Сирийската опозиция в България ще поиска от правителството да приеме малък брой пострадали от конфликта, съобщи "Дневник". Това ще стане със специално писмо с молба до министерствата на здравеопазването и външните работи, както и до министър-председателя.
Ако това се случи, България ще е първата страна в ЕС, към която се отправя такъв призив. Но отговорът ще е труден. Защото тези хора после едва ли ще се върнат в държавата си, а ще останат тук със семействата си.
В момента хилядите пострадали сирийци, които напускат страната, биват приемани в Ливан, Йордания и Турция. Но медиите съобщават, че държавните и частни болници в граничните турски градове са препълнени и не достигат легла и медицински персонал. В незаконните болници по самата обща граница между Сирия и Турция пристигат сирийски лекари от цял свят, включително и от България, които да лекуват сънародниците си, които карат там от Свободната сирийска армия.
България вече се оказа въвлечена в гражданската война в Сирия, която се води 18-и месец. Министърът на външните работи Николай Младенов беше домакин на необявена официално среща в Правец на представители на сирийската опозиция, които водят битката срещу управляващия режим на президента Башар ал Асад.
Освен това пътува на безпрецедентна визита в Ливан и Ирак заради положението в Сирия заедно с колегите си от Швеция и Полша Карл Билд и Радослав Шикорски. Младенов проявява интерес към проблемите на Близкия изток още като евродепутат.
Само преди ден София се оказа в центъра на скандал, отново с епицентър Сирия. Проправителственият израелски вестник "Аарец"съобщи за среща между сирийската опозиция и представител на Тел Авив на българска територия. При това - без да е известен посланикът на Израел у нас Шаул Камиса-Раз.
В крайна сметка Манди Сафади, директор на кабинета на заместник-министъра за развитието на областите Негев и Галилея - Аюп Кара, се е срещнал у нас с представители на сирийската опозиция, представяйки се като официален израелски пратеник. Срещата е била под егидата на високопоставен български политик, чието име засега е тайна.
Друг е въпросът, че за това е знаел премиерът Бенямин Нетаняху, но не и външният министър Авигдор Либерман. В Израел управлява коалиционно правителство, все по-често раздирано от противоречия, а Либерман е излъчен от партията "Наш дом Израел", съставена предимно от руски евреи, които са най-голямата група в Израел - над 15% от населението.
Разгневеният посланик на Израел пита какъв е статутът на пратеника и пълномощията му по отношение на дипломатически дейности и деликатни въпроси като посредничество vis-à-vis със сирийската опозиция в България. И му отговарят, че има неща, за които и един посланик не бива да знае.
Всъщност, подобна среща у нас по темата не е прецедент. Просто тази е придобила публичност.
Твърде много "сирийски възли" се събраха. А още не сме споменали атентата на 18 юли в Бургас.
Откъдето и да го погледнем, Бойко Борисов е почти като ситуацията, в която беше Иван Костов през 1999 г., когато върху Командира, като министър-председател, беше оказван натиск България да приеме косовски бежанци. Въпреки това Костов отказа, като изтъкна три мотива: България не е съседна на конфликта държава, акцията може да внесе нестабилност и ще натовари бюджета.
Макар че ситуацията на Борисов сега е по-благоприятна. България е член на ЕС и не е в състоянието, в което беше през 1999-а, две години след разрухата през 1996-97 г.
И все пак - какво ще каже Борисов сега? Не става въпрос за кариерата на г-н Младенов, а за националната сигурност на държавата.