Народното събрание гласува на извънредно заседание новото коалиционно правителство на България, съставено от четири партии - "Продължаваме промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България".
Заседанието започна с кворум от 227 народни представители. Впоследствие обаче се включиха още 11 народни представители.
С 134 гласа "за" и 104 "против" бе приет указът на президента Румен Радев, с който Кирил Петков, събредседател на "Продължаваме промяната", беше избран за министър-председател.
Със същите гласове - 134 "за" и 104" против беше приет и съставът на Министерския съвет.
Новият премиер и министрите в кабинета му положиха и клетва пред Народното събрание: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се."
Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова присъстват на извънредното заседание на парламента.
Предсрои Радев да приеме на "Дондуков" 2 представителите на служебното правителство, което бе назначено с негов указ на 16 септември 2021 г. А час по-късно в Министерския съвет ще се проведе и церемонията по приемственост в изпълнителната власт.
В новото правителство ще има петима вицепремиери - двама от партията-мандатоносител ПП и по един от всяка от формациите, коалиционни партньори.
Така вицепремиери ще бъдат Асен Василев с ресор еврофондове и финансова политика, Калина Константинова с ресор ефективно управление, Корнелия Нинова - икономика и индустрия, Гроздан Караджов - регионално развитие и благоустройство, и Борислав Сандов - екология и климат.
Новият кабинет ще има 19 министерства, които ще бъдат разпределени в отношение 8:4:4:3 между четирите формации.
Самото заседание на парламента започна с дълга декларация от ГЕРБ, изчетена от председателя на ПГ - Десислава Атанасова, в която тя разкритикува тежко двете служебни правителства на Румен Радев, особено в областта на борбата с коронавируса, възстановяването на икономиката и организирането на изборите.
"Вашите два служебни кабинета сътвориха безпрецедентен хаос във всяка област на обществения живот. И вместо да участват в разрешаването на политическата криза, я ескалираха и удължиха. Тези кабинети се провалиха в най-важната задача, която им поставихте - съхраняване живота и здравето на българите в COVID кризата", заяви Атанасова от парламентарната трибуна.
Атанасова обвини лично Радев, че "не разбира ролята на държавния глава в политическия живот на страна, нито ролята на служебното правителство в рамките на политическата криза".
След изказването на председателката на ПГ на "ГЕРБ-СДС", председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров представи кандидатурата на формацията за премиер - Кирил Петков.
"Убеден съм, че това е достойна кандидатура на човек, който ясно осъзнава своята отговорност да поеме управлението на страната в този особено труден момент на енергийна и здравна криза. Сигурен съм, че Кирил Петков има волята да поведе борбата с корупцията и да изпълни коалиционното споразумение", заяви Гюров от парламентарната трибуна.
Самият Петков се обърна към народните представители, за да представи приоритетите в политиката на своя проектокабинет, както и лицата, които ще отговарят за различните политики.
"Днес е важен ден да продължим промяната - промяната на мисленето и промяната на управлението. Първата задача е всички да осъзнаем, че ако искаме по-добро бъдеще, трябва да работим заедно. Заедно с коалиционните партньори постигнахме в общи дебати споразумение за политиките, които ще са нужни, за да се осъществи тази промяна. Но заедно трябва да работим и с опозицията, когато говорим за конституционни промени, промени в съдебната власт", бяха първите на Кирил Петков от трибуната преди гласуването.
Той очерта и основните приоритети за бъдещето правителство.
По отношение на борбата с коронавируса Петков заяви, че първата му заповед, ако бъде избран за министър-председател, ще бъде всеки в Министерския съвет да има зелен сертификат", като той изтъкна, че "не може малкият ресторант на ъгъла в София да изисква такъв документ от своите клиенти, а в МС да се влиза без сертификат".
Така в областта на енергетика номинираният за премиер коментира, че от първостепенна важност е да се се избегне скок в цената на тока за битовите потребители, както да се направи всичко възможно, за да се намалят цените и за бизнеса.
По думите му също така новата стратегия на България трябва да се основава на два принципа - ниски цени за конкурентоспособност и комфорт на битовите потребители, както и диверсификация - не трябва да зависим от никой, гръцката връзка трябва да бъде завършена максимално бърза. Предложеният министър на енергетиката ще е Александър Николов.
Петков посочи, че мотото на неговото правителство ще бъде "нулева толерантност към корупцията", като контролът тук ще се осъществява от министерството на финансите и Асен Василев.
Той акцентира и върху ролята на МВР, която по думите на съпредседателя на ПП, министерството ще има една-единствена цел, като "никой да не трябва да бъде над закона, никой да не се чувства, че неговото престъпление ще бъде безнаказано". За министър на вътрешните работи Петков предлага Бойко Рашков.
