Когато Карлота Прадо е помолена да влезе в "изповедалнята" на испанската версия на риалити шоуто "Биг Брадър", това изглежда като напълно рутинно искане.
"Изповедалнята" е ключов елемент от шоуто, в което група хора са принудени да живеят заедно в една къща, следени във всеки един момент от телевизионни камери. Тази стая е мястото, където участниците получават директно от "Биг Брадър" информация, клюки за своите съквартиранти, задачи и също така предават своите лични съобщения към останалия свят.
Но Прадо е извикана по една доста по-различна причина. Предишната нощ, след тежко напиване в къщата, при което тя изпада в безсъзнание, тя твърди, че е била сексуално малтретирана от друг участник - Хосе Мария Лопес. Самият Лопес отрича обвиненията.
Без да си спомня за инцидента, продуцентите привикват Прадо да се яви в стаята, където тя е принудена да гледа кадрите от предполагаемото сексуално насилие. Нейната собствена реакция също е уловена от камера.
На кадрите се вижда как Прадо избухва в сълзи и моли "Биг Брадър" (в Испания той е наричан "Супер") да спре записа. Чува се да казва: "Моля те, Супер, спри го", както й оплакванията й, че сърцето я боли и бие твърде бързо. Младата жена моли и за някакво успокоително.
След това фигурата на "Супер" моли Прадо да не съобщава на останалите участници за инцидента.
По време на излъчването на този сезон на шоуто от 2017 г. в Испания така и не са излъчени въпросните кадри, нито е публикуван моментът от "изповедалнята". Две години по-късно обаче те са придобити от испанския сайт El Confidencial, като част от тяхно разследване по темата.
Оттогава реакцията на шоуто спрямо тази ситуацията предизвика скандал в страната. Мрежата, която стои зад поредицата, се извини за действията си, но въпреки това десетки големи компании изтеглиха рекламите си от "Биг Брадър" (Grand Hermano).
Епизодът е особено болезнен в една нация, в която се наблюдават редица случаи на сексуално посегателство, предизвикали множество дебати и полемики през последните години.
В основата на този инцидент е противоречивата законова постановка в Испания, която поставя безконсенсусния сексуален акт, при който не са използвани насилие или сплашване, като сексуално насилие, а не като по-сериозно обвинение в изнасилване.
Този закон беше подложен на сериозни критики около случая с "Глутницата" от 2016 г., при който група мъже са извършили сексуален контакт с тийнейджърка, изпаднала в безпомощно състояние по време на парти около надбягване с бикове в Памплона.
Заради този закон мъжете бяха осъдени за сексуално насилие и получиха по-леки присъди. Върховният съд обаче върна делото, като постанови, че обвиняемите са виновни за изнасилване. Така присъдите на мъжете се увеличиха на 15 години лишаване от свобода.
Тогава се появи сериозно недоволство и протести срещу насилието над жени и срещу формулировката на това какво е изнасилване според закона. Реакцията беше толкова сериозна, че правителството предприе стъпки за промяна в закона, които обаче и до днес не са приети.
Междувременно някои критици поискаха отмяната на "Биг Брадър" и попитаха дали риалити телевизията - индустрия, която винаги се е движела по ръба на скандала, сега е паднала чак толкова ниско.
Инцидентът започва, когато нощната смяна от редактори на шоуто разбира за потенциалното сексуално нападение и информира старшите продуценти. По това време Прадо и Лопес са във връзка в шоуто.
Прадо и Лопес
Взето е решение да се съобщи само на Прадо за случая, като тя бъде извикана в "изповедалнята". Впоследствие от продуцентската компания заявяват, че младата жена временно е изкарана от шоуто, за да получи психологическа подкрепа, а Лопес е отстранен. Продуцентите също така препращат инцидента към полицията. Прадо първоначално не повдига обвинения, но впоследствие пуска жалба в полицията, която все още се разследва от испанския съд.
Адвокатът на Лопес, Антонио Мадрид, обяснява пред El Confidencial, че клиентът му се опитвал да помогне на Прадо, докато тя е била пияна, и отрича всички обвинения за неправомерни действия.
Endemol Shine - британската продуцентска компания, която стои зад франчайза "Big Brother", коментира темата пред CNN:
"Бихме искали да подчертаем, че тези кадри никога не са заснети с намерението да бъдат излъчени. Въпреки това, със закъснение изразяваме съжалението си, че разговорът, в който Карлота беше информирана за случая, се е провел в "изповедалнята", където участниците си взаимодействат с героя на Биг Брадър."
"Кадрите бяха предоставени като доказателство, когато бяха поискани от властите - криптирани и охранявани", казват от Endemol Shine.
"Решението да не информират съквартирантите за инцидента и защо Карлота беше помолена да не споменава инцидента по това време беше взето от продуцентския екип добросъвестно в този момент, за да защити нейната неприкосновеност и защото инцидентът трябваше да бъде докладван в полицията", допълват още от компанията.
Но Хъни Лангкастър-Джеймс, дипломиран психолог и директор обслужване в организацията On Set Welfare, коментира, че има сериозни притеснения относно начина на справяне с инцидента.
"Това не е просто участник в телевизионно шоу, това е човек. Има редица членове на екипа на продукцията, които могат да наблюдават какво се случва в "изповедалнята", било от галерията, или от снимачната площадка. Това не е контролирана среда", коментира тя.
Лангкастър-Джеймс е работила като психолог консултант в британската версия на "Big Brother", един от най-успешните риалити формати в света. Тя каза, че "обикновено има възможност някой от участниците да бъде измъкнат от снимачната площадка и далеч от камерите - ако някой получи лоши новини от вкъщи, например".
По думите й обаче този инцидент хвърля светлина върху един сериозен проблем на риалити телевизията, с който тя все още се бори - фактът, че всяка една отделна продуцентска компания сама определя какви социални и етични норми да следва.
"Проблемът с това е, че хората, които не са обучени за психично здраве или благополучие, вземат решения за това какъв вид защитни мерки трябва да бъдат въведени [при подобни ситуации]", обяснява Лангкастър-Джеймс.
Няколко инцидента във Великобритания обърнаха общественото внимание към начина, по който се борави с благосъстоянието на състезателите. Смъртта на двама бивши състезатели на "Остров на любовта" и самоубийството на гост в "Шоуто на Джеръми Кайл" предизвикаха призиви за преразглеждане на отношението на телевизията към този въпрос.
Междувременно миналия месец два холандски риалити шоута - "Вилата" и "Островът на изкушенията", бяха отменени заради противоречиви сцени, представящи взаимодействия между мъжете и жените участници.
Zeppelin, частта от Endemol Shine, която произвежда испанската версия на Big Brother, добави, че ще преразгледа своите протоколи. "Gran Hermano" в момента излъчва седмия си сезон със знаменитости и 18-ия пореден от старта на шоуто през 2000 г.
Средата, в която се е случил този предполагаем инцидент, е уникална, сама по себе си, но насъбраният гняв в испанското общество доминира дебатите, подсилен от скорошните скандали с малки присъди на изнасилвачи в подобни ситуации.
Скандалът е достатъчно голям, че да накара редица големи компании да изтеглят вече поръчаните реклами в слотовете на шоуто. И Лангкастър-Джеймс смята, че всичките тези ефекти може да се окажат всъщност нещо добро за самата индустрия на риалити форматите.
"Всеки път, когато се случи нещо подобно, това го вкарва в общественото съзнание и ни предизвиква да мислим отново за това какви разпоредби за благосъстояние се прилагат."