

Сфинксът е продукт на рядка мутация, заради която котенцата са родени без козина. Странният им вид веднага намира своите фенове и през 50-те години на XX век породата започва да се селектира внимателно. Чистокръвна котка сфинкс може да достигне до 11 хил. лева.

Късата, плътна козина, която при определена светлина изглежда синя, не е лесна за постигане. Не е и евтина за притежание. Руските сини котки, които имат паспорт и доказано родословие, могат да достигнат до 6000 лева, а в някои случаи дори повече в зависимост от котилото.

Това е една от най-древните породи котки и корените ѝ могат да се проследят в Тибет. Въпреки това тя си остава и една от най-редките и трудни за селектиране котки, особено ако целта е котенцата да запазят хетерохромията в очите си. Именно затова цената им достига до главозамайващите 20 хиляди лева.

Тук ситуацията е сходна с тази при Као Мани – египетската мау е древна, рядка, красива и трудна за развъждане и селектиране. Е, не чак толкова скъпа, колкото белия си събрат – цената ѝ е около 5000 до 6000 лева.

Името му е игра на думи между „тигър“ и „играчка“, макар че в селектирането не са участвали истински тигри. Тойгър е резултат от смес между бенгалска котка и домашна късокосместа котка и така са се получили тигровите райета. Цената на породата може да достигне 10 хил. лева.

Персийските котки никак не са редки, но въпреки това могат да дойдат срещу колосална сума. Причината е, че са обект на недобросъвестно развъждане, което им причинява и разнообразни генетични заболявания. Затова чистокръвните персийски котки могат да струват до 7000 лева.