Австралийски вестник прави всичко по силите си да защити публикуването на карикатура на многократната тенис-шампионка от Големия шлем Серина Уилямс. В САЩ, а и не само там, обаче карикатурата е масово разкритикувана като расистка. Освен това реакциите принудиха автора Марк Найт да изтрие акаунта си в Twitter.
Найт признава, че е получил заплахи за себе си и за семейството си и това го е накарало да се махне от социалната мрежа.
Той рисува карикатурата си в неделя вечер след финала на US Open и сам казва, че е бил разочарован да види "най-добрата тенисистка в света" да се държи по този начин. Карикатуристът обобщава случващото се с думите "Светът полудя".
В официално изявление редакторът на вестник "Herald Sun" Деймън Джонстън, където е публикувана рисунката, казва, че тя няма нищо общо с пола и расата. Джонстън е на мнение, че карикатурата осмива огромната сцена, която Уилямс разигра пред очите на целия свят, и нищо повече. Той визира моментът, в който тенисистката започна да спори и да се кари със съдията заради, по нейни твърдения, сексистко отношение към нея.
Карикатурата показва Серина Уилямс да подскача върху счупена ракета и захвърлен до нея биберон. Изобразена е с огромни, преувеличени устни и нос, които напомнят за расистките образи на чернокожи в САЩ в ерата на Джим Кроу.
“It had nothing to do with gender or race.”
— Herald Sun (@theheraldsun) 10 септември 2018 г.
Herald Sun backs Mark Knight’s cartoon on Serena Williams: https://t.co/i1NBGO8xJw pic.twitter.com/BTFONVWHh8
Опонентката на Уилямс, японката Наоми Осака, е представена като слаба руса жена, на която съдията казва: "Не можеш ли просто да я оставиш да победи?"
Американската Национална асоциация на чернокожите журналисти заяви, че карикатурата е "отблъскваща на много нива". Дори имаше обидени от това, че Осака е изобразена като белокожа блондинка, при положение, че е цветнокожа жена от азиатски произход.
Според тях тя не само излъчва расистки, сексистки карикатурни образи на двете жени, но образът на Уилямс ненужно подчертава чернокожата й раса. В изказването се твърди, че изкуството на политическите карикатури е визуален диалог по актуалните въпроси, но тази карикатура крайно неточно представя две цветнокожи жени на US Open, една от най-значимите сцени на професионалния спорт.
Таблоидът от Мелбърн обаче твърдо застава зад карикатуриста като редакторът Джонстън във вторник публикува в Twitter предстоящата провокативна заглавна страница на вестника от сряда.
Заглавието "Добре дошли в света на политическата коректност" беше придружено от печат "Зона, свободна от сатира" и заобиколено от всички страни от предишни карикатури на Найт на политици и причините защо те са оскърбителни.
Tomorrow's @theheraldsun front page tonight #auspol #springst pic.twitter.com/2nuLbKppku
— damon johnston (@damonheraldsun) 11 септември 2018 г.
Карикатурите са на бившия премиер Тони Абът, представен като Ханибал Лектър, с надпис "Забранено: големи уши, канибалска маска" и разголен до кръста Ким Чен Ун с думите "Блокирано: коремни тлъстини, азиатски стереотип".
Също така беше повторена и карикатурата на Уилямс с надписа "Вето: голяма коса и устни, твърде гневна".
"Ако самоназначилите се цензори на Марк Найт постигнат целта си по отношение на неговата карикатура на Серина Уилямс, новият ни политически коректен живот ще е много скучен", гласи надпис на страницата.
Гневна реакция
Найт е многократно награждаван карикатурист, който работи за "Herald Sun" в продължение на десетилетия. Той е поразен от реакцията на карикатурата, която според него не е привлякла особени критики, докато не е била забелязана в Twitter от потребителите в САЩ.
"А къде бяха тези карикатури, когато всевъзмони мъже-тенисисти си трошаха ракетите през годините?", пита в Twitter спортната журналистка Джули ДиКаро.
Марк Найт обаче има отговор за нея - само 4 дни преди скандала с рисунката на Серина Уилямс, той показва отношението си към "лигльото на тениса" Ник Кирьос.
