Оказва се, че е напълно възможно да си купиш бутилка вино за впечатляващите 5000 евро, а производителите дори да не искат да го пиеш.
Именно това е случаят с Тулио Масони, който произвежда някои от най-ексклузивните бутилки вино на света.
Той е притежател на най-малката винарна в света, но освен това е бивш банкер, бивш играч на фондовите борси и настоящ ценител на скъпите произведения на изкуството.
Винарната му се намира на покрива на палацо от XVI век в сърцето на градчето Реджо Емилия.
Италианският град се намира между Парма и Модена и се смята за родината на италианския флаг такъв, какъвто го познаваме в момента. Именно в този регион се раждат и други италиански легенди като тортелините, соса Болонезе, пармезана, лазанята, пармското прошуто и още много други.
Винарната на Масони се нарича "Улица Мари 10", точно както е и адресът на палацото. В сградата е отсядал дори и Гарибалди при едно от своите пътувания из провинцията.
Пред "Си Ен Ен" Масони признава, че е наследил страстта към винарството от баща си и че от него наследява едно по-голямо лозе близо до Реджо Емилия. Когато обаче преглежда сметките, Тулио установява, че поддръжката на лозето му излиза по-скъпа, отколкото е виното, което впоследствие продава.
Затова той продава лозята и 20 години не си и помисля да се захване отново с винарство. В крайна сметка се оказва, че правенето на вино му липсва и така се ражда "Улица Мари 10".
Винарната произвежда точно 29 бутилки вино на година, всяка от тях с цена от 5000 евро.
Бутилките не стигат до специализираните магазини за вино, а се продават в галерия близо до палацото. Масони определя виното си по-скоро като артистичен начин да се изрази и като философска провокация, отколкото като обикновено вино.
"Искам това вино да стои в хола ви и да разказвате на гостите си за лунатика, който го е произвел на покрива си", допълва той.
Лозето на Масони расте, увито около перголи, които сами по себе си са произведение на изкуството. Те са дело на местен скулптор и са специално създадени за палацото. Така още с разцъфването си, лозята на Тулио се срещат с изкуството, както посочва самият той за "Си Ен Ен".
Дъбовите бъчви, в които отлежава виното, също са дело на скулптор, а не на обикновен бъчвар. Те са предвидени да олицетворят женски и мъжки силует. Етикетите на виното са нарисувани от Джузепе Камунчоли, който е творец и на някои от комиксите от вселената на Marvel.
"Аз съм единствения винен производител в света, който ви казва, че не трябва да пиете от виното ми", посочва Масони.
Лозето му се наторява с банани, водорасли и изпражнения от славей, но и се обогатява от звуците, които долитат от квартала. Затова и Тулио смята, че виното му не може да бъде оценявано по стандартните показатели и че в него не се откриват нотки от кожа или от касис например.
Според уебсайта на Масони има останали 10 бутилки от последната реколта - тази от 2019 г. Останалите са или изчерпани, или раздадени на купувачи на много скъпи произведения в галерията.
Италианецът избягва да опише точно какъв вкус има виното му и вместо това заявява, че първата глътка от него е объркваща, но след това оживява в устата и отваря ума към нови измерения.
"Моето вино не предлага спокойствие, а оставя червена вертикална линия в ума ви", казва още той към онези, които не послушат съвета му да не пият от виното.