Плашат ни с нова SOPA

Големите американски доставчици на Интернет услуги до края на годината ще въведат т.нар. план на шестте удара, или "Система за борба с пиратството" - инициатива, подкрепена от администрацията на Обама и инициирана от Холивуд и големите звукозаписни компании в опит да прекратят достъпа до Интернет на онлайн нарушителите на авторски права.

Историческият план е замислен така, че след четири нарушения, съответният Интернет провайдър да предприеме т.нар "ограничителни мерки", сред които могат да бъдат намаляване на скоростта на Интернет или пренасочване на услугата на абоната-нарушител към "образователна" начална страница, посветена на нарушението на авторски права.

Интернет компаниите имат право изцяло да откажат достъп до услугите си на многократните нарушители на правилата за споделяне на файлове, макар че планът не призовава директно към такива драстични мерки

"Уверени сме, че програмата ще бъде в действие до края на тази година," коментира Джил Лесър, изпълнителен директор на Информационния център за авторски права - организацията, която стои зад въпросния план.

Програмата, която осъществява мониторинг върху P2P услугите за споделяне на файлове, трябваше да влезе в употреба по-скоро, разкрива Гиги Сон, президент на организацията за дигитални права Public Knowledge.

Сон отбелязва, че през януари Интернет общността бе разгневена от федералните предложения за закони срещу пиратството - SOPA и PIPA, които бяха повалени от масовото неодобрение и протести в Интернет и наживо.

"SOPA и PIPA определено оказаха голямо въздействие. Имаше притеснения, че ако бъдат приложени на практика твърде бързо, общественото мнение щеше да бъде толкова негативно, че всичките усилия по тях щяха да отидат на вятъра заради лош PR," коментира тя.

Притежателите на авторски права си запазват правото да съдят Интернет потребителите, при които са засечени нарушения

Американският Закон за авторските права предвижда обезщетение в размер до 150 000 долара за нарушаване на авторско право върху творба, регистрирана в Службата по авторските права. Peer-to-Peer споделянето на защитена с авторски права интелектуална собственост е едно от нарушенията, към които е насочена тази правна мярка. То е лесно установимо, тъй като IP адресите на Интернет потребителите обикновено се разкриват по време на трансфера на файлове. Прикачените към имейли документи, споделените папки в Dropbox и всички други начини за нарушение на авторските права не са включени в плана за борба с пиратството.

В крайна сметка, макар и строги, тези мерки не са толкова драконови, колкото биха могли да бъдат.

Споразумението, за което лобират усилено от Асоциацията на звукозаписната индустрия в Америка (RIAA) и Асоциацията на филмовата индустрия в Америка (MPAA), не изисква от доставчиците на интернет услуги да филтрират защитения от авторски права материал, който минава през мрежите. Американските провайдъри и индустриите, произвеждащи съдържание, с готовност са възприели този тип филтриране, макар че не е ясно дали някой от провайдърите въобще го практикува. Федералната комисия по комуникациите, въпреки опита си да създаде собствени правила за неутралност в Интернет, не приканва доставчиците на услуги да използват този тип филтриране.

Ето как работи новата мярка

При първото си нарушение, интернет потребителите получават предупреждение по електронната поща от своя провайдър, че "е възможно" акаунтът им да е бил използван за онлайн кражба на интелектуална собственост. При второто нарушение се изпраща повторно предупреждение, този път с "образователно послание" за правните последици от онлайн споделянето на файлове.

След третото и четвъртото нарушения, потребителят получава pop-up уведомление, искащо от него "да потвърди получаването на предупреждение за нарушение на авторски права".

Според програмата, след получаването на четири такива предупреждения, "ограничителните мерки" вече могат да започнат. Те включват "временно намаляване на скоростта на Интернет услугите, пренасочване към специализирана начална страница с образователна информация за авторските права, докато потребителят не се свърже със своя доставчик, за да обсъди въпроса или други мерки, които доставчикът на Интернет услуги счита за необходими при разрешаването на въпроса".

Гиги Сон заяви, че нарушителите на авторските права няма да бъдат предупреждавани всеки път, в който системата за интернет мониторинг MarkMonitor засече нарушение при в peer-to-peer мрежи за споделяне на файлове.

"Всеки "удар" не е единично нарушение. Всеки "удар" е десетки или стотици нарушения," обяснява Сон.

Джил Лесър допълва, че потребителите ще получават незабавно предупреждение само след засичането на първото нарушение

След това обаче, "ударите" се отчитат на всеки седем дни. "Между всяко предупреждение има гратисен период," обяснява тя. "Целта беше да измислим програма, която е образователна, а не наказателна по своята природа".

Официалната представителка на MarkMonitor заяви, че компанията от Сан Франциско има политика, която й забранява да обсъжда публично своите клиенти. Никой от интернет провайдърите, които ще участват в програмата, не се отзова за коментар. От RIAA също отказаха изявление.

Крис Дод, председател на MPAA, заяви в интервю от миналата седмица, че целта на програмата действително е "изцяло образователна". Сред членовете на асоциацията са Walt Disney Studios, Paramount Pictures, Sony Pictures, Twentieth Century Fox, Universal City Studios и Warner Bros.

RIAA, в която пък членуват Universal Music Group Recordings, Warner Music Group, Sony Music Entertainment и EMI Music North America, са стартирали преговорите за тази програма още през декември 2008, когато рязко спират кампания за съдебно преследване, която включва над 30 000 съдебни дела срещу индивидуални потребители, споделящи файлове.

Симбиозата между Холивуд, музикалните студиа и администрацията на Обама

Главен лост в преговорите навремето бе Digital Millennium Copyright Act, който изискваше от Интернет провайдърите да въведат политика за отказ от услуги за многократни нарушения на авторските права.

Според вътрешна кореспонденция на Белия Дом, топ служители в администрацията на Обама, сред които и отговорникът по въпросите за авторските права Виктория Еспинел, също са изиграли активна роля в тайните преговори между Холивуд, звукозаписната индустрия и доставчиците на интернет услуги за прекратяване на достъпа до Интернет на потребителите, заподозрени в нарушаването на авторските права.

Имейлите от въпросната кореспонденция, разкрити чрез Закона за свободен достъп до информация (Freedom of Information Act) показват тясната връзка между държавната администрация и Холивуд и звукозаписната индустрия, както и ранната подкрепа на системата за борба с нарушения на авторското право, която бе обявена публично през юли 2011.

Според новия план на шестте удара, Интернет потребителите имат право да оспорят предупрежденията, отправяни към тях, срещу такса в размер на 35 долара, заплатена за арбитражната услуга. Освен това, те получават еднократна възможност да се измъкнат, ако заявят, че тяхното нарушение се дължи на отворена и некриптирана Wi-Fi мрежа.

За сравнение, Франция има много по-строги мерки. Миналия месец, държавата събра първата си глоба в размер на 150 евро, наложена в нарушение на своя "план на трите удара".

Новините

Най-четените