По време на мача му срещу Пиер-Юг Ербер на US Open, още в първия сет Кирьос играеше без концентрация и мотивация на корта. Поведението му накара съдията на срещата Мохамед Лаяни да слезе от стола си и да проведе разговор с тенисиста, в който му казваше: "Искам да ти помогна, искам да ти помогна. Гледал съм твоите мачове. Ти си страхотен за тениса. Знам, че това не си ти".
Изглежда намесата на мароканския съдия оказа положително влияние на Кирьос, който в крайна сметка спечели 4:6, 7:6 (6), 6:3, 6:0.
Карикатурата на Марк Найт обаче показва, че Кирьос е заслужавал не надъхване и молби от съдията, а да бъде дисквалифициран и изгонен от корта с дърпане на ухото.
"Тя беше подхваната от социалните медии в САЩ и телефонът ми направо пламна", казва той.
Критики обаче бяха изразени и от Австралия, където фурорът идва след месеци на извиване на ръце и критики заради отношението в страната към расата.
"Не изпитвам удоволствие да кажа това, но в момента в Австралия изглежда сякаш не е имало по-вълнуващо време да си политик, който отправя кодирани послания към расистите или провокира с расистки коментари", коментира комисарят в оставка по въпросите на борбата с расовата дискриминация Тим Саутфомасан миналия месец.
В Twitter австралийският писател Бенджамин Лоу сравнява заглавията от американските вестници, които описват като безспорен факт расисткия контекст на карикатурата на Найт, с медийното отразяване в самата Австралия.
"Това не е субективно възприятие", казва той. "Срамно е да виждаме как 'Herald Sun' не осъзнава, че защитаването на карикатурата на Найт подкрепя тезата, че огромна част от австралийските медии са слепи за своя расизъм."
Това не е първият път, в който карикатури на Найт са критикувани по подобен начин. Карикатура от 10 август беше масово отхвърлена, тъй като изобразяваше черни фигури без лица, рушащи метростанция в Мелбърн, с което придава карикатурен образ на африканското гангстерско насилие в града, за което няма потвърдени статистически данни.
"Расиското представяне като злодеи на мелбърнци от 'Herald Sun' продължава", каза местният депутат Рохан Лепърт в отговор на коментара. "Пълен позор".
Липса на представителство
Въпреки гордите демонстрации на мултикултурализъм в Австралия и факта, че сега един от всеки четирима австралийци е бил роден извън страната, висшата класа на обществото остава преобладаващо бяла.
Според доклад на Австралийската комисия по правата на човека, публикуван по-рано тази година, 95% от висшите лидери в Австралия имат англо-келтски или европейски произход. В бизнеса докладът констатира, че има общо 11 изпълнителни директори, които да са с не-европейски или аборигенски произход, тоест около 3% от общия им брой.
Аборигените са особено недостатъчно представени и са обект на расистки карикатури в австралийската преса. Найт беше разкритикуван и за карикатура през 2012-а, публикувана на Деня на Австралия, бележещ началото на европейската колонизация на континента.
В САЩ може и да цари дълбоко расово разделение и трайни проблеми, свързани с историята на робство и дискриминация след Реконструкцията, но Америка е по-многообразна като население от Австралия. Не-белите хора съставят над 23% от населението и 11% от членовете на американския Конгрес са цветнокожи. Гласът на не-белите хора също повече се чува в американските медии, отколкото в австралийските.
В Twitter австралийският музикант Еди Пърфект, който живее в САЩ, публикува размислите си за тази разлика, след като беше порицан за негативните си реакции на карикатурата на Найт.
"Получих около 200 туита от австралийци, гневни, че говоря от тяхно име", казва той. "Тази карикатура се усети особено силно в САЩ. Нещата са МНОГО различни тук, където образът, расата, историята и борбата са РЕАЛНИ". В последващ туит Пърфект коментира, че често чува коментари от американци за това как австралийците са расисти и това е болезнено.
"Болезнено е, защото е генерализация, но и защото често е вярно", допълва той. "Не се налага да търсиш особено, за да го видиш и чуеш. Сегашната карикатура ШОКИРА американците".
