Канабисът е новият играч на пазара.
Компании като Tilray се хвалят с новите си лекарства с канабис. Пациенти из Европа ги възприемат като лекове-чудо, които се справят с най-различни болести - от депресия до онкологични заболявания.
Но според много лекари канабисът има още дълъг път да извърви, преди да бъде възприеман толкова сериозно.
Има хора, които го популяризират като дар от Бога, който ще реши всички проблеми на света, коментира доктор Паола Кубилос, която изучава медицинския канабис и дава консултации, свързани с употребата му. Тя допълва, че канабисът има потенциал, но наличните доказателства не подкрепят напълно медийния шум около него.
Това кара държави като Франция да подхождат по-предпазливо. Френският парламент вече одобри експериментално въвеждане на употребата на медицински канабис, като тестовият период ще продължи две години. Така канабисът става достъпен за приблизително 3000 пациенти с определени типове епилепсия и множествена склероза.
Планът е одобрен на фона на дългогодишен твърд подход срещу медицинския канабис в страната, който се споделя и от повечето държави членки в Европейския съюз.
Липсата на доказателства за ефективността на медицинския канабис, особено от гледна точка на все по-настойчивата борба на пациентите за достъп до него, предизвиква дилема пред правителствата, които се стремят да направят субстанцията за медицински цели. Великобритания например узаконява медицинския канабис миналата година, което се посреща с голямо одобрение.
Строгите регулации обаче гласят, че лекарите трябва да предписват базирани на канабис лекарства, само когато другите медикаменти не работят. Португалия междувременно възприе култивацията на медицински канабис, но там за момента е достъпно само едно лекарство на база на канабиса.
През юли Европейската агенция по лекарствата одобри само едно базирано на канабис лекарство - Epidiolex на GW Pharma.
То се прилага при два вида припадъци. Британският Национален институт по здравни и медицински постижения (NICE) само месец по-късно каза, че това лекарство не може да бъде реимбурсирано, тъй като липсват достатъчно резултати от клинични изпитания.
Подходът "да почакаме и да видим", който обмисля Франция, е много по-хитър от стратегията "свободно за всички", който пробват в Канада. Там лекар, който се чувства комфортно да предписва канабис, може на практика да го предписва за всичко на земята, посочва доктор Кубилос.
Сали Дейвис, бивш главен лекар на Великобритания, също призовава за повече данни, включително информация, събрана от избрани на случаен принцип клинични изпитания. Без необходимите сведения не може да се помогне на пациентите, категорична е Дейвис.
Но поддръжниците на медицинския канабис, като например канабис експерта на Tilray - Филип Лукас, твърдят, че има достатъчно доказателства, че медицинският канабис е безопасен и ефективен и че свидетелствата от пациентите не бива да се пренебрегват.
Науката е още в началото на дискусиите по този въпрос, коментира още Лукас. Според него учените се опитват да наваксат спрямо това, което пациентите споделят през всички тези години.
Думата, която лекарите често използват, когато обсъждат медицинския канабис, е "плацебо".
Джудит Пейс, директор на програмата за раково болни в университета "Нортуестърн", съобщава за пациент, който използва лекове, съдържащи канабидиол (CBD) - не-психоактивна химическа съставка, която се съдържа в марихуаната. Пациентът се хвалел с голямата му ефективност и затова Пейс го помолила да донесе лекарството.
Когато разгледала продукта, той наистина съдържал CBD, но също така и 5% ментол, който предизвиква ледено-горещо усещане. Това може би е осигурявало част от облекчението на болките, смята тя. За Пейс въпросът е, че лекарите дори не знаят къде попада продуктът в организма и дали въобще се усвоява, когато се нанася върху кожата.
Клиничните изпитания и по-конкретно случайните контролни изпитания могат да осигурят повече яснота за ефекта върху здравето, но има много малко такива тестове. Една от причините е, че вълната от легализация на медицинския канабис по света е твърде скорошна тенденция.
В САЩ, една от държавите, които водят в момента в изследванията на медицинския канабис, той е узаконен в повечето щати едва преди три години.
Есе още на федерално равнище канабисът се смята за забранена субстанция. Докато липсва повече информация, коментират лекари, държавите трябва да бъдат предпазливи към начина, по който въвеждат програми за медицински канабис.
Лекарите все още приемат формите на медицински канабис по-скоро като последен вариант за лечение, най-вече за пациенти, които се опитват и не успяват да намерят облекчение от традиционните лекарства за редки и сериозни проблеми като болки при рак или спазми, причинени от множествена склероза. Пациентите обаче искат канабисът да се използва и за други цели.
