Аварийните сирени алармират за Брекзит без сделка и този път не става въпрос за фалшива тревога.
Лидерите в европейските столици все повече се тревожат, че британският министър-председател Тереза Мей е поела курс към дипломатическа катастрофа като погрешно преценява доколко Брюксел е готов да се огъне в последния момент, само седмици преди датата за напускане на Европейския съюз (ЕС).
Изминал е едва месец от най-голямото парламентарно поражение в британската история.
Мей обаче засили усилията си за спечелване на своя страна на про-Брекзит партиите и на Демократичния съюз. По този начин си осигури поддръжници на правните промени в споразумението за оттегляне от Евросъюза, което финализира с ЕС през ноември.
В последните дни нейните министри направиха дипломатически подстъпи към Брюксел, Страсбург, Париж и Дъблин, а самата Мей разговаря с лидерите на Германия, Португалия, Австрия и Швеция. Следващата седмица тя се връща в Брюксел, за да говори с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Въпреки поредното поражение, този път в Камарата на общините, стратегията на министър-председателя остава същата. Позицията на правителството е да разреши проблемите около предпазните клаузи и след това да се завърне в парламента за нов, смислен вот, обяснява пред Би Би Си Андреа Лидсъм, парламентарен лидер на управляващите в Камарата на общините.
Но в Брюксел цари по-скоро скептицизъм относно същността на настоящия дипломатически поход.
Според европейските дипломати не се провеждат никакви реални диалози. Мей най-вече говори за капиталите и опипва почвата, за да създава впечатление, че протичат дискусии, и за да печели време. На масата все още няма нищо конкретно, а последната надежда е да има такова в началото на март.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск от своя страна каза, че липсата на новини невинаги е добра новина.
Евросъюзът продължава да очаква точни и конкретни предложения от Лондон. Лидерите му смятат, че Мей не успява да сведе изискванията си около Брекзит до едно-единствено конструктивно предложение, с което да се разреши безизходицата около преговорите за ирландската граница.
Министър от европейска държава споделя, че е шокиран след среща си с британския си колега, според когото Великобритания е твърдо решена да държи същия курс с надеждата, че лидерите от ЕС ще отстъпят в последната минута. Нещо, което едва ли ще стане.
Това мнение се споделя от някои висши членове на кабинета в Лондон, които се страхуват, че премиерът е на път да повтори дипломатическия провал от срещата в Залцбург през септември миналата година. На срещата Мей грешно прецени желанието на Евросъюза да приеме нейната компромисна оферта и тя посрещна безмилостни критики и подигравки в Уестминстър.
Затова и топ европейските дипломати са на мнение, че идеята, че "нещо голямо" ще се случи при последната среща в Брюксел, е откровено погрешна.
Да очакваш, че всичко може да бъде отложено до последната минута, е налудничаво, а голяма част от случващото може да се окачестви като "твърде малко и твърде късно". Затова и притесненията в Брюксел нарастват, а единственият изход е Мей да сведе до минимум изискванията си, както и да предложи "техническо разширение" на Член 50, преди европейските лидери да се съберат на 21 март.
Никой обаче не вижда начин споразумението за напускане да бъде върнато на дневен ред за обсъждане. Трима британски министри са съгласни с това мнение. Без никакъв намек за пробив, неспокойното политическо примирие в Уестминстър, предназначено да даде на Мей последен шанс в Брюксел, започва да се клати на фона на неспокойствието на министрите, които са против излизане от ЕС без договор.
За тях на 22 март ще бъде твърде късно и има опасност значителен брой министри от британския кабинет да подадат оставка преди тази дата. Дори началото на март е наистина краен срок. Противниците на Брекзит смятат, че Мей трябва да предостави доказателства, че стратегията й е работеща и то преди следващата парламентарна битка на 27 февруари.
Много европейски дипломати и министри са шокирани от идеята да се чака до 21 март.
До този момент е ясно, че Мей ще представи списък от три или четири идеи за промени в предпазните клаузи, от които европейските лидери ще трябва да избират. Ако всички тези предложения бъдат отхвърлени, британският премиер ще обвини Евросъюза, че подтиква Великобритания към хаос.
Сред министрите в кабинета на Великобритания, дипломатите и висшите служители в ЕС нарастват спекулациите за кратко техническо удължаване на Член 50, което може да бъде договорено в началото на март, за да се избегнат конфронтациите на високо равнище по-късно същия месец.
Това би предоставило на Лондон и Брюксел време да изпълнят решенията, взети на срещата, или да даде пространство за действие, ако Брекзит се осъществява без договор. При този сценарий дискусиите през март ще оформят финалния пакет за Брекзит и същевременно краткосрочно ще забавят напускането на ЕС, за да позволят на британския парламент да прокара споразумението преди местните избори на 2 май.
Въпреки това продължава да витае страхът, че Мей все още подценява ситуацията.
И той не е ограничен само в европейските столици. Висш депутат от консервативната партия на Великобритания коментира, че премиерът влиза в същия капан, в който се постави при срещата в Залцбург. Според него уроците от кризата с еврото и отношенията на Евросъюза към Гърция не са оставили след себе си необходимите уроци.
Съществува реална опасност Великобритания да напусне с още по-лоша сделка. Преценката от Залцбург - че политическите лидери ще предложат отстъпки - просто ще се окаже погрешна.
Реалността е много различна и ако нещата не се променят, няма да има време кризата да бъде озаптена, преди Великобритания да се срине при Брекзит без сделка.