Бомбардировачът на Италия измисли модерния нападател и дори Дел Пиеро и Тоти не успяха да го стигнат

Силвио Пиола е рекордьор по голове в Серия „А“ – 274, и за голове, отбелязани от италианец – 364.

„Пиола е голова машина, той е единственият завършен нападател в историята на Италия – пише журналистът Джон Фут. – Меаца предпочиташе самостоятелните пробиви, Паоло Роси зависеше от центриранията, а Пиола вкарва, както си пожелае: от наказателното поле, извън него, с левия крак, с десния крак, с глава и с акробатични изпълнения.“

В цялото си развитие Пиола има една цел – да се превърне в идеалния реализатор. А през втората част на 30-те добавя нов елемент към арсенала си – ножичния удар. Той вече съществува, но се нарича „чилийски“, тъй като първо е изпълнен от чилиеца Рамон Унсага през 1914-а. Но Пиола го усъвършенства в това, което днес познаваме като ножица – перфектна настройка на тялото, крака на височина от два метра във въздуха и топка в мрежата зад безпомощния вратар.

На Световното през 1938-а той е титулярният нападател на Италия, докато Меаца е върнат назад в полузащитата. Защитаващият трофея си шампион отпреди четири години започва с неочаквано труден мач срещу Норвегия. Скандинавците удържат равенството почти до края, но в 94-тата минута Пиола донася победата за „адзурите“. На четвъртфиналите е отстранен домакина Франция. Пиола вкарва два гола, а в местната преса е наречен Екзекутора. На финала отново се разписва на два пъти при победата с 4:2 над Унгария. Силвио вече е световен шампион и е разпознат като най-добрия нападател в света.