Познайте кой е единственият, способен да спаси поста на Солскяер: 5 извода от Шампионската лига Снимка: Getty Images

Още една страхотна вечер в Шампионската лига завърши с късна развръзка на "Олд Трафорд", с важна победа за Ювентус над Челси и с поредна излагация на затъващия тим на Барселона.

Манчестър Юнайтед отмъсти на Виляреал за загубения финал в Лига Европа и нанесе болезнена загуба на испанците на свой терен.

Болезнена, защото "Жълтата подводница" изигра много силен мач и не заслужаваше да отстъпи с 1:2 в Манчестър заради гол в 95-ата минута.

Но Юнайтед притежава човек за големите двубои, който винаги е способен да нанесе решаващия удар, особено в Шампионската лига. В рекордния си 178-и мач в турнира, Кристиано Роналдо за кой ли път се превърна в герой и донесе успеха секунди преди края.

Преди това героят за Юнайтед беше на вратата - Давид де Хеа беше причината Виляреал да не води с няколко гола още на полувремето.

Най-вълнуващата среща в сряда вечер беше именно на "Олд Трафорд", но сблъсъкът от най-висок калибър беше в Торино между Ювентус и Челси.

Юве взе много важен успех с 1:0 над актуалния носител на трофея благодарение на гол на Федерико Киеза 11 секунди след началото на втората част.

Въпреки по-активната игра от страна на "сините", Ювентус създаде по-опасните положения и заслужи успеха си, а за Томас Тухел и играчите му това беше второ поредно поражение след загубата от Манчестър Сити в събота.

Барселона пък достигна нова най-ниска точка през този сезон с тежко 0:3 в гостуването на Бенфика.

Каталунският гранд се свлече на последно място в група E без нито една точка и без отбелязан гол, а опасността от отпадане още в групите за прът път от над 20 години е съвсем реална.

Ето 5 основни извода, които можем да си направим от големите двубои в Шампионската лига, изиграни в сряда:

Снимка: Getty Images

1. Роналдо е способен да спаси поста на Солскяер

Това е сезонът, в който от мениджъра на Манчестър Юнайтед вече се изискват не просто наченки на прогрес и обещания за бъдещето, а конкретни резултати и трофеи.

"Червените дяволи" обаче не изглеждат като отбор, готов за нещо голямо. И срещу Виляреал отново лъснаха много от добре познатите недостатъци на отбора.

Ако Юнайтед беше загубил двубоя, това нямаше да е незаслужено. Дори след фамозния изравнителен гол на Алекс Телес развоят отново беше на кантар, но головият хищник с №7 на гърба си живее точно за такива мачове и такива моменти като този в 95-ата минута.

Кристиано Роналдо не изигра добър мач и за 94 минути изглеждаше, че Виляреал знае как да го спре. Но той не спря да се бори и да вярва, докато не дойде неговият миг.

Солскяер отново ще получи доста критики за проваления експеримент със схемата, оставил Скот Мактоминей твърде самотен в центъра на халфовата линия. Но не може да се отрече, че смените на треньора промениха двубоя и включването на Единсон Кавани и Джеси Лингард изигра голяма роля за обръщането на мача.

Ако съдим обаче по мачовете до момента, норвежецът ще разчита предимно на индивидуалните проблясъци от Роналдо, за да постигне нещо значимо през този сезон и да запази поста си за по-дълго. Въпросът е докога решаващите голове на звездата ще маскират недъзите на целия тим.

2. Де Хеа взе личен реванш и отново е сред най-добрите

Двубоят на "Олд Трафорд" беше и личен реванш за Давид де Хеа - чийто пропуск от бялата точка срещу същия съперник прати трофея от Лига Европа във витрината на Виляреал.

Във финала през май проблемът на вратаря беше повече в неспособността му да се намеси при която и да е от дузпите на противника преди да се стигне дотам той самият да изпълни.

Вчера обаче Де Хеа беше феноменален и напомни за най-добрите си дни с екипа на Юнайтед. Напоследък испанецът изживява истински ренесанс, след като през миналия сезон титулярното му място беше под въпрос.

Днес няма съмнение, че Де Хеа е сред най-добрите в света на поста си и ще остане такъв, ако не си позволи нов спад във формата.

3. В Челси на Тухел проличават сериозни пробойни

Две загуби в рамките на пет дни не са причина да говорим за криза в Челси, но вече проличават сериозни пробойни в машината, която Томас Тухел изгради.

Дори при наличието на голмайстор като Ромелу Лукаку, "сините" продължават да са пестеливи откъм голове и да бележат трудно, разчитайки предимно на защитата си.

За 180 минути срещу Манчестър Сити и Ювентус, Челси произведе само един точен удар. И то при различни подходи от страна на съперниците - докато Сити задуши лондончани с преса, Юве им остави инициативата, запуши централната зона и с интелигентно модерно катеначо взе необходимия резултат.

И в двата случая Челси почти не създаде реални положения. макар че в Торино отправи голям брой изстрели.

Оказва се, че въпреки изобилието от опции за Тухел в предни позиции, липсата на Мейсън Маунт се отразява твърде много и без него балансът в отбора е нарушен. Наставникът е наясно с проблемите и очакваме да видим с какви ходове ще опита да ги разреши.

4. Победата ще промени настроението в Ювентус

Ювентус започна измъчено сезона в калчото и завръщането на Масимилиано Алегри на треньорския пост беше помрачено от напускането на Роналдо и лошите резултати на старта.

Вчера обаче Алегри доказа, че още е способен да печели големите тактически сблъсъци. И макар че няма да направи Юве най-атрактивния отбор в Европа, знае как да побеждава.

Успехът над съперник като Челси може да промени настроението в съблекалнята и да даде така нужния импулс на състава, в който не липсва класа, за да доминира отново поне в Серия "А".

Едва ли някой ще постави "Старата госпожа" сред фаворитите в Шампионската лига през този сезон, но всъщност това може да е само от полза на отбора. А Алегри ще е във вихъра си, когато дойдат тактическите сблъсъци от елиминационната фаза.

5. Това ли е новото нормално за Барселона?

Причините за кризата в Барса са добре известни и се обсъждат постоянно, а най-вероятно съвсем скоро ще доведат и до уволнението на Роналд Куман.

Остава обаче въпросът доколко вината за състоянието на отбора е в треньора, доколко е в самите играчи и дали не се дължи на цялостната обстановка в клуба.

Вечерта за каталунците на "Ещадио да Луж" трудно можеше да е по-катастрофална.

Три допуснати гола, смехотворни пропуски, само една победа в последните 5 мача.

На всичкото отгоре Жерар Пике беше сменен малко след 30-ата минута, за да не бъде изгонен, а Барселона все пак завърши с 10 души, защото Ерик Гарсия "украси" кошмарното си представяне с червен картон в края.

Това е най-лошото начало на групова фаза в Шампионската лига за Барса - две поредни загуби и голова разлика 0:6. Но може би най-лошото е, че подобно представяне вече даже не е съвсем неочаквано.

И все повече фенове се питат дали нещо чувствително ще се промени, когато Куман си тръгне.