Най-великите победи на Юрген Клоп срещу Пеп Гуардиола

Най-великите победи на Юрген Клоп срещу Пеп Гуардиола Снимка: Getty Images

Докато чакаме да се изниже последната за годината международна пауза, няма да забравим и клубните страсти. Още повече, че след само около десетина дни предстои дерби на върха в Англия между Манчестър Сити и Ливърпул.

"Гражданите", които се опитват да вземат шеста титла през последните седем сезона във Висшата лига, водят с една точка на мърсисайдци и битката на "Етихад" се очаква да бъде паметна.

Голямо надлъгване ще падне и на резервните скамейки, където ще бъдат двама от култовите мениджъри на нашето време - Пеп Гуардиола от страната на домакините и Юрген Клоп, предводителят на "червените".

През годините двамата натрупаха доста битки помежду си, а ние се потапяме назад във времето, за да видим кои бяха най-значимите победи на германеца над испанеца.

Истината е, че Клоп е вкусвал сладкия нектар на успеха срещу Гуардиола по-често от всеки друг треньор в историята, а това само подчертава още по-силно класата му.

Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен 4:2 (2013 година)

Първата в историята среща между Клоп и Гуардиола беше историческа по много показатели. Марио Гьотце тъкмо беше оставил Борусия, за да премине в баварския гранд, а клубът от Вестфалия още ближеше рани заради загубения финал в Шампионска лига на "Уембли".

Юп Хайнкес бе начело на Байерн на митичния стадион в Лондон, а Гуардиола трябваше да изпита гнева на отмъщението на Дортмунд. Домакините тотално разбиха баварците в Дер Класикер, а след края му Пеп призна очевидното, че Клоп го е надиграл по всички показатели.

Байерн Мюнхен - Борусия Дортмунд 0:3 (2014 година)

Байерн Мюнхен събра 40 точки от възможни 42 в първите 14 домакински мача на Гуардиола в Бундеслигата до момента, в който Клоп не изведе Дортмунд на "Алианц Арена" и не се саморазправи с домакините.

Байерн вече си бе осигурил титлата, но излезе с възможно най-силния си състав, който обаче нямаше аргументи срещу Дортмунд. "Днес беше пълен провал", отчете Пеп, а почти десетилетие по-късно това си остава последната победа на Борусия в Бундеслигата в Мюнхен.

Ливърпул - Манчестър Сити 4:3 (2018 година)

Клоп даде най-точната оценка за този луд двубой на "Анфийлд" преди близо шест години. "Уау! Какъв мач. Два отбора на пълна газ през цялото време", заяви възторженият германец.

И двата тима имаха своите шансове, но Ливърпул държеше Манчестър Сити с "преса от друга планета", както я нарече Юрген.

Гостите стъпиха на терена на съседите непобедени от 284 дни, но ранен 9-минутен блиц с три гола на потресаваща скорост повали бъдещите шампиони. "Хората по целия свят гледаха и чакаха този мач. И ето защо", каза Клоп, който отчете още, че съперниците си са "оставили сърцата на терена".

Сити беше близо до чудото, въпреки че в един момент изоставаше с 1:4, но Серхио Агуеро пропиля страхотно положение за 4:4 в добавеното време.

Ливърпул - Манчестър Сити 3:0 (2018 година)

Няколко месеца по-късно Лорис Кариус не беше принуден да прави нито едно спасяване, а мърсисайдци записаха класика в първия четвъртфинал между двата тима в Шампионсата лига.

"Червените" изиграха фантастично първо полувреме, в което нанизаха и трите си попадения. Мохамед Салах откри резултата в 12-ата, Алекс Окслейд-Чембърлейн удвои в 21-вата, а Садио Мане бе автор на третия гол в 31-ата минута.

Ливърпул щеше да спечели и реванша на "Етихад", но бруталното величие на това първо полувреме на "Анфийлд", съчетано с чистата мрежа след почивката, беше може би бе всичко, което Клоп искаше да види от своите.

Снимка: Getty Images

Ливърпул - Манчестър Сити 3:1 (2019 година)

Юрген бе подготвил подобаващо феновете преди този мач. "Всеки на стадиона трябва да е в абсолютно върхова форма - разпалено обясни той. - Дори човекът, който продава хот-дог!"

И психологическият му прийом даде резултат - победа с 3:1, която осигури на Клоп и момчетата му девет точки преднина пред шампионите. А за Гуардиола не остана друго освен признанието, че Сити трудно може да настигне Ливърпул: "Аз не съм магьосник и не знам какво ще е бъдещето", сопна се той.

И "гражданите" не успяха, а Ливърпул прекъсна 30-годишната суша в очакване на титлата на Англия.