражданите, въпросът беше подложен на референдум.
Над 63 на сто от швейцарците обаче гласуваха против идеята, срещу която се обявиха и федералното правителство и парламент.
Според противниците на инициативата бюджетът вече отпуска по 600 млн. швейцарски франка (около 635 млн. евро) ежегодно за опазване на биоразнообразието.
Планът щеше да струва още 400 млн. франка на централното и местните правителства, което би навредило на икономиката, смятат властите.
Подобна промяна освен това щеше да наложи забрана за строежи на нови влакови трасета през някои местности.
"Ако мине, инициативата за биоразнообразието ще ограничи сериозно производството на устойчива енергия и храна, ще намали възможностите за използване на горски и селски площи за туризъм и ще оскъпи строителството", са сред мотивите на кампанията против плана.
Инициаторите на референдума, сред които редица природозащитни организации, обаче смятат, че природните ресурси на Швейцария намаляват и това заплашва пчелите, жабите, птиците и други представители на дивата флора и фауна. Те напомнят, че опазването на зелените площи е основен капитал за туризъм и съответно - за икономиката на местно ниво.
"Разнообразна природа гарантира чистотата на въздуха, питейната вода, плодородието на почвата и производството на храни", са аргументите на комитета, който подкрепяше промените.
Според тях една трета от всички растителни и животински видове в Швейцария са или изчезнали или под заплаха от изчезване.
Причината за намаляващото биоразнообразие и в реките и езерата, и в планините и долините, са интензивното земеделие, промените в почвите, строежите в райони на местообитания на диви животни и растения, както и замърсяването и климатичните промени, смятат природозащитниците.
Швейцария има едно от най-високите нива на застрашени видове и хабитати сред европейските страни, членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), обясни пред АФП Сара Пиърсън Перет от една от екоорганизациите - Pro Natura. Доклад на Европейската агенция по околна среда сочи също, че в Швейцария процентът защитени природни територии е по-нисък в сравнение с всички останали европейски страни.
Явно обаче гражданите на страната не смятат това за чак такъв проблем.