На петия опит за продажба на "Булгартабак холдинг", сделката се случи. Три български правителства не успяха да продадат холдинга, а опитите за приватизация костваха главите на няколко министри, сред които на Лидия Шулева и Николай Василев.
Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол определи "БТ Инвест ГмбХ"-Австрия за победител в конкурса за приватизацията на 5 881 380 броя акции, представляващи 79.83% от капитала на"Булгартабак Холдинг". Срокът за сключване на приватизационния договор е 15 дни от датата на решението за избор.
Това, което се продава от холдинга, са цигарените фабрики в София и Благоевград, и преработвателното предприятие в Плевен.
Сделката подлежи на одобрение от Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК). В същия срок купувачът трябва да представи декларация за произхода на средствата си, което е задължително условие за внасянето на проекта на договор в Надзорния съвет.
"БТ Инвест ГмбХ" предложи цена от 100 100 000 евро, инвестиции в размер на 7 млн. лева за срок от 2 години и предложение за изкупуване на минимални количества български тютюн за задължителен срок от пет години - до 5000 тона за всяка от 5-те години.
Съгласно регламента купувачът няма право да препродава приватизираните активи в следващите 5 години. Държавата обаче няма да ограничава купувача да запази най-известните родни марки цигари. Между ангажиментите е и запазване на работните места в компанията през следващите 3 години.
След направена проверка в Централен депозитар АПСК официално опровергава появило се медиите твърдение за запорирани акции на "Булгартабах Холдинг" или дъщерните дружества, подлежащи на приватизация.
Руснаци надничат зад австрийския купувач
Зад регистрираното в Австрия дружество "БТ Инвест", което единствено подаде оферта за тютюневия холдинг, стои една от инвестиционните компании на руската държавна Външнотърговска банка (ВТБ) - VTB Capital.
Изненадващо за българската демокрация, но този път синдикатите, които се опитваха да пречат на всяка приватизация, се опълчиха и срещу тази. Но този път не на страната на съмнителни кандидат-купувачи, а срещу австрийско-руския.
Те настояват за стратегически инвеститор, но единственият такъв в това наддаване - "Бритиш американ табако", се оттегли. От БАТ обясниха напускането си с причини "от търговски и стратегически характер".
През 2004 г. БАТ кандидатства за приватизацията на "Булгартабак холдинг", като предложи цена от 250 млн. евро. Тогава сделката бе провалена по политически причини.