Стрелбата в гимназията Колумбайн в Колорадо от 1999 г. безспорно е едно от най-трагичните събития за времето си в САЩ. Тогава Мерилин Менсън е абсолютен хит, шокиращ консервативните американци със сатанизма си, сексуализираното си поведение на сцената и в клиповете и купищата насилие, идващи от цялата му музика. Докато през злощастната 1999 г. Ерик Харис и Дилън Клейболд не убиват 12 ученици, 1 учител в Колумбийската гимназията в Колорадо, а след това и себе си. Вълната от възмущение спрямо Менсън е огромна, защото се оказва, че двамата непълнолетни нападатели били негови огромни фенове, а според мнозина музиката му ги е вдъхновила да извършат убийствата. Така 7 години по-късно, когато трябва да изнесе концерт в Колорадо, Менсън е посрещнат от огромна тълпа, която иска да попречи на изпълнението му. Самият той още дълго ще твърди, че случаят от 1999-а почти е съсипал кариерата му.
Самураят убиец - така наричат 18-годишния Морн Хармс, убиецът от Техническото училище Ник Диедерикс в Крюгердорп, Южна Африка. През 2008 г. той се промъква маскиран в училището и с меч катана пробожда смъртоносно 16-годишния Жак Преториус, както и двама от градинарите в училището и още един по-малък ученик. Когато е заловен, е открита и маската му - наподобяваща тази на барабаниста на Slipknot Джоуи Джордисън. След това показания на приятели на Хармс показват, че младежът се интересувал активно от демонология и слушал страшно много именно Slipknot. Оттам местните медии започват да приписват деянието на "демоничната музика", която Кори Тайлър и компания правят.
Когато през 2013 г. Джеймс Едуардс и двамата му приятелчета тийнейджъри са заловени от полицията в Чикаго, съвсем скоро след убийството на атлета Кристофър Лейн, те казват на властите, че са го направили от чиста скука. Когато полицията отваря Twitter акаунта на Едуардс, там виждат множество послания за насилие, част от които съвсем скоро преди да бъде извършено самото убийство. Това ги кара да не вярват на думите на момчетата и започват да търся предварителен план. Такъв обаче няма. Защото поставете на Еудардс всъщност са цитати от текстовете на рапъра Chief Keef - издънка на чикагския ъндърграунд хип-хоп минало в средите на бандите. И до днес според разследващите случая полицаи именно музиката на Keef е повлияла на тийнейджърите да убият Кристофър Лейн.
През 1994 г. в американския град Милуоки, щата Уисконсин двама 17-годишни младежи убиват полицай. Когато момчето, което стреляло в полицая, било заловено скоро след това, то споделило, че е вдъхновено от песента на Тупак Шакур "Soulja's Story". Само седмица преди това Тупак наистина е в Милуоки за концерт.
Един от най-известните серийни убийци - Ричард Рамирез, известен като "Нощният ловец", печели прякора си именно заради последната песен от албума на AC/DC "Highway to Hell" - "Night Prowler". Рамирез определял себе си като "поклонник на Сатаната" и искал царството на Ада да управлява. Той е отговорен за поне 14 убийства в периода 1984-1985 г. както и за още 30 други обвинения, сред които влизане с взлом, изнасилвания и кражби. Именно прословутия албум на AC/DC бил сред нещата, които го вдъхновявали за убийствата като част от верността му към Принца на Ада.
Прословутото парче на Drowing Pool "Bodies" се приема като вдъхновяващо за две кървави събития. През 2003 г. 19-годишният Джошуа Коук убива семейството си, докато от слушалките в ушите му дъни рефренът на песента: "Let the bodies hit the floor! Let the bodies hit the floor!". Далеч по-голяма гласност обаче придобива случаят от 2011 г. в гр. Тусон, където по време на събитие на щатския сенатор Габриел Гифордс 23-годишният тогава Джаред Ли Лугнър открива огън, убивайки 6 души, включително 9-годишно момиченце, и ранявайки още 13 други, включително сенаторката. Разследването показало, че Лугнър е голям фен на Drowning Pool, а "Bodies" му е особено любима. След разкриването на този факт медиите масово започват да приписват вдъхновяването на действията на младежа, именно на тази песен.
В нощна срещу изборите за президент на България през 2016 г. 30-годишният пазарджиклия Иван Николов слуша Слави Трифонов и неговото парче "Няма такава държава". След това вади пушката си и убива възрастна двойка роми, които живеели наблизо. По думите му именно песента го накарала "да действа". "Моментът дойде, просто трябваше да го направя. Трябваше да убивам цигани. Тръгнах и вече нямаше връщане назад", казва той по-късно пред съда. За жертвите си той казва, че били добри хора, които понякога дори му давали малки заеми, и съжалява за тях, но не и за извършеното деяние.
Песента на Metallica от албума Load "Ronnie" била нещото, което подтикнало Роналд Питуч да убие майка си, тъй като описвала точно неговия живот на човек, изгубил пътя си. Веднага след като я пребива до смърт, той се качва на мотора си. По пътя вижда 11-годишно момче с колело и пребива и него, а трупа изхвърля край пътя. Няколко часа по-късно се предава на полицията. Следствието установило, че Питуч страдал от тежки психически заболявания, включително и маниакална депресия. Твърдението му за "Ronnie" обаче не минало пред съда като оправдание и той получил 50-годишна присъда.