Българската традиция за скачане във водоеми за спасяването на кръста за Богоявление далеч не е най-странният начин да се отбележи този християнски празник.
Тъй като той отбелязва кръщението на Иисус Христос във водите на река Йордан, при което се явява Светият дух да го разкрие като Син Божи, за много народи ритуалното влизане в реки и езера се е превърнало в пречистващ ритуал.
Но едно е да го правиш на между 0 и 5 градуса в България и съвсем друго - на минус 20 градуса в Русия.
Руската православна църква чества празника Богоявление на 19 януари, като хиляди руснаци - религиозни или не, избират да се потопят в ледените води на близките реки и езера, облечени само и единствено по бански.
Според традицията на този ден водата става свята и тези, които се потопят под три пъти, ще изчистят греховете си.
Най-интересното в случая е, че самата Православна църква е крайно скептична за религиозната стойност на този ритуал за зимни плувания. Самият обичай набира популярност от 80-те и до днес той продължава да привлича повече и повече последователи.
Някои бяха забелязани да "тренират" за ритуала още в деня преди Богоявление, потапяйки се в дупки, издълбани в леда, за да отбележат кръщението на Христос.
"Нашите предци винаги са се потапяли във вода на този празник", заявява пред Euronews Антон Маевски, излизайки от ледената дупка в Екатерининбург, където за Богоявление температурата достигна сравнително "топлите" минус 13 градуса.
За сметка на това в Якутск, където млади и стари също отбелязаха празника с потапяне във водите на река Лена, температурата на 19 януари тази година падна до внушителните минус 56 градуса.
В галерията горе можете да видите снимки от тазгодишното богоявленско плуване на руснаците.