Джокович взе епичната двудневна битка с Надал и отива на финал

Джокович излезе победител от зрелищния сблъсък Снимка: Getty Images
Джокович излезе победител от зрелищния сблъсък

Новак Джокович се класира за финала на Уимбълдън след епична победа с 6:4, 3:6, 7:6 (9), 3:6, 10:8 над Рафаел Надал в елитен сблъсък, който ще се помни дълго.

Мачът започна още вчера, но не успя да завърши заради продължилия над 6 часа и половина първи полуфинал между Кевин Андерсън и Джон Иснър. Така Джокович и Надал отложиха развръзката за днес след 3 часа битка и преднина от 2:1 сета за сърбина.

Двубоят им продължи общо 5 часа и 21 минути и завърши с равен брой уинъри - по 73 за всеки.

В днешното доиграване Джокович започна агресивно и стигна до две точки за пробив още в първия гейм, но Надал отговори на предизвикателството и взе сервис гейма си, а после веднага реализира и пробив. Сетът мина през още няколко обрата, тъй като Ноле успя да върне пробива, но после допусна нов и се стигна до 5:3, при което Надал сервираше за сета.

Испанецът направи двойна грешка и изостана с 0:40, после обаче направи серия от блестящи отигравания, спаси трите брейкбола и взе сета с 6:3.

Решителният сет вървеше гейм за гейм и двамата съперници бяха много стабилни в него. Надал и Джокович преминаха през една кризисна ситуация при свои сервис геймове, която преодоляха. При 7:7 двамата изиграха драматичен гейм, който започна зле за сервиращия Джокович и той изостана с 15:40. Геймът мина през дълги разигравания и 5 дюса, а накрая Ноле все пак го спечели.

В следващия гейм Рафа направи грешка от бекхенд при 30:30 и даде мачбол на Джокович, но го спаси с брилянтна къса топка и после изравни за 8:8. В следващия си сервис гейм обаче Надал се подхлъзна и падна по време на разиграването при 0:30, което му коства точката и даде три поредни мачбола на Джокович.

Още при първия световният номер 1 направи грешка и с това полуфиналът приключи, а утре Джокович ще играе на финал срещу Кевин Андерсън.