Преди Мбапе беше Шевченко: Когато украинецът екзекутира Барса с хеттрик за едно полувреме (видео) Снимка: Getty Images

Преди Килиан Мбапе само още двама футболисти бяха отбелязвали по три гола във вратата на Барселона в един мач от Шампионската лига. Интересното е, че и двата случая са от 1997 година.

Тогава, първо, Фаустино Асприля наниза хеттрик във вратата на на Рууд Хесп при победата с 3:2 на Нюкасъл в Англия, след което и Андрий Шевченко вкара три пъти топката зад Витор Баия на "Камп Ноу".

Украинецът бе първият и единствен играч досега с хеттрик в дома на каталунците.

Динамо бе разбил Барса с 3:0 в първия мач в Киев. Две седмици по-късно украинците пристигнаха в Испания, а каталунците жадуваха отмъщение. Луиш Фиго изрази настроението на "Камп Ноу": "Ще ги скалпираме!"

Но нищо подобно не се случи. Дори обратното. Шевченко не бе успял да се разпише нито веднъж в мача в Киев, но се реваншира в Каталуния с три точни удара още през първото полувреме. През второто пък Сергей Ребров направи унижението за Барса още по-тежко.

Шева на два пъти наказа Баия с глава, като откри резултата още в деветата, засичайки центриране от свободен удар. В 32-рата пък спечели въздушен двубой с вратаря на домакините и отново с глава прати топката в мрежата зад него.

Малко по-късно бъдещата звезда на Милан сам си спечели дузпа, която и реализира, оформяйки хеттрика си още преди да е приключила първата част. Тогава Шева бе дори с година по-млад от Мбапе. 21-годишният тогава нападател завърши сезон 1997/98 с общо 32 гола във всички състезания, шест от които паднаха в Шампионската лига.

Тимът на Валерий Лобановски спечели групата си, а Барселона завърши последен.

"Разбира се, че вярвахме. Не мисля, че има смисъл да играем подобни мачове, ако не вярваме в себе си", каза Шевченко след мача, от който заслужено си прибра и топката.

След хеттрика кариерата на нападателя тръгна стремглаво нагоре. Пет години по-късно Шевченко успя и да спечели надпреварата, вече с екипа на Милан, а през 2004-та стана и носител на "Златната топка".

Пътят на Мбапе го отведе в голям отбор по-рано в кариерата му, но въпреки златния медал от световното първенство през 2018-а, нападателят на ПСЖ все още има много за постигане както на клубно, така и на индивидуално ниво.

Времето е пред него и ако продължава в същия дух, едва ли ще чака дълго и за тези успехи.