Do the right thing (1989)
Платформа:Amazon Prime
По думите на Барак Обама монументалният филм на Спайк Лий му е помогнал да впечатли Мишел на първата им среща. Причината за това е далеч от любовния сентимент - камерата в него следи отблизо междурасовото напрежение в Бруклин, което постепенно прераства във физическо насилие и разрушения.
Всъщност едва ли има по-добър момент от настоящия да си припомним този 30-годишен "манифест" срещу расизма, както го нарича критиката. Иначе самият Спайк Лий скоро припомни, че и в неговия филм има сцена, в която чернокожият Рейдио Рахийм умира, задушен от полицай, а с това повдигна и сериозен въпрос: ще спре ли някога историята да се повтаря?
Платформа:HBO Go, Amazon Prime
Номинираният за три награди "Оскар" филм на Тиодор Мелфи разказва истински куриозна история по действителен случай. В началото на 60-те години, когато НАСА прави първите си стъпки в космическите изследвания, в агенцията постъпват и немалко чернокожи жени, на които се налага да работят в сянка и сегрегирани от останалите бели работници.
Някои от тях обаче се оказват особено талантливи математици, но вместо просто да използват гения си, те трябва първо да се преборят с жестокото отношение и предразсъдъците на колегите си. Така всъщност изпъква и целият абсурд на расизма. Вероятно нямаше и да чуем за тези имена в науката, ако този филм не беше решил да се фокусира върху тях.
Платформа: Amazon Prime
Това е първият пълнометражен филм на режисьора Райън Куглър, който през 2018 г. набра популярност и със супергеройския Black Panther. Дебютът му обаче е далеч от комиксите и болезнено близо до улицата, където срещаме Оскар Грант - 22-годишен чернокож младеж, който се събуджа на 31 декември 2008 г. с желанието от утре да започне по-добър живот като съпруг и баща.
Камерата следи ежедневието му отблизо, за да покаже насилието и трудностите в живота му, приключил трагично на метростанция “Фрутвейл“ след злополучна среща с полицията. Филмът е по истински случай и подобно този с Джордж Флойд, смъртта на Грант също предизвиква вълна от протести и бунтове в САЩ през 2009 и 2010 г.
Платформа: Amazon Prime
През 1979 г. Джеймс Болдуин пише писмо до литературния си агент, в което описва следващия си проект със заглавие "Запомни тази къща". Книгата трябва да представлява революционен, личен разказ за живота и убийствата на трима негови близки приятели: Медгар Евърс, Малкълм X и Мартин Лутър Кинг-младши.
До смъртта си през 1987 г. Болдуин е завършил едва 30 страници от този ръкопис, но режисьорът Раул Пек стъпва на тях, за да разкаже с архивни кадри за живота и историята на онези, които поставят началото на движението "Black Lives Matter".
Платформа: Amazon Prime
Ричард Лавинг е бял строителен работник от Вирджиния, който се влюбва в местната чернокожа жена Милдред Джетър. Днес това едва ли щеше да е проблем, но в САЩ през 50-те години на междурасовите отношения не само не се гледа с добро око, но те са и забранени в някои щати.
Ето защо двойката решава да сключи брак във Вашингтон през 1958 г., но обратно у дома това е едва началото на тяхната битка да имат семейство и да се радват необезпокоявани на своята любов, което се оказва истинско изпитание.
Платформа: HBO Go, Hulu, Amazon Prime
Стар Картър живее между два свята: вечер тя се прибира в бедния квартал с чернокожи семейства, а сутрин отива в частно училище при предимно бели деца с възможности.
Неспокойният баланс между тези светове обаче се нарушава, когато Стар вижда как полицията прострелва нейния приятел от детството Халил. Изправена пред натиск, Стар трябва да реши дали да свидетелства рамо до рамо с цялата чернокожа общност, с което обаче ще прекрачи един от своите принципи - да живее сякаш има "черно-бяла" идентичност, а расизмът и неравенството въобще не съществуват.
Платформа: Netflix, Youtube
13-ата поправка в Конституцията на САЩ отменя робството през 1865 г., но оставя и една вратичка: тя превръща робството от легален бизнес модел в също толкова легален метод за наказание на престъпниците.
Това е и фокусът на документалния филм 13th на Ава Дюверней, който открива Нюйоркския филмов фестивал и предизвиква силни реакции със задълбочения си поглед върху американската съдебна система, затворите и расовата дискриминация. Най-хубавото е, че е достъпен напълно безплатно и в Youtube - само напишете заглавието.
Платформа: Amazon Prime
Преди филма си за 13-ата поправка в Конституцията, Ава Дюверней е номинирана за "Оскар" за тази игрална история, в която проследява бурния тримесечен период през 1965 г., когато Мартин Лутър Кинг-младши води опасна кампания за правото на глас за чернокожите в лицето на жестока опозиция.
Останалият в историята епичен марш от Селма до Монтгомъри завършва с подписването на Закона за правото на глас от президента Джонсън и до днес остава една от най-значимите победи на движението за граждански права в САЩ. Неслучайно е и толкова важно да видим колко усилия е коствало то.