Епично! Джокович е шампион след незабравим маратон и исторически тайбрек

Двамата играха божествен тенис в един от най-великите финали в последните години - но накрая можеше да има само един победител Снимка: Getty Images

Новак Джокович стана шампион на Уимбълдън за пети път с победа с 3:2 сета в незабравим финал срещу световния номер 3 Роджър Федерер.

Великият сърбин спечели с 7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3) в изумителен 5-часов спектакъл, приключил с исторически първи тайбрек в петия сет при 12:12 гейма. Това беше най-дългият финал на сингъл в историята на Уимбълдън и предложи божествен тенис от двамата великани.

Джокович вече събра 16 трофея от "Големия шлем" и се доближава до 18-те на Рафаел Надал и 20-те на Федерер, а това беше негов трети успех над Маестрото във финал на Уимбълдън.

Още в първия сет съперниците се вкопчиха в ожесточена битка, в която никой не успя да реализира пробив. Федерер имаше брейкбол при 2:1 гейма в своя полза, но сгреши от форхенд и не се възползва.

В следващите геймове и двамата се измъкваха от опасни ситуации на свой сервис с класни серии, които логично доведоха резултата до 6:6 и тайбрек.

Той протече драматично и до 3:3 съперниците си размениха по един минипробив. После Федерер дръпна с 5:3, но допусна две поредни грешки от форхенд, които позволиха на Новак да обърне. Сърбинът поведе с 6:5, а швейцарецът направи още една непредизвикана грешка, този път от бекхенд, и така даде сета на Джокович.

Във втория сет Роджър преодоля светкавично моментния си спад и започна с пробив още в първия гейм.

Той бързо затвърди, докато нивото на Джокович спадна, сърбинът грешеше често от основна линия и допусна втори пореден пробив - 3:0 гейма за Федерер.

Швейцарецът продължи във високо темпо и увеличи аванса си на 4:0, след което сетът просто се доиграваше - Новак взе почетен гейм, но бързо се предаде и позволи още един път да бъде пробит за крайното 1:6.

В третата част играта отново стана много оспорвана и съперниците не позволяваха да бъдат сериозно застрашени на свой сервис.

Федерер се пребори за точка за пробив в идеален за него момент, когато водеше с 5:4 и можеше директно да спечели сета при брейкбола.

Ноле обаче показа отличен сервис и защита от основната линия, за да обърне резултата в гейма, а скоро след това сетът стигна до 6:6.

Вторият тайбрек стартира изцяло по вкуса на Джокович, който поведе с 3:0 с един минипробив, а после авансът му се увеличи на 5:1.

Федерер върна напрежението върху противника с три поредни свои точки, но сгреши при опит за къса топка от бекхенд и за Ноле вече нямаше проблем да затвори сета със 7:4.

В сет номер 4 първите четири гейма протекоха без изненади, но после Федерер използва спад при Джокович и го проби за 3:2. Световният номер 3 веднага се възползва от момента си, затвърди пробива и проби още веднъж, докато сърбинът изглежда беше отписал и този сет.

При 5:2 обаче последва спад и при Федерер и той загуби свой сервис гейм за пръв път в двубоя. Джокович набра инерция след пробива и намали до 4:5, но в следващия гейм швейцарецът не допусна неприятности и затвори сета.

Така се стигна до решителна част, която предложи грандиозно надиграване между двамата.

Роджър изглеждаше малко по-нестабилен при своите сервиси и позволи да бъде пробит за 2:4 след лошо излизане на мрежата при отразяване на втори брейкбол в гейма.

Джокович имаше шанса да сервира за 5:2, но изигра нервен гейм, който мина през дюс, а Федерер взе аванс и успя да пробие след едно продължително разиграване и грешка на Ноле - 3:4.

Това донесе нов импулс в играта на швейцареца, той изравни резултата и всичко в сета сякаш започна отначало.

Играта пак вървеше гейм за гейм в епично надиграване, а Федерер нанесе голям удар при 7:7, когато реализира така желания пробив.

После Роджър сервираше за мача и поведе с 40:15, но Джокович спаси два мачбола и извоюва точка за пробив, а Федерер сгреши от форхенд и геймовете отново се изравниха - 8:8.

Зрителите не станаха свидетели на повече пробиви. При 11:11 Ноле поведе с 40:0 на свой сервис, но Роджър стигна до дюс и изигра невероятна точка, с която си спечели брейкбол.

После обаче минаващият удар на Федерер излезе малко в аут, геймът мина през още няколко дюса, но Джокович го измъкна и си гарантира минимум тайбрек.

Швейцарецът беше безапелационен на свой сервис с тактика сервис-мрежа и при 12:12 последва решителен тайбрек според новите правила на Уимбълдън.

Джокович относо започна по-силно и третия тайбрек в срещата. Федерер направи няколко поредни грешки и Ноле дръпна с 4:1, а размяната дойде при 4:2.

Отличен втори сервис на Федерер намали на точка преднината на противника му, после Джокович не трепна при своите сервиси и при 6:3 получи три шампионски точки.

Първата от тях беше преиграна и спечелена от Ноле, с което той вдигна и трофея.