Нетно състояние: 24 млрд.долара.
В ранните си тийнейджърски години Сорос се представя за кръщелник на служител в унгарското министерство на земеделието, за да е в безопасност по време на нацистката окупация на Унгария. През 1947-ма, Сорос напуска страната, за да живее с роднините си в Лондон. Той се издържа, докато учи в Лондонската школа по икономика, работейки като сервитьор и хамалин на гарата.
След дипломирането си Сорос работи в магазин за сувенири, преди да си намери работа като банкер в Ню Йорк. През 1992, прочутото му залагане "срещу" британската лира му носи печалба от 1 милиард долара.
Нетно състояние: 20,2 млрд. долара
Роден в Ханжу, Китай, Ма израства в мизерия. Той не може да си намери работа в местния ресторант на KFC. Проваля се на националните изпити за постъпване в университет - двукратно - преди накрая да се дипломира и да стартира кариерата си като учител по английски.
След това през 1995 за първи път той посещава САЩ - и за първи път вижда Интернет.
Осъзнавайки, че китайското съдържание онлайн е много малко, той стартира China Pages - каталог, който е без съмнение първата китайска стартираща компания в уеб. Тя обаче се проваля.
През 1999-та, Ма основава Alibaba. Сега онлайн магазинът обработва двойно повече поръчки от Amazon. След проведеното през септември първично публично предлагане, Ма стана най-богатият човек в Китай.
Нетно състояние: 5,2 млрд. долара
Семейният екип на Ду Уон Чан и Джин Сук, стоящ зад Forever 21, не винаги е живял толкова добре. След като емигрира в Америка от Корея през 1981 година, Ду Уон се налага да работи едновременно на три места, за да свързва двата края. Двамата отварят първия си магазин за дрехи през 1984 година.
Forever 21 сега е международна империя с 480 магазина, която реализира продажби на стойност 3 млрд. долара годишно.
Нетно състояние: 4,5 млрд. долара
Когато Холмс е 19-годишна второкурсничка в Станфорд през 2003-та, тя основава Theranos, компания за кръвна диагностика, която прави евтини изследванията на кръвта.
Стартиращата компания от Пало Алто има 500 служители, около 400 млн. долара като външно финансиране и пазарна оценка от 9 млрд. долара.
Холмс винаги е била вундеркинд - тя сама е учила мандарин в свободното си време, докато е раснала в Хюстън. Тя е имала подадени заявки за патенти преди още да постъпи в Станфорд. И сега притежава милиарди долари.
Нетно състояние: 7,7 млрд. долара (според Forbes)
37-годишният Кум пристига в САЩ от Украйна, когато е на 16 години. Семейството му, затруднено да свързва двата края, живее на купони за храна, които взема на няколко преки от бъдещите офиси на WhatsApp В Маунтън Вю, Калифорния.
През 2009, той и съоснователят на фирмата Брайън Актън стартират приложението за обмен на съобщения в реално време с целта да свързват хората по цял свят. На доста места приложението на практика е заместило почти напълно есемесите.
WhatsApp, който сега има над 600 милиона потребители по света, прие оферта за изкупуване от Facebook за 19 млрд. долара по-рано тази година.
И тази сделка направи Кум мултимилиардер.
Нетно състояние: 3,9 млрд. долара
Когато Кампрад е 7-годишно момче, растящо в селски район на Швеция през 20-те години на миналия век, той продава кибрит на съседите си.
Скоро той разширява бизнеса си и до моливи, поздравителни картички и коледни украси. На 17 години основава фирмата IKEA, съкратено от Ингвар Кампрад от Елмтарид, Агунарид, родния му град. На 21 години започва да продава и мебели - и е положено началото на империята IKEA.
Сега компанията има над 340 магазина в 42 държави, 36 млрд. долара годишни продажби, а New Yorker определи IKEA за "невидимия дизайнер на живота у дома".
Но все пак Кампрад си остава пестелив - 88-годишният собственик на IKEA отказва да лети с нещо различно от икономична класа в самолета.
Нетно състояние: 9,5 млрд. долара
Абрамович е роден през 1966-та в Саратов, Русия. Майка му умира, когато той е на 18 месеца. Баща му умира, когато той тъкмо е навършил 4 години. Като сирак, той е взет от чичо си в Москва, след което отива при дядо и баба си в северната провинция Коми. Той учи в руския Индустриален институт и след това започва търговия с петролни продукти в западен Сибир.