В проучване от тази година Tilray питат повече от 2000 канадци, които употребяват медицински канабис, за какви симптоми прибягват към него. Най-честата употреба е за хронични болки, последвани от безсъние, стрес и депресия.
Много пациенти са категорични, че той дава резултат. Един пациент с хронични болки споделя, че субстанцията му е "спасила живота."
Лекарите искат клинични изпитания, но знаят, че събирането на данни изисква време, а и немалко пари. Нищо не учи на търпение така, както ангажирането с клинични изпитания, казва с усмивка Лукас. За някои канабис компании по-лесният път е да произвеждат CBD масло, да го продават като добавка и така да печелят сериозни суми пари, без да се налага да преминават през строгите изисквания за клинични изпитания.
Уинфрид Хойзер, професор по психосоматична медицина в Мюнхен и консултант в болницата в Саарбрюкен, Германия, отбелязва, че той и други лекари често наблюдават отзиви за медицинския канабис, които напрактика са мета-анализ на вече съществуващите изследвания.
Тези проучвания обикновено обобщават широка гама от изследвания, които дават различни резултати в зависимост от това кои изследвания авторите избират да анализират. Например Хойзер показва четири различни изследвания в четири години, които изучават ефекта от медицинския канабис върху хроничните невропатологични болки. Всички те извеждат различни заключения.
В по-непретенциозните изследвания, посочва той, учените вероятно надценяват позитивните ефекти от базираните на канабис лекарства.
Лукас също иска по-подробни изследвания, но според него компаниите за медицински канабис не могат да бъдат оставени сами да ги провеждат. Нужно е и правителствата да инвестират в проучвания. Една от причините е, че на финансираните от бранша изследвания невинаги може да се има доверие.
Другата е, че има много неща, които трябва да се проучат.
Доказателствата от последните 10-15 години са "само върхът на айсберга", казва още той. Има признаци все пак, че правителствата се ангажират повече. Този месец британската Кралска психиатрична колегия подкрепи 2-годишно изследване сред 20 хил. пациенти, употребяващи медицински канабис - най-голямото изследване от този род в Европа.
Поддръжниците на канабиса също са съгласни, че са необходими повече проучвания, но отхвърлят предпазливия подход на лекарите.
Лукас подчертава, че канабисът се използва от векове в традиционната медицина и твърди, че субстанцията е много по-безвредна от други, масово използвани фармацевтични препарати от рода на опиатите. Той смята, че трябва да модернизираме тези лечения наравно с опиатите.
Според Майк Барнс, невролог и поддръжник на медицинския канабис във Великобритания, има достатъчно данни, за да се премие към масова употреба на медицински канабис за лечение на редица симптоми, особено за деца с епилепсия. Във всички лекарства има и безспорен плацебо ефект, коментира той, но да се казва, че канабисът е "предимно плацебо" е безсмислено.
Барнс подчертава, че лекарите трябва да използват медицински канабис и да се учат в хода на процеса, особено като се вземе предвид състоянието, в което се намират много пациенти, страдащи от тежки болки и многобройни припадъци например. Според Хойзер обаче ще са нужни години, за да се определи как точно канабисът може да се използва в медицинската сфера
Една от алтернативите е медицинският канабис да бъде третиран като персонализирано лечение, като се нагаждат нивата на канабиноиди за всеки пациент.
Да кажеш, че пациентът реагира успешно на канабис, означава много, но всъщност определени пациенти реагират на конкретни видове канабис, защото някои сортове са по-ефективни за справяне с болки, докато други помагат повече за съня.
Затова лекарите смятат, че един от най-добрите подходи е да има "канабис регистри", които да събират дани за медицинския канабис в реални условия.
И все пак продължаването напред без пълноценни доказателства за ефективността на медицинския канабис не е правилният начин, заявява Хойзер.
Така е постъпил медицинският бранш преди десетилетия, когато лекарите са предписвали опиати за болки, без напълно да разбират рисковете.
В доклад, анализиращ систематичните проучвания на базирани на канабис лекарства за хронични болки, Хойзер и двама други лекари пишат, че просто няма доказани клинични ползи от субстанцията и има твърде малко информация за дългосрочните рискове.
"Уроците от историята не са повод за присмех", пишат те. "Не искаме да видим как канабис-епидемия заменя опиатната такава".