Това странно животно, което прилича на перуанска лама, всъщност е Бедлингтън териер. Въпреки приликата с кротки преживни животни обаче, този териер е доста активен и има завидно бързи реакции. В миналото, преди да го фризират и водят по изложби, е бил използван за изтребване на видри и лисици.
Снимка: Getty Images
Неаполитанският мастиф е ексцентрична микстура между английски мастиф, хрътка и шар пей. Породата често попада в класациите за най-грозни кучета, макар че има някакъв особен чар в тази сбръчкана муцуна. Тази порода има сериозна история: неаполитанският мастиф е потомък на гигантския древноримски мастиф, чиито представители са придружавали римските легиони в цяла Европа.
Снимка: iStock
Комондорът или т.нар. "моп куче" или "раста куче" или "унгарска овчарка" е умно и уравновесено куче. Освен това, е добър пазач на стадата. Породата е била селектирана от маджарите още през далечния 9 век. Комондорът е едно от най-едрите кучета: те са високи повече от 70 см и тежат между 50 и 60 кг.
Снимка: iStock
Безбожно очарователен е начинът, по който езикът на голото мексиканско куче виси настрани. Ние нямаме нищо против това смешно животно да ни ближе лицата рано сутрин, пък за естетите не знаем. Освен това, мексиканските голи кучета са едни от най-древните породи. Oткрити са статуетки, датирани пет хиляди години преди новата ера, които изобразяват мексикански голи кучета. Задължението на мексиканските голи кучета по времето на ацтеките било да придружат душата на покойника в подземното царство, известно като Миктлан.
Снимка: iStock
Пули е унгарска порода и ако се чудите каква е разликата между пули и комондор, тя е единствено в цвета. В началото пулитата са били ползвани като овчарски кучета, но впоследствие започват да работят и като ловци. Пулито е "непромокаемо": козината му има специално покритие, което не пропуска вода.
Снимка: iStock
Много хора смятат, че бултериерът е изключително грозно животно, но отново ще кажем, че не е редно да приписваме на кучетата собствените си понятия за естетика. Бултериерите са активни, волеви и смели кучета, които обаче не се препоръчват на хора, които нямат опит в отглеждането на кучета. Те имат много силен ловен инстинкт и могат да наранят и убият други животни. Препоръчва се да се социализират отрано.
Снимка: iStock
Ирландският вълкодав е най-високото и най-голямото куче в света. В същото време има изключително благороден, дори леко флегматичен характер. Ако имате желание да имате пазач за вкъщи, ирландският вълкодав е супер попадение, защото няма нужда да го обучавате за такъв: видът и големината му са достатъчни, за да накарат всеки зложелател да си плюе на петите. Теглото му може да стигне до 70 кг.
Снимка: iStock
Мъчно ни е за горкото голо китайско качулато куче, което вечно оглавява класациите за най-грозни кучета. По някакъв начин това животно е симпатично. А и, както е казала Маргарет Хънгърфорд , "beauty is in the eye of the beholder". Според една от легендите китайското качулато куче открило изгубено бебе в гората и за да го предпази от студа, му дало цялата си козина. Когато стопанинът на такова куче умирал, животното било погребвано заедно с него, за да разкаже на боговете колко любов е дарявал този човек по време на живота си.
Снимка: iStock
Брюкселският грифон е онова смешно куче, което помним от "Колкото толкова" с Джак Никълсън и Хелън Хънт. Той е белгийска порода, появила се през XIX век чрез кръстосване на породите афенпинчер, мопс и безименната порода кучета, пазела някога конюшните в Белгия. Кочияшите на файтони са имали нужда от малко, интелигентно куче, което да пази екипажа и да унищожава вредителите по конюшните.
Снимка: iStock
Каталбурунът е рядка турска повода ловни кучета, която се отличава с раздвоения си нос. Каталбурунът има характер на хрътка: той е приятен, дружелюбен и силно привързан към стопаните си. Породата е получила името си от две турски думи: катал - „вилица“ и бурун - „нос“.