Шарапова спечели в Рим

Шарапова спечели титлата след три сета битка.

Мария Шарапова отново демонстрира борбения си дух и навакса сет изоставане на финала на турнира "Internazionali BNL d'Italia" срещу Карла Суарес Наваро, за да триумфира с титлата в Рим след 4-6 7-5 6-1.

Така рускинята вече има 21 победи в последните си 22 мача във Вечния град и се поздрави с 35-та си WTA титла. Трофеят пък е 11- ти за приятелката на Григор Димитров на клей и тя се изравни със Серина Уилямс на върха по този показател сред действащите тенисистки. От утре Шарапова се завръща и на втора позиция в световната ранглиста за сметка на Симона Халеп.

Мачът започна много оспорвано, а Шарапова първа имаше възможност да пробие в четвъртия гейм, но испанката удържа три брейкбола, след което взе подаването си. С ас Суарес Наваро стигна до предимство, след което с още един хубав сервис принуди рускинята да прати ретура си в мрежата.

Испанката излезе пределно мотивирана в следващия гейм, в който с много агресивна игра осъществи пробив с безкомпромисен уинър от форхенд. Брейкът бе затвърден на нула и в този момент Суарес Наваро определено бе тенисистката, която се чувстваше много по-комфортно на корта. В деветия гейм испанката пропусна два сетбола, но след кратката почивка си свърши работата на свой сервис - 6-4.

Статистиката отчете само две спечелени точки на втори сервис от Шарапова, както и 18 непредизвикани грешки, което натежа решително в полза на нейната съперничка.

С двойна грешка на рускинята Суарес Наваро взе предимство в първия гейм на втория сет, но Шарапова отговори със страхотна къса и малко по-късно спечели подаването си.

Постепенно Мария вдигна темпото, започна да взима по-рано топката и с много добра игра стигна до 0-40 в четвъртия гейм и три точки за пробив. Рускинята не успя от първи път, но от втория Суарес Наваро само изгледа как до нея профуча бекхенд уинър, сложил точка на спора - 3-1. Шарапова обаче не успя да продължи момента и последва моментален рибрейк, след като световната №3 направи поредната си двойна грешка при 30-40.

Развръзката изглеждаше, че е настъпила в осмия гейм, в който Шарапова проби за 5-3, но минути по-късно Суарес Наваро върна пробива. Испанката дръпна с 0-40, след което рускинята докара резултата до дюс, но все пак беше пречупена.

В десетия гейм Мария пропусна сетбол, а Суарес Наваро много трудно удържа гейма си за 5-5. Умората, натрупана през седмицата у испанката си каза думата и в 12-ия гейм Шарапова я проби на нула, вкарвайки мача в решителен трети сет.

Суарес Наваро превъзмогна умората и започна третата част с пробив в маратонски гейм, в който имаше три брейкбола. Всяка минута обаче работеше за Мария, която осъществи моментален рибрейк и повече на даде гейм на съперничката си.

Рускинята сви победоносно юмрук след пробив за 3-1, а след безпроблемното му затвърждаване вече беше само на два гейма от третата си титла в Рим. Тя намаше намерение да се бави и след нов пробив за 5-1 реши всичко след два часа и 35 минути битка.