Всяка страна в света има ястие, което се е превърнало в нейно олицетворение и е неизменима част от културната ѝ идентичност.
Такава е паелята за испанците, пастата - за италианците, а с какво най-ясно можем да свържем пък Белгия, ако не с финия белгийски шоколад и пухкавите гофрети?
И тъй като лятото все по-осезаемо отстъпва място на есента, заменяйки дългите топли вечери на открито с тези в уюта на домашната обстановка, ще ви представим едно подходящо за повода традиционно ястие, с което Швейцария определено има защо да се гордее.
Сигурно вече сте се досетили, че това е "Фондю" и каквото и да кажем за него, никога няма да е достатъчно.
В превод от френски "фондю" значи "разтопен" - точно каквато е и основата на кулинарния шедьовър от горещо кремообразно сирене и бяло вино, в което се потапят малки късчета хляб.
Това ястие сякаш е създадено да сближава хората, но не само заради невероятния си вкус. Само по себе си приготвянето му може да се превърне в истинско забавление и начин да включите близките и приятелите си в процеса на готвене.
Фондюто обикновено съдържа един или няколко вида швейцарски сирена, като по-често те са Вашрен фрибуржоа и невероятно вкусния и с орехова нотка Грюер.
Към тях се прибавят малко чесън, бяло вино или вода, както и различни подправки. Сместа се приготвя в специален уред, наречен "Какелон", а късчетата хляб се забождат на вилици с удължени дръжки и се потапят в неустоимата смес от разтопени сирена. Останалото е ясно - просто изяждате всичко и накрая облизвате купата.
Освен класическото фондю в швейцарската кухня се срещат и други видове, като например такова с козе сирене или шампанско.
Но в по-модерни дни, вариантите на рецепти се разрастват и сякаш оставят сиренето на заден план. Вече не е рядкост да срещнете доматено фондю, което често е придружавано от варени картофи вместо парченца хляб, или такова от шоколад, сервирано с плато от пресни плодове.
Откъде обаче идва това ястие и какво се знае за произхода му?
Истината е, че историята е малко неясна.
Някои посочват за първообраза на фондюто сместа от козе сирене, вино и брашно, която се споменава още в поемата "Илиада" на Омир, смятана за едно от най-древните произведения в европейската литература. Други подобни рецепти са откривани също в стари готварски книги от 17 век.
Кулинарни изследователи проследяват съвременната версия на фондюто чак до френския регион Рона-Алпи, разположен близо до границата с Женева през 1800 г., много преди храната да намери своя път към шикозните ресторанти.
Преди обаче да бъде обявено за национално ястие през 1930 г., фондюто е гозба, с която селяните в швейцарските Алпи се хранели при нужда. Пастирите и местните жители често разчитали на остатъците от сирене и хляб, за да прекарат месеците със студено и сурово време, когато продукцията била крайно недостатъчна за нуждите им да се изхранват.
И така се родило фондюто - с меката си и кремообразна текстура днес то е истински празник за сетивата и прекрасен повод да се съберем с близките си.
Ако случайно имате уреда "Какелон", с който да си го приготвите у дома, но никога не сте имали възможност да го използвате, сега е моментът да го извадите от шкафа и вкарате в действие. С няколко прости съставки ще успеете да създадете едно топящо съвършенство, с което да сгреете не само тялото, но и душата си.
Фондю
Нужните продукти за двама души са:
200 гр. сирене Грюер
200 гр. сирене Фрибуржоа
1 скилидка чесън
2 кафени лъжички царевично нишесте
200 мл. бяло вино
300-400 гр. нарязан на кубчета хляб
Подправки, които може да добавите пожелание - индийско орехче, черен пипер
Начин на приготвяне:
Настържете сирената на едро ренде.
Натрийте дъното на какелона с разрязаните скилидки чесън, след което смесете виното, сиренето и царевичното нишесте. Затоплете съда на умерена температура и бъркайте, докато съставките се смесят добре и се превърнат в хомогенна смес.
Подправете с черен пипер и индийско орехче и оставете уреда на средна температура, за да поддържа разтопеното сирене топло.
Консумирайте с удоволствие и хубава чаша бяло вино!