Бензема окончателно влезе в ролята на Роналдо: 5 извода от вечерта в Шампионската лига Снимка: Getty Images

Реал Мадрид удари Челси с 3:1 на "Стамфорд Бридж", а Виляреал изненадващо победи с 1:0 Байерн Мюнхен у дома във втората четвъртфинална вечер от Шампионската лига.

И двата двубоя бяха доста зрелищни, предложиха предостатъчно емоции и разпалиха доволно количество теми за дискусии.

Карим Бензема отново беше над всички в Реал и съсипа Челси с хеттрик, докато лондончани не се възползваха от своите положения и направиха задачата си в реванша доста трудна.

Французинът вкара две попадения с глава за три минути през първата част, което доста обърка играта на "сините".

Все пак Челси се върна в мача чрез Кай Хаверц малко преди края на полувремето, но секунди след подновяването на играта Бензема се разписа отново, този път след необясним гаф на вратаря Едуард Менди.

До края домакините създадоха добри положения, но не успяха да направят загубата по-приемлива и ще трябва да заличават два гола пасив на "Бернабеу".

В същото време, в Испания Виляреал не се притесни от Байерн Мюнхен и даже може да съжалява, че победи само с един гол разлика.

"Жълтата подводница" тръгна уверено и още в 8-ата минута поведе чрез Арно Данжума, а после продължи да контраатакува опасно.

Втори гол във вратата на Мануел Нойер беше отменен от ВАР заради засада, а през второто полувреме Жерар Морено удари греда и после пропусна да накаже грешка на стража с изстрел от центъра.

Още няколко контри на Виляреал за малко не доведоха до втори гол, докато Байерн натискаше, но създаде твърде малко реални положения и ще се надява да покаже съвсем друго лице на "Алианц Арена".

Какви са причините за тези резултати, кои са големите герои и антигерои от първите мачове и на какво ще се надяват съперниците в ответните сблъсъци?

Търсим отговорите в няколко основни извода след видяното в сряда вечер в Шампионската лига:

Снимка: Getty Images

1. Бензема окончателно влезе в ролята на Роналдо и играе най-добрия футбол в кариерата си

Головата машина на Реал стана едва четвъртият играч с хеттрик в два поредни мача от Шампионската лига.

След като толкова дълго играеше поддържаща роля на "Бернабеу" в присъствието на Кристиано Роналдо и толкова често приносът му беше подценяван, Карим вече е главният герой.

Надеждите на Реал в Шампионската лига са свързани изцяло с французина, а очертаващата се титла в Ла Лига също се дължи в голяма степен на неговите голове.

Катастрофата в Ел Класико наскоро пък дава добра представа как изглежда отборът, когато Бензема не е на терена.

Сега той е толкова решаващ, колкото беше Роналдо преди, и достига свои собствени голови рекорди.

С 37 гола в 36 мача, това е най-резултатният сезон на 34-годишния Бензема. В последните си 4 мача той има 10 гола, а вече е и най-резултатният французин в рамките на един сезон в Шампионската лига със своите 11 попадения.

И макар че Реал Мадрид не изглежда най-силният отбор в Шампионската лига в момента, с такъв човек на върха на атаката е способен да победи всеки.

2. Лукаку се превръща в още по-скъпа версия на Тимо Вернер

Доскоро мнозина щяха да поставят Ромелу Лукаку някъде до Бензема сред най-силните нападатели в света.

Белгиецът обаче затъва все повече напоследък и се отдалечава от титулярното място при Тухел. Оставянето му на скамейката в мач от такъв калибър беше очаквано, но въпреки това беше нов тежък удар по репутацията на тарана.

Още по-лошото е, че когато влезе в игра, той показа защо мениджърът не му се доверява. Лукаку пропусна чисто положение с глава и през останалото време игра с топката само три пъти.