Австралийският радиожурналист Нийл Мичъл заема противоположна позиция в сутрешното си радиошоу по станцията 3AW в Мелбърн. След интервю с карикатуриста той каза, че реакцията показва ужасно погрешно разбиране на Марк Найт и тази страна.
"Погледнах карикатурата и дори и през ум не ми мина, че тя би могла да е расистка", категоричен е Мичъл.
ЛЕВИЧАРСКАТА НЕОМАРКСИСТКА ПОЛИТКОРЕКТНОСТ Феминистките-активистки са един от ударните отряди на новата левичарска и неомарксистка идеология с основоположник Херберт Маркузе, наричана Политическа Коректност (ПК). Цел на тази нова идеология е лелеяната мечта на всички левичари – унищожаване на омразната „буржоазна държава и морал“. Под това знаме на културния марксизъм се нареждат различни движения, покриващи ЦЕЛИЯ спектър на обществените отношения: феминист(к)и, мултикултуралисти, еколог-исти, пацифисти, затоплисти, веган-исти, прогресисти, антифашисти, SJW-исти, BLM-исти и др.. На феминизма тук е възложена една изключително важна задача - разрушаването на „буржоазното семейство“. За целта са допустими всички възможни инструменти: промискуитет, еротика, проституция, аборт, инцест, хомосексуалност, развращавате на децата и снижаване наказателната възраст за педофилия и т. н.. И всичко това на базата на държавно възпитание, в което родителите да не могат да се бъркат. Вече вървят експерименти в редица страни. Виж по-долу: https://webcafe.bg/lifecafe/zhivotat/id_1079123485_Da_ti_otnemat_deteto_zashtoto_sased_e_vidyal_da_go_biesh_na_shah У нас бе направен първия опит за насаждане на тази тоталитарна левичарска идеология посредством г. нар. Истанбулска конвенция... ОГРОМНИ финансови потоци се изливат към Политкоректните неомарксистки движения, изброени по-горе. Гигантски мрежи от донори координират и направляват тези потоци, в зависимост от нуждите на дарителите (една от най-големите такива мрежи е американската DA, Алиансът за демокрация, The Democracy Alliance, основана през 2005 г.). По този начин крупните дарители на неомарксизма искат да останат анонимни. Тук фигурират не само фондации, като тази на Сорос, но и големи транснационални корпорации и физически лица, които искат да преобразят света в един глобален пазар, а хората – в една огромна, безлика (и дори безполова) маса, лесна за манипулиране. Те правят същата грешка, както германските едри финансисти, които подпомогнаха навремето идването на власт на Хитлер, а след това трябваше някои от тях да спасяват кожите си с бягство или да завършат в концлагер. Такъв е нравът на тоталитарните идеологии – те изяждат първо създателите си. След като се изпусне Злия дух от бутилката, НИЩО не е в състояние да го напъха обратно. В момента, с невиждана в човешката история бързина, резултат от свръхфинансиране, се отглежда нова и зловеща ТОТАЛИТАРНА идеология, в сравнение с която класическите такива – социалкомунизъм, националсоциализъм и фашизъм представляват нещо като детска игра. Това е така, защото тази престъпна неомарксистка идеология застрашава самото съществуване на humani generis, като разрушава моралния му фундамент. Виж един кратък анализ на Истабулскиата Конвенция по-долу: https://libertarium.net/истанбулската-конвенция/
Горката милионерка Серина. Спомням си как туитваше поеми на Мая Ангелоу, като оня румънски дядо-треньор се бъзикна за цвета на детето й. И целия свят хукна да я защитава, сякаш са я накарали да седи отзаде на рейса. И сега целия свят хукна да защитава пак, сякаш не карикатуриста на някакъв австралийски вестник я е нарисувал като едно голямо бебе, а лично организаторите на тенис турнири и съдиите там са я нарисували като чернокож персонаж от расистко филмче от първата половина на 20-ти век. В тоя ред на мисли, карикатурата според мен показва какво ще се случи, ако Серина не бъде наказана - на следващият мач ще пищи как пак е ограбена, и рефера ще иска да си спести главоболията от нейните детски капризи. Жалко за Наоми Осака, де. Вместо да се говори за триумфа й, се говори за нейната невъзпитана опонентка.