В един от многото великолепни скечове на майсторите на сюрреалистичния и абсурдистки хумор от британската трупа "Монти Пайтън", млада дама в родилното отделение пита доктора какъв е полът на бебето, което преди секунди е излязло от нея.
Мъжът с медицинска престилка и снизходително снобско произношение отвръща на майката : "Не мислите ли, че още е рано да му налагаме роли?".
Фарсът на "Монти Пайтън" отпреди няколко десетилетия днес е радикална реалност, сглобена от поколението на милениалите, наричано още "поколението на специалните снежинки".
Солиден и влиятелен сегмент от демографската кохорта на родените между 1980-те и 2000-те години преосмислиха пола като социална конструкция и започнаха културна война срещу хромозомите.
Западният свят стана арена на ожесточен дебат за сексуалните различия и характеристики. Разрастващо се движение от активисти желаят да премахнат "игото на двата пола" и да ориентират света към "джендър-флуидно" бъдеще, в което няма мъжки и женски индивиди.
Тяхната мисия препраща към друга иконична филмова сцена, отново родена на Острова. В "Трейнспотинг" от 1996-а, единбургският наркоман Марк Рентън посещава рейв парти със своя психопатичен другар Франсис Бегби и докато вторият, без да подозира, се забива с травестит на дансинга, вътрешният глас на Рентън медитира върху безполовото бъдеще на вида: "След 1000 години няма да има момчета и момичета, всички ще бъдат просто чекиджии!"
E, поколението Y има намерение да ускори процеса по размиване на границите между половете.
The Atlantic очерта драматично различното отношение на много съвременни млади хора към сексуалния диморфизъм, характерен за човешкия вид в статията Millennials and Gender: A Major Attitude Shift.
Милениалите, които са отгледани в среда на систематично задоволяване на всеки техен каприз, активно се опитват да предефинират значението на пола.
Според изследване на Intelligence Group повече от две-трети от хората на възраст 14-34 години в САЩ смятат, че полът вече не определя поведението.
Това може да бъде видяно навсякъде в Западния свят, включително и в по-големите градове на България - все повече млади хора с "безполово", "полово двусмислено" или "полово флуидно" поведение пращат в забвение традиционните сексуални кодове и норми на обществото. Жени се държат като мъже, мъже "играят ролята" на жени, а други просто преминават от една полова фаза в друга.
Друго скорошно проучване - на Pew - показва, че повече жени (34%) отколкото мъже (24%) от поколението Y се стремят към шефски позиции, като в същото време две-трети са на мнение, че мъжете все още държат привилегировани позиции в обществото.
За разлика от поколението преди тях, милениалите са отгледани едновременно от работещи майки и бащи и гледат на половите роли и идентичности по коренно различен начин от своите предшественици.
Те осмислят себе си като двигател на социална промяна и ядро на активизъм за демонтиране на "джендър стереотипи".
Половината от запитаните в социологическо проучване на Fusion милениали в англоезичния свят смятат, че половете не се изчерпват с мъжки и женски.
Колежите на Запад днес са инкубатор за създаване и приемане на езикови кодове, предназначени да премахнат ограничението X и Y хромозомите с постоянно разширяващ се каталог от полово неутрални обръщения.
Поколението на "специалните снежинки" се е заело със задачата да пенсионира думите "тя" и "той".
Всеки рационален и логичен човек лесно би се объркал в сложния лабиринт на новата сексуална реалност, монтирана в академиите и социалните мрежи и медии от милениал-активистите.
Половете вече са няколко десетки и броят им постоянно расте.
От "аполов" през "половофлуиден" до "многополов" - вариациите са всевъзможни. Някой може да се идентифицира като мъж в понеделник, като жена в сряда и като нито едното от двете за уикенда.
Уди Алън бе казал, че бисексуалността увеличава шансовете ви да забиете нещо в петък вечер двойно.
"Специалните снежинки" отведоха този тип хумор до ръба на пропастта, отвъд която е чистия, нерафиниран абсурд.
Вдъхновената от милениалите полова революция е заразена от бактерията на тежките противоречия.
От една страна те твърдят, че мъж може да се роди в тялото на жена и обратно, и затова държат скечът на "Монти Пайтън" за "рано е да се каже момче или момиче" да се превърне в юридически легитимна медицинска действителност.
От друга страна милениалите нахъсано защитават псевдонаучната глупост, че полът е изцяло социална конструкция и няма истински разлики между мъжките и женските индивиди от вида хомо сапиенс.
Може би е време да си изберат едно от двете. А може би не.
Анти-интелектуалният колапс пред реалността е доминираща черта на "специалните снежинки" и тяхното все по-абсурдно осмисляне на света.
Трябва да разберете, че това са хора, които виждат природата и науката като "репресивни агенти на традиционното общество" и обичат да пакетират фактите като враждебни на техните прогресивни емоции агресори.
Поколението Y обяви война на рационалното мислене и научния метод в своя поход към безполова дистопия.
Време е да си припомните повече скечове на "Монти Пайтън", за да знаете какво да очаквате, дами и господа. Обръщам се така към Вас, докато все още е възможно.