Докато Бензема напомня за Роналдо в най-добрите му години в Реал, Лукаку се превръща в по-скъпа версия на Тимо Вернер - година след трансфера на германеца Челси отново смяташе, че се е подсилил с точната фигура за върха на атаката и още веднъж се сдоби просто с луксозна резерва.

3. Един решителен месец за Челси започна по най-лошия начин

"Ако играем така, ще загубим и от Саутхемптън и ще бъдем разбити на "Бернабеу", отсече Томас Тухел, който беше безмилостно критичен към футболистите си след загубата.

"Това беше едно от най-лошите полувремена, които сме играли на "Стамфорд Бридж", допълни той относно първата част и призна, че е избрал неправилна схема, с която да започне мача.

Мениджърът стигна дотам да отпише шансовете на отбора си в този четвъртфинален сблъсък, но най-вероятно думите му целят просто да събудят футболистите.

Само няколко дни след шокиращото 1:4 от Брентфорд, отборът записа обезкуражаващо поражение и от Реал, а това е само началото на много тежка серия от двубои.

В месец, който може да завърши с продажбата на клуба на нов собственик, "сините" са изправени пред полуфинал за ФА Къп срещу Кристъл Палас, реванш в Мадрид и дербита за топ 4 в първенството срещу Арсенал и Уест Хем.

В идеалния сценарий, след април Челси ще е финалист за Купата на Англия, полуфиналист в Шампионската лига и непоклатим на третото място в Премиър лийг. Формата на състава в момента обаче предполага точно обратния развой на събитията.

4. Байерн заслужаваше да бъде по-тежко наказан за играта си

Вече няколко пъти през този сезон Байерн си позволява сериозни сривове. И докато в Бундеслигата това не е фатално, в Шампионската лига може да доведе до отпадане срещу съперник като Виляреал, който е пълен аутсайдер в сблъсъка.

Отборът на Унай Емери вече показа на какво е способен, особено когато бъде подценен. Начинът, по който беше отстранен Ювентус трябваше да е достатъчно сериозно предупреждение за Байерн, но баварците излязоха странно разсеяни на "Естадио де ла Серамика".

Безброй грешки при разиграванията, несигурност в защита, безидейност в атака и почти никакви чисти положения - с това ще запомнят представянето си футболистите на Нагелсман.

Треньорът сякаш изобщо не беше подготвил отбора си за контраатаките на Виляреал, а като добавим и странните гафове на Мануел Нойер, виждаме защо домакините създадоха толкова много положения и защо можеха да натрупат още поне 2-3 гола преднина.

Единственото хубаво за Байерн е именно, че слабата им игра донесе само минимално поражение и шансовете им в реванша на "Алианц Арена" остават добри.

На полуфинала обаче най-вероятно съперник ще бъде Ливърпул и при такова представяне от баварците би ги очаквала истинска катастрофа.

5. Изненади като Виляреал напомнят, че Шампионската лига не е Суперлига

Почти всеки сезон в Шампионската лига наблюдаваме пробив на някоя приятна изненада, която да запази непредвидимостта на турнира. Определено е полезно за надпреварата да не добива вид на злокобно замислената Суперлига и в нея да не блестят само най-богатите.

Тази година изненадата несъмнено е Виляреал и дори испанците да не успеят да преодолеят колоса Байерн във втория мач, те вече спечелиха симпатиите на неутралната публика.

"Жълтата подводница" играе освободено и без напрежение, но притежава и достатъчно класа във всички линии, за да се противопостави успешно на някои от най-големите футболни звезди и да накаже грешките им.

В Ла Лига Виляреал е едва седми и няма да се класира за Шампионската лига през следващия сезон (освен в луд сценарий, при който печели турнира тази година). Затова играчите осъзнават, че скоро няма да имат друг шанс да покажат какво могат на най-голямата футболна сцена - шансът им е именно сега и дотук те се възползват максимално от него.

А ако и в Мюнхен срещнат толкова неубедителен Байерн, "жълтите" са способни да повторят постижението си от 2006 г. и да влязат сред най-добрите 4 в Шампионската лига.