Продължение на: "Блейд Рънър" (1982 г.)
Години разлика: 36
Едно по-скоро сполучливо продължение, което обаче не се оказа по вкуса на модерната публика. Дени Вилньов ("Дюн") и Райън Гослинг заеха местата на режисьор и главен актьор, замествайки Ридли Скот и Харисън Форд. Резултатът беше визуално спираща дъха фантастика, която обаче имаше своите пропуски.
Това се отрази и финансово, тъй като в крайна сметка филмът излезе на загуба. Може би бяха минали твърде много години от оригинала, може би публиката днес просто иска нещо различно, но "Блейд Рънър 2049" е напомняне, че понякога такива закъснели продължения може би не са добра идея.
Продължение на: "Трон" (1982 г.)
Години разлика: 28
Закъснелите продължения често се облягат на две теми - за остарелите главни герои и/или за техните наследници. Такъв е случаят и с тази научна фантастика - Сам Фин (Гарет Хедлънд) разследва изчезването на баща си Кевин, главен герой в първия филм. Така попада във виртуален свят, населен с различни програми, където трябва да се бори за оцеляването си. "Трон: Наследството" не успя да предизвика фурор, но поне е интересно визуално изживяване.
Години разлика: 19
Продължение на: "Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход" (1989 г.)
Инди (Харисън Форд) се завърна на екран след почти две десетилетия отсъствие, но с идеята да представи на публиката сина си (Шая Лабъф). Предаването на щафетата от доста възрастния Форд обаче не се получи - четвъртият филм за археолога приключенец доведе до много разнопосочни мнения, като консенсусът е, че по-скоро не си е струвал чакането. А дори самият Лабъф разкритикува лентата. Все пак предстои нов, пети филм, който ще се появи на екран през 2022 г., когато Харисън Форд вече ще е на 80.
Продължение на: "Уолстрийт" (1987 г.)
Години разлика: 23
Още един случай, в който Шая Лабъф попада в закъсняло продължение като "младата кръв". И отново неуспешно, между другото. Майкъл Дъглас възражда за живот легендарната финансова акула Гордън Геко в продължението на филма от 80-те, но смяната на Чарли Шийн с Лабъф като амбициозния младок до него се оказа препъни камък, заедно с редица други проблеми на лентата. Далеч не най-лошото продължение в този списък, но от онези, които спокойно можете да пропуснете и да гледате само оригинала.
Продължение на: "Денят на независимостта" (1996 г.)
Години разлика: 20
Оригиналът с Уил Смит от '96-а може също да не е перфектен, но все пак има своя чар години по-късно. Режисьорът Роланд Емерих, който е и съсценарист, се опита през 2016 г. да повтори историята с извънземното нашествие и героичната отбрана на човечеството, но резултатът беше далеч по-скучновата модерна версия. И без Уил Смит, чийто отказ да участва беше първият знак, че това продължение може би не трябва да се случва.
Продължение на: "Кръстникът 2" (1974 г.)
Години разлика: 16
Два легендарни филма и един не чак толкова легендарен. "Кръстникът 3" сякаш е потвърждение на правилото, че третият филм от трилогия често е най-слаб (други примери са "Матрицата" и оригиналните "Междузвездни войни"). Ал Пачино се завръща като Майкъл Корлеоне, който тук се опитва да легализира криминалната си империя. Големият проблем се явиха именно върховете, достигнати от първите два филма. А Копола продължи да си играе с монтажа на третата част години наред, като уж финалната версия се появи през 2020 г. И все пак... може и без нея.
Продължение на: "Лоши момчета 2"
Години разлика: 17
Лоши момчета, лоши момчета, какво ще направите... когато Уил Смит и Мартин Лорънс остареят твърде много? В действие влиза сюжетът с наследниците им, както и с младата кръв, далеч не така харизматична. Но в случая с продължението на екшън комедията, връщането на Смит и Лорънс към ролите на детективите Майк Лаури и Маркъс Бърнет беше по-скоро успешно.
Продължение на: "Джуманджи" (1995 г.)
Години разлика: 22
Ще стане ли така любим новият "Джуманджи" на днешните деца, както беше оригиналът с Робин Уилямс на техните родители? Едва ли. И все пак носталгията се оказа успешна, макар новата версия на историята за игра, която оживява около теб, да постави в центъра четирима възрастни актьори, сред които и магнита за долари Дуейн Джонсън-Скалата. С над 900 млн. долара приходи, продължението се оказа успех, доведе до още един филм, а се работи и по нов сценарий.
Продължение на: "Мери Попинс" (1964 г.)
Години разлика: 54
Повече от половин век разделя оригиналния "Мери Попинс" от 1964 г. и неговото продължение! Естествено, мястото на Джули Андрюс е заето от друга актриса - Емили Блънт, а историята е за това как Мери се завръща, за да помага на вече порасналите Майкъл и Джейн. На пръв поглед успехът на "Мери Попинс се завръща" - както сред публиката, така и сред критиците - може би се дължи на носталгията, но фактът е, че филмът има своите качества. Може би рецептата за дълго отлагано продължение е то да дойде след наистина много време.
Продължение на: "Трейнспотинг" (1996 г.)
Години разлика: 21
Режисьорът Дани Бойл успешно се завърна към историята на група хероинови наркомани с продължение на култовия "Трейнспотинг". То не дойде с големи претенции, нито гигантски бюджет, и може би заради това беше така добре прието, макар че вероятно ще остане в сянката на оригинала. От полза беше и завръщането на главните актьори - включително Юън Макгрегър и Джони Лий Милър - като порасналите им персонажи, опитващи се да намерят място в променящия се свят около тях.
Продължение на: "От глупав по-глупав" (1994 г.)
Години разлика: 20
Джим Кери и Джеф Даниелс се върнаха към ролите на не особено блестящите умове Лойд и Хари, които тръгват на пътешествие из Щатите в търсене на дъщерята на Хари. Братята Фарели се опитаха да разпалят чара на някогашната си успешна комедия, но резултатът беше приет със смесени чувства.
Продължение на: "Странното пътешествие на Бил и Тед" (1991 г.)
Години разлика: 29
Преди Киану Рийвс отново да стане Нео, той отново влезе в кожата на остарелия Тед Логан. Заедно с Бил Престън (Алекс Уинтър) трябваше да изпълни голямата си задача - да напише песен, която да обедини света и да го спаси от унищожение. За целта двамата пътуват в бъдещето... Хващате идеята, може да хвърлите око и на филма, намигане към американските комедии отпреди три десетилетия. Може би и тук липсата на претенция (и на високи очаквания) беше от полза на идеята поредицата да бъде съживена.
Продължение на: "Блус Брадърс" (1980 г.)
Години разлика: 18
Срамота е колко много хора не помнят или изобщо не са гледали класиката на режисьора Джон Ландис. В оригинала Дан Акройд и Джон Белуши са в ролята на изпълнители на ритъм енд блус, които са забъркани в множество неприятности. Години по-късно се появи и продължение, този път без починаляи Белуши, което е далеч под нивото на първия филм.