За 22 години свободата на словото стигна дотам някои „журналисти" да освобождават напрежението по доста странен начин в ефир.
Все едно духът на някой политик, на когото много му се е насъбрало срещу народа, се беше вселил в Бареков и си каза всичко, което популизмът не позволява.
Не следим предаването на г-н Бареков, но благодарение на интернет, изцепките му от тази сутрин достигнаха и до нас. Този човек или е употребявал субстанция, с каквато се надъхват ултрасите по време на мач Левски-ЦСКА, или съвсем сериозно вярва, че медиите са затова да подлагат на съмнение демократични прояви каквито в случая са протестите на зърнопрозиводителите (получили разрешение от общината да си паркират на жълтите павета тракторите, които преди два дни влязоха в София след 21 ч. и след толкова ще излязат днес, за да не пречат на нашето изискано столично движение).
В случая не говорим дали исканията на протестиращите от бранша ни засягат и колко конкретно бяха формулирани те. Зърнопроизводителите упражниха конституционното си право на протест съгласно чл. 43, според който гражданите имат право на мирни събрания и манифестации.
На кой цивилизован българин би му хрумнало да ги нарече "развилняла се пасмина от провинцията". На пловдивчанина Бареков, който заяви в ефир, че "този боклук, под формата на трактористки машини", който е стоварен в София, трябва да се "омита" от столицата.
В противен случай водещият щял да оглави гражданско общество, което да реже гуми, да пали трактори и такива типично мъжкарски неща.
Бареков напомни, че е в София вече от 20 години и не желае "някакви разюздани селяни" да идват на негова територия и да му пречат да си изкарва хляба, защото и той не е отишъл "в техните села да си паркира колата пред тракторите и да стачкува".
"Побъзикаха се, спориха с Борисов, караха се, искаха оставки, хайде да се прибират и да работят, защото тая държава е на това дередже, защото не работят хората", разпореди се с фюрерски тон водещият. И ги посъветва да ходят да си режат сланината върху вестника.
Не е въпросът в това да се заяждаме на тема провинция и култура с Бареков, когото всички сме виждали как върти кючеци в това прословуто видео и задава палави въпроси на някакви леко облечени, леко пияни момичета („Можеш ли да свириш на дудук?").
Като човек от медиите Бареков би трябвало да знае, че подобна стилистика на изказване е характерна точно за т.нар. партийни тролове, от които журналистите постоянно се жалват. В този смисъл той наруши всякакви етични норми в журналистиката, позволявайки си да пробутва не просто своята гледна точка относно събитие в държавата, но и квалификации, и заплахи.
Така Бареков за пореден път поощри възприемането на журналистите за някаква изключително гадна пасмина (все едно от провинцията или не). Която поставена между хората и властта по-често поляга към вторите.