Над 250 мъже нагазиха тази година във водите на река Тунджа, за да участват в ритуала на мъжкото ледено хоро в град Калофер за Богоявление.
Традицията, която се извършва паралелно със спасяването на кръста, се превърна в емблематична за града на Христо Ботев, въпреки че нейното начало датира най-рано от 70-те години на миналия век.
Стотици хора пристигнаха в града, за да наблюдават на живо леденото хоро, като всички къщи за гости и хотели в Калофер са препълнени с туристи.
Малко преди 8.00 часа млади момчета и възрастни мъже нагазиха във водите на реката. По традиция спасеният кръст беше предаден на един от най-малките участници в хорото - 6-годишния Мартин.
Освен него в ритуала тази година участваха и много други деца, включително миналогодишният носител на кръста - Теодор на 2 години и 6 месеца.
Преди да влязат във водите, участниците в хорото бяха благословени по традиция в местната църква Св. Архангел Михаил. Оттам шествието с тъпани и гайди тръгна към Черковския мост на река Тунджа.
Въпреки че се нарича ледено хоро, и тази година в река Тунджа нямаше лед заради високите януарски температури. Подготовката за танца обаче започна още от предния ден с червено вино и домашни мезета.
Снимки от тазгодишното мъжко хоро в Калофер можете да видите в галерията ни.