Филмът от 2013-а разказва истинската история на Ричърд Филипс, капитан на кораба "Мерск Алабама". През 2009-а корабът е нападнат от сомалийски пирати, а Филипс е взет за заложник. Преди това той е взел мерки, за да гарантира безопасността на екипажа си. Следват няколко напрегнати дни като се стига до намесата на американски морски тюлени, които имат за задача да измъкнат капитана от лапите на пиратите. Филипс разказва историята си в книга, която е филмирана няколко години по-късно с Том Ханкс в главната роля.
Бен Афлек без съмнение е по-познат на публиката като актьор, но през последните години сяда и на режисьорския стол. Особено внимание заслужава филмът му от 2012-а "Арго". Той е базиран на истинска история, при която американски дипломати се озовават в рискова ситуация в Иран. Демонстранти завладяват американското посолство, а дипломатите успяват да се измъкнат и да се крият в домовете на свои канадски колеги. ЦРУ провежда специална операция, за да ги измъкне от страната и рискът да бъдат разкъсани от гневните тълпи. Филмът на Афлек (в който той е и в главната роля) дори спечели "Оскар" за най-добър филм.
През 1993-а американски военни провеждат операция в раздираната от конфликт африканска държава Сомалия. Нещата обаче се объркват - два хеликоптера "Блек Хоук" са свалени от местните, а американските войници трябва да намерят начин да оцелеят в тази враждебна среда, докато бъдат спасени. Режисьорът Ридли Скот пресъздава тези събития в зрелищния си филм от 2001-а.
Филмът разказва историята на петролния танкер SS Pendleton, който се разбива на две през 1952-а година при пътуване от Ню Орлиънс до Бостън. Четирима служители на "Бреговата охрана" се впускат в спасителна операция, за да измъкнат екипажа от потъващия кораб с риск за собствените си животи. В екранизацията на историята от 2016-а можете да гледате Крис Пайн, Кейси Афлек и Бен Фостър.
Една по-различна история, която няма нищо общо със САЩ, американски патриотизъм и американската армия. "Хотел Руанда" разказва за хотел в Кигали - столицата на африканската държава. По време на геноцида в Руанда през 1994 г. хотелът се превръща в убежище за повече от 1200 души. За да ги защити, мениджърът на хотела Пол Русесабагина подкупва вилнеещата армия на хуту (една от етническите групи в страната) с пари и алкохол. Така осигурява храна и вода на хората, за които се е превърнал в пазител. Дон Чийдъл е в главната роля, а филмът получава 3 номинации за "Оскар".
Дезмънд Дос е войник, който не носи оръжие. Той е медик-пацифист, който участва в сражения по време на Втората световна война, опитвайки се да спаси колкото се може повече хора. По време на Битката за Окинава става герой, спасявайки живота на 75 мъже. През 2016-а Мел Гибсън режисира филма "Hacksaw Ridge" (Възражение по съвест), който разказва историята на Дос. В ролята е Андрю Гарфийлд.
Тук случаят е по-специфичен. "Спасяването на редник Райън" като цяло не е базиран на истинска история, но е "частично вдъхновен" от живота на братята Найлънд. Те са четирима американци, служещи в армията по време на Втората световна война. След информация за смъртта на трима от тях, последният брат - Фриц, е върнат в Щатите, за да довърши там военната си служба. По-късно разбира, че предполагаемо мъртвият му брат Едуард също е жив и е в японски лагер за военнопленници.
Във филма на Стивън Спилбърг трима от четиримата братя с фамилия Райън са убити в бойни действия. Остава само четвъртият - Джеймс (Мат Деймън). Решено е да се проведе специална операция в Нормандия за неговото спасяване, оглавена от кап. Милър (Том Ханкс).
И оставаме на вълна Втората световна война, но без акцент върху американците. В "Дюнкерк" на Кристофър Нолан проследяваме "Операция Динамо" за измъкването на блокираните на плажа Дюнкерк английски войски преди те да се превърнат в пушечно месо за немците. Подобно на "Спасяването на редник Райън" и тук само части от филма са базирани на реални събития - в частност самата операция по спасяване на военните. В същото време сюжетът и персонажите са измислени, за да се построи около тях една по-филмова и драматична история.