Флавиа Пенета сложи край на най-дългото чакане в историята на женския тенис с титлата от US Open след 7-6(4) 6-2 над сънародничката ѝ Роберта Винчи. Това беше 49-ият турнир от Големия шлем за световната №26 и досега никоя тенисистка не беше печелила първия си трофей в славното каре след повече пропуснати шансове.
Финалът беше исторически и по още куп причини. Като за начало, досега италианка не се беше класирала за мача за титлата в Ню Йорк, а днес видяхме цели две на корта. Дори премиерът на страната, Матео Ренци, отмени всичките си ангажименти, за да седне на трибуните на Arthur Ashe Stadium. Същевременно, това беше и "най-старият" финал на US Open, като общата възраст на двете е 66 години и 19 дни.
Пенета и Винчи са израстнали заедно на клей кортовете в родината си и едва ли някой се е съмнявал, че без значение от мястото и нивото, на което се сблъскат, мачът им ще се превърне предимно в тактическо надлъгване. Флавиа обаче за пореден път се беше подготвила прекрасно със стратегията си, като методично атакуваше с цялата си мощ подсечения бекхенд на съперничката си, който започна да се пропуква. Винчи усети това и след 2-2 в началните четири гейма опита да промени плана, само че сбърка два форхенда и изостана с 15-40.
Пенета получи общо 7 брейкбола в този 8-минутен изтощителен гейм, в който доста пъти видяхме повторение на една и също поредица от събития. Бившата №10 в света пропиля три от шансовете още от ретур, а при останалите допускаше сравнително леки грешки, но след това продължаваше упорито да натиска бекхенда на Винчи, където пробойната видимо ставаше все по-сериозна и при седмия шанс нова грешка подпечата пробива за 3-2.
В своите подавания Флавиа играеше доста по-освободено и затвърди на нула с изящна къса топка за 4-2. При следващото обаче, Пенета се срина съвсем неочаквано и с първата си двойна грешка в мача направи резултата 40-40. Винчи изигра много интелигентна къса, след което ни показа, че може да удря топката и плоско от бекхенд, с който размина съперничката си на мрежата, а Флавиа сама материализира брейкпойнта с непредизвикана грешка за 4-4.
По-възрастната от двете италианки определено загуби остротата в играта си, а Винчи започна да печели повечето от размените на бекхенд. Балансът на силите изглеждаше възстановен, което се отрази и в резултата, защото при 5-5 и 40-40 и двете бяха спечелили по 39 точки в мача. Съвсем логично последва тайбрек, в който Пенета играеше доста предпазливо, но три грешки от форхенд на Винчи ѝ подариха преднина от 6-4 точки и тя приключи сета с ас за 7-4 за точно 60 минути.
Реално, последните шест от общо осемте директни мача между двете приключиха в два сета. В останалите 2 двубоя имаше по един тайбрек, но това не се беше слувало от 8 г. насам. А след спечелването на този, Пенета си върна вдъхновението в ударите и с перфектна защита проби за 2-0 и успя да затвърди за 3-0, въпреки че Винчи чувствително вдигна скоростта в играта си и пропусна шанс за рибрейк.
Бившата №10 обаче удари отново за 4-0, само че този път Роберта отговори веднага с рибрейк и намали до 2-4. Въпреки усилията на Винчи, на корта витаеше усещането, че първата титла от Големия шлем в колекцията на Пенета е само въпрос на време. По-възрастната от двете италианки трябваше да действа бързо, защото при 5-2 в нейна полза прогнозите бяха, че ни очаква дъжд след 5 минути. Пенета сякаш разбра, че не разполага с много време и приключи мача с пробив на нула за 6-2, а двете италианки се прегърнаха сърдечно на мрежата.
Давайте титлата на Ливърпул и "най-слабият Юнайтед в историята"