Около темата с правосъдието, всички в управляващата коалиция се обединихме около това, че господин Гешев не е постигнал резултатите, които трябва да постигне някой като главен прокурор.
"Та най-голямата кражби в историята - КТБ, остана без резултати", посочи той и акцентира, че има нужда от реформа в прокуратурата. Какво да кажем за външните ни партньори, че има посочват хора в листите "Магнитски", а българската прокуратура мълчи. И изрази надежда, че прокуратурата ще бъде реформирана с помощта на Надежда Йорданова.
Петков обяви, че туризмът в страната трябва да работи в посока "Една дестинация - 100 преживявания", а екологията, според него, е основна за развитието на туризма.
"Ще бъда равен с всички", обяви Петков и призова и коалиционните партньори, и опозицията да подкрепят това правителство: "След 4 години България ще е по-хубаво място."
Отне на депутатите 3 часа дебати, изпълнени с препирни и взаимни нападки, преди да стигнат до гласуване.
В дебатите по избора на новия премиер и кабинет от ДПС се обявиха в подкрепа за един редовен кабинет, но няма да подкрепят нито програмата, нито състава на новия кабинет, тъй като не са участвали в разговорите за формирането на правителството.
"Народът направи своя избор и постави сложни задачи на своите избраници. Народът иска промяна, не подмяна. ДПС също иска промяна. Отлагане на необходимите реформи не може да се допуска", коментира лидерът на партията Мустафа Карадайъ.
Той наблегна на това, че партията му няма да подкрепи кабинета на Кирил Петков, но ще бъде отговорна и конструктивна опозиция, която ще предлага свои решения на проблемите на страната.
Неговият колега от партията Йордан Цонев пък напомни, че досега много пъти правителства са идвали с големи претенции за борба с корупцията и борба с лошите харчове на държавата, като по думите му сега се вижда едно "дежа вю" около новия кабинет сега.
Представителят на ГЕРБ Даниел Митов се обърна не толкова към новата коалиция, колкото към дясномислещите хора, гласували за партии от тази коалиция, като ги призова да обърнат внимание на това, че нито една от формациите няма реално дясна визия.
"Оформя се едно ляво-либерално управление подобно на Тройната коалиция. Тези, за които гласувахте, връщат бившата комунистическа партия и мрежите на ДС обратно във властта", смята Митов.
"От всичко чуто до момента това правителство се вписва в ултралибералната лудост на някои общества. Определена група от хора ще безчинства на политически терен. Ако отново станем свидетели на злодеяния като продължения на репресиите на служебното правителство, още едно поколение ще насочи енергията си към конфликт и сблъсъци, вместо нещо креативно. Трябва да спре практиката за прилепване към колективна вина. Да се облепя една политическа организация само води до унищожаване на демокрацията, което е способ предимно на тоталитарни приходи", допълва още той.
Неговият колега в "ГЕРБ-СДС" Александър Ненков пък обърна внимание върху разминавания в частта за реорганизирането на Съдебната система, където той изтъкна, че според него сегашното положение би довело до "ялова съдебна реформа".
Друг депутат от "ГЕРБ-СДС" - Любен Дилов напомни, че в сегашния вариант на коалиционното споразумение ако ПП имат да се оплачат от работата на Корнелия Нинова като министър, ще трябва да се обърнат към нея и като ръководител на коалиционния партьор БСП.
Според него също така, че правителството дублира функции на министри и вицепремиери, като призова кабинета да си сложи и отговорен кадър по вселенските въпроси.
От ПГ на "Продължаваме промяната" думат взе Христо Петров, известен като Ицо Хазарта, който разказа как се е ориентирал към подкрепа за Кирил Петков и Асен Василев. По думите му той е разпитал що за хора са двамата свои познати от политическите кръгове.
Той изтъкна, че е получил предупреждение, че ако продължи да ги подкрепя, ще загуби "най-ценното си". Именно това обаче го е мотивирало най-много да даде подкрепата си за новата политическа сила и го е накарало да вярва, че ПП имат капацитета да свършат промяната, която обещават.
"И ми се иска хората - автори на идеята да получа това послание, да знаят, че това е може би най-силната мотивация да заявя, че моето място е тук, в този отбор, аз вярвам в него и съм убеден, че той ще работи за България", заяви още Петров.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова също взе думата за изказване по дебата, като изтъкна, че социалистите приемат участието си в този кабинет като гарант за социално управление и грижа за хората.
"Водени от разбирането, че в момента България е изправена от поне 3 кризи, БСП се включи активно в преговорите за съставяне на редовно правителство. Ние разбираме участието си в това правителство като продължение на непрекъснатите ни 5-годишни усилия за промяна на модела на управление на ГЕРБ", коментира още Нинова.
Тя поздрави персонално Кирил Петков и Асен Василев, като изтъкна, че те са положили "неимоверни усилия, търпение и разум, за да съберат четири партии с различни програми, идеология и предложения".
