Ако някога в готическа Европа епархиите са се надпреварвали в коя да има най-масивната и най-внушителна катедрала, а в ренесансова Европа - кой монарх да създаде най-красивия дворец, то в съвременността състезанието определено е кой град ще построи най-високата сграда.
И докато Западният свят отдавна е разбрал, че битката по параграф "височина" е предварително обречена (нещо, с което е съгласен и архитектът на най-високата сграда в България досега - Ангел Захариев), то в Близкия Изток титлата "най-висока сграда в света" продължава да е най-желаната перла в короната на потъналите в петролно богатство шейхове.
През 2019-а Саудитска Арабия ще остави всички останали държави зад себе си, когато бъде готова най-високата сграда изобщо създавана някога - небостъргачът в Джеда - Jeddah Tower, който ще се извисява на страховитите 1008 метра над земята - със 170 метра повече от досегашния рекордьор - дубайският „Бурдж Халифа" и неговите 829.9 метра.
Сравнени със световните гиганти, най-високите български сгради приличат на джуджета.
Шест от десетте най-високи сгради в страната, завършени към момента, се намират в София, една е в Пловдив ("Хотел Санкт Петербург" - 103 метра), две са Бургас (построеният през 2003-а година 95-метров "Хотел Мираж" и необитаемият 30-етажен небостъргач с апартаменти в "Меден рудник"). В топ 10 все още е и социалистическият 91-метров хотел"Добруджа" в Албена.
Много скоро обаче, някои от досегашните сгради в класацията ще бъдат заменени с нови - по-високи - и пак в София.
Така столицата ще бъде градът, в който ще се намират осем от десетте най-високи постройки в страната.
Вижте в галерията кои са към момента най-високите сгради в София, както и кои са двете сгради, чието пускане в експлоатация предстои в следващите месеци - и години.