5 поредни загуби и голова разлика 4:19. Дори Левандовски не успя да прекрати този кошмар

Това не беше вечерта на Левандовски и кошмарите на Барса срещу Байерн продължиха Снимка: Getty Images

Колко още ще трябва да чака Барса за така желаното отмъщение?

Байерн Мюнхен се чувства твърде комфортно в така наречената "група на смъртта" и след като убедително надделя над Интер, някак по навик удари и Барселона.

Това 2:0 над каталунците на "Алианц Арена" във вторник вечерта почти гарантира класиране във фазата на елиминациите, а даже и първото място в групата. Тимът на Юлиан Нагелсман вече победи директните си конкуренти в група "C" и предстоят две битки с аутсайдера Виктория Пилзен.

Баварците най-вероятно ще съберат 12 т. от първите си 4 мача и ще преминат групата без никакви притеснения.

На Барселона пък се падна да срещне баварския колос за трета поредна година, а тези срещи се превърнаха в кошмар за "блаугранас". Поредните загуби от Байерн станаха пет.

А от 2013 г. насам балансът е една победа за Барса срещу осем успеха за германците.

Барселона има да си отмъщава най-вече за унизителното 2:8 през 2020 г., но оттогава изигра още три мача с Байерн и ги загуби с голова разлика 0:8. А ако вземем последните 5 срещи между тези съперници, головата разлика е красноречивото 19:4 в полза на мюнхенци.

Първото полувреме във вторник даде достатъчно индикации, че тенденцията ще се промени.

Гостите изглеждаха по-опасният тим на игрището и взеха да създават положение след положение.

Байерн също атакуваше, но не можеше да предизвика нито едно спасяване от Тер Щеген. Пред вратата на Мануел Нойер беше горещо и стражът започна с намесите още от 9-ата минута, когато му се наложи да спре шут на Педри.

Ключовото в двубоя беше, че домакините успяха да удържат нулевото равенство преди почивката и да стартират вихрено второто полувреме.

В 54-тата минута резултатът вече беше 2:0, след като Люка Ернандес откри с глава, а най-острият футболист на Байерн Лерой Сане завърши с гол поредния си дрибъл.

Педри изпусна златното положение, което щеше да върне Барса в мача и сам срещу Нойер нацели гредата - липсваше му и малко късмет.

"Бяхме по-добри от Байерн, но им простихме. Докато те на нас не ни простиха", отчете треньорът Шави Ернандес след мача, като даже преброи 6-7 чисти положения пред вратата на Нойер.

А всичко можеше да е толкова различно, ако съдиите бяха обърнали повече внимание на едно положение при 0:0 в края на първата част.

Усман Дембеле падна след контакт с Алфонсо Дейвис в наказателното поле. Повторенията показаха, че това е дузпа. Призна го дори Люка Ернандес след мача - а той имаше по-добра видимост от тази на съдията.

"Прав си. Това е дузпа, Иту", откровен беше Ернандес в разговор с бившия рефер Едуардо Итуралде Гонсалес по радио Cadena SER.

Шави реши да не се оправдава с въпросното положение.

"Всички ми казват, че е имало дузпа срещу Дембеле, но аз никога не говоря за съдиите. Мисля, че изиграхме много добър мач", подчерта треньорът.

Обещаващите атаки обаче не бяха използвани и отговорност ще трябва да поеме човекът, към когото бяха насочени най-много погледи.

От Роберт Левандовски се очакваше да направи разликата между двата тима, защото този път беше с фланелката на каталунците, вместо с тази на Байерн.

Не му се наложи да чака дълго, за да се завърне на "Алианц Арена", но едва ли ще иска да си спомня тази вечер.

Голмайстор №2 в историята на Байерн трябваше да накаже доскорошните си съотборници през първата част и ако мерникът му беше на обичайното ниво, сигурно щеше да наниже хеттрик.

Но дори голова машина като Левандовски има такива вечери. В 20-ата минута Мануел Нойер спаси удара му с глава, полякът обаче трябваше да е вкарал малко преди това, когато от чиста позиция качи топката няколко пръста над гредата.

Намеси в последния момент на Упамекано и Мазрауи също попречиха на Левандовски в минутите, когато Барселона се чувстваше най-комфортно на терена.

Може би единственото хубаво за Лева беше, че домакинските фенове го посрещнаха с овации и голямо уважение - явно бяха избрали да си спомнят ценните моменти от осемте му години в Мюнхен вместо начина, по който напусна.

Но дори Левандовски не успя да промени съотношението на силите и историческата тежест от сблъсъците с Байерн продължава да тегне над Барса на Шави.

Историята показва, че Барселона е любимият противник на Байерн в Шампионската лига. Няма друг отбор, срещу който германците да са натрупали 9 победи в турнира. И то с голова разлика 30:13.

Вече не е сигурно, че феновете на Барса са нетърпеливи отново да потърсят реванш, но той така или иначе ще се състои. На 26 октомври Байерн гостува на "Камп Ноу" и тогава Шави и отборът му ще имат нов шанс за отмъщение.

Големият проблем за каталунците обаче не е само домакинството на Байерн.

В клуба със сигурност се надяват принудителното им участие в Лига Европа предния сезон да не се повтори.

Тогава отпадането в груповата фаза на Шампионската лига (след вече традиционните страдания срещу Байерн) се прие като донякъде закономерен провал за един отбор в състояние на тежък преход.

Този път борбата за второто място ще бъде между Барселона и Интер, двата тима, които загубиха от Байерн и победиха Виктория Пилзен.

Директните мачове на 4 и 12 октомври би трябвало да са определящи. Първият от тях е на "Джузепе Меаца" и отсега Барса знае, че не може да си позволи още едно поражение далеч от дома.

Сегашният отбор на "блаугранас" все още се изгражда, но след мащабната селекция през това лято, ново отпадане в групата просто не би изглеждало приемливо.