Червената лидерка заяви още, че младите семейства и децата им ще бъдат гарантирани с безплатни детски градини и ясли. Децата до 14 г. ще имат и безплатни лекарства, а младите родители, които ще останат вкъщи да ги гледат заради пандемията, ще бъдат гарантирани с една заплата.
"За работещите ще има разумно и аргументирано повишаване на минималната работна заплата и няма как това да не се отрази и на другите заплати. Щастливи сме да кажем, че няма да има пенсионер под прага на бедност. Не може всичко да стане веднага, но имаме воля да го започнем", коментира тя.
"Нашата цел да имаме здрав и образован български народ, който работи и изкарва високи заплати и пенсии, който ходи по чистата българска земя и яде чиста, българска храна, е на път да се сбъдне", заяви Нинова, мотивирайки защо социалистите ще дадат подкрепата си за новия кабинет.
От "Възраждане" депутатът Петър Петров разкритикува от парламентарната трибуна коалиционното споразумение в сектор "Правосъдие", като я определи като "ялов удар във въздуха".
"За да реформираме съдебната система, трябва да направим така, че тя да работи в полза на гражданите, а не просто да пишем, че ще прекрояваме съдебната карта. Изчетох коалиционнто споразумение и очаквах да видя изпълнение на заявени политики, които да гарантират правосъдие за гражданите. Повечето от нещата, които прочетох в част "Правосъдие" обаче бяха анализи и стратегии", допълни Петров.
Междувременно партийният лидер Костадин Костадинов коментира, че няма как "Възраждане" да подкрепи проектокабинета заради отделни политики, които противоречат на собствените им възгледи.
Костадинов посочи конкретно като проблемна фигура министър Николай Денков, който е част от проектокабинета, заради действията му около отговора на пандемията. Той изтъкна още части около споразумението като приеманто на Зелената сделка, части от "Истанбулската конвенция" и други.
Лидерът на "Възраждане" се възути и на думите на Кирил Петков, че първата му работа като премиер ще е да направи задължителен за МС зеления сертификат.
От ПГ на "Демократична България" председателят Христо Иванов коментира, че предложеният кабинет заслужава да бъде подкрепен, защото това е най-добрият шанс, който България има за ефективно редовно правителство.
"Подкрепяме предложеното споразумение, то позволява да се сформира мнозинство, което е структурирано около писмено споразумение, което позволява България да се управлява без да зависи гласовете от ГЕРБ и ДПС. И е предпоставка в България да престанат да се реализират корупционни политики", коментира Иванов.
Той заяви още, че Обединението от партии подкрепя и предложеното споразумение, което е постигнато от мандатоносителя в преки преговори с останалите политически формации.
"Виждаме в това изпълнение на няколко много важни за нас политически цели", заяви Иванов.
От парламентарната трибуна той призова главния прокурор Иван Гешев да подаде оставка.
Заместник председателят на ПГ на "Има такъв народ" Виктория Василева обясни, че формацията ѝ ще подкрепи предложения Министерски съвет и министър-председател. "Има такъв народ" поема "тежки ресори и ресори, от които всички бягат".
"Днес избираме правителство, което ще има тежката задача да изведе България от няколко изключително тежки кризи. Разбираме цялата отговорност, която ще легне на плещите на колегите ни от Министерския съвет, не само я разбираме, но ще я споделим", заяви Василева.
"Днес приключва времето за лозунги, заклинания и празни обещания. От днес започват делата, по които ще бъдем оценявани от българските граждани. Пожелаваме успех на министрите. Ще бъдем последователни, лоялни, коректни партньори. Но и ще сме истински, шарени, понякога и по-остри, да не спестяваме и добрите, и лошите новини за правителството. Истинското партньорство трябва да се гради върху принципи, каквито сме заложили в подписаното споразумение", допълни още тя.
"В основата на тази коалиция стои дълбока антикорупционна програма, която е толкова необходима на българското общество, че партии, които с десетилетия стоят в различния спектър, са готови да загърбят собствените си интереси, за да се проведе тази антикорупционна програма", заяви от парламентарната трибуна Асен Василев от ПП.
"В основата на тази коалиция, пред погледа на всички български граждани, четири партии загърбиха различията и потърсиха общото, на което всички можем да се обединим и в името на което ще работим следващ 4 години", допълни съпредседателя на "Продължаваме промяната".
Василев се заяви, че правителството ще работи да подсигури "достойни старини за нашите пенсионери, добре заплатени работни места и развитие на икономиката".
Той обеща новият кабинет да работи и в образуването, което "е затънало през последните 12 години", и да изгради страна, която "не седи по срамните списъци на света, като "Магнитски", а страна, която е на първите места по иновации, култура, туризъм спорт - всяка една област и държава, с която всички да се гордеем".