Guardian съобщава, че "големият му пробив" идва през 1992-ра, когато печели благоразположението на Борис Березовски, един от най-големите руски магнати по време на прехода на страната към капитализъм.
Березовски бяга във Великобритания, след като е обвинен в измами. Абрамович поема юздите на империята му, като държи "80% от Сибнефт, петата по големина петролна компания в Русия; 50% от Русал, руският алуминиев монопол; и 26% от руския национален авиопревозвач "Аерофлот," съобщава Guardian. После той се захваща с частни инвестиции.
Сега Абрамович е един от най-богатите хора в Русия и притежава играчки като най-голямата яхта в света, самолет Boeing 767 и футболния клуб "Челси".
Плюс това дъщеря му има свой акаунт в Instagram, показващ какво е да бъдеш наследница на милиардер.
Нетно състояние: 3 млрд. долара
Уинфри е родена в бедно семейство в Мисисипи, но това не я спира да спечели стипендия за университета в Тенеси и да стане първата афроамериканка - тв кореспондент в щата, само на 19-годишна възраст.
През 1983, Уинфри се мести в Чикаго, за да работи за радио-токшоу, което впоследствие получава името "Шоуто на Опра Уинфри".
Нетно състояние: 4,4 млрд.долара
Сега той е един от най-богатите хора в света, но когато Хан пристига в САЩ от Пакистан, той работи като мияч на чинии, докато следва в университета в Илиноис. Сега Хан притежава Flex-N-Gate, една от най-големите частни компании в САЩ, отбора от NFL "Джексънвилските ягуари" и футболния клуб от Премиършип "Фулъм".
Нетно състояние: 7,8 млрд.долара
Лорън завършва гимназия в Бронкс, но впоследствие напуска университета и постъпва в армията. Докато работи като чиновник в Brooks Brothers, Лорън започва да си задава въпроса дали мъжете не са готови за по-широки вратовръзки с по-колоритен дизайн. В годината, в която решава да реализира мечтата си - 1967-ма, Лорън продава вратовръзки за 500 000 долара. Той основава Polo още следващата година.
Нетно състояние: 18,4 млрд. долара Дел Векио, който основава Luxottica през 1961-ва., е израснал в семейство с 5 деца, и в крайна сметка е изпратен в сиропиталище, защото майка му е вдовица и не може да се грижи за него. Впоследствие той работи във фабрика, правейки отливки на автомобилни части и рамки за очила.
На 23 години дел Векио отваря своя собствена фирма за формоване, която става най-големият производител в света на слънчеви и обикновени очила, с брандове като Ray-Ban и Oakley.
Нетно състояние: 2,1 млрд. долара
В интервю за британския таблоид Mirror, Шулц казва: "Като малък винаги имах усещането, че живея от другата страна на пътя. Знаех, че хората отсреща имат повече ресурси, повече пари, по-щастливи семейства. А по някаква незнайна причина, не разбирах защо или как, исках да се изкатеря през тази ограда и да постигна нещо отвъд това, което хората казваха, че е възможно. Може и да нося костюм и вратовръзка сега, но знам откъде съм и знам какво е да си беден".
Шулц в крайна сметка печели футболна стипендия за университета в Северен Мичиган и постъпва в Xerox след дипломирането си. Скоро след това той купува кафетерия, наречена Starbucks, която тогава има само 60 заведения. Шулц става изпълнителен директор на компанията през 1987 и разширява веригата за кафе до над 16 000 заведения по цял свят.
Нетно състояние: 48 млрд. долара
Роден в Бруклин като дете на самотна майка, Елисън е отгледан от леля си и чичо си в Чикаго. След като леля му умира, Елисън напуска колежа и се мести в Калифорния, като работи всякакъв неквалифициран труд през следващите 8 години. Той основава софтуерната компания Oracle през 1977-ма, като сега тя е една от най-големите технологични фирми в света.
Понастоящем той се е оттеглил от поста си на изпълнителен директор - но продължава да се радва на огромното си състояние.
Нетно състояние: $3.2 млрд.долара
Преди да навърши 10 години, Деджория, първо поколение американец, е продавал коледни картички и вестници, за да помага в издръжката на семейството си. В крайна сметка той е изпратен да живее в приемен дом и дори прекарва известно време в престъпна банда, преди да постъпи в армията.
Със заем от 700 долара, Деджория основава John Paul Mitchell Systems и продава от врата на врата шампоани, докато живее в колата си. По-късно той създава Patron Tequila, а сега инвестира и в други браншове.