The Sopranos: Road To Respect (PS2)
В средата на миналото десетилетие бе модерно да се правят игри по сериозни сериали като The Shield, Prison Break и др. Затова бе въпрос на време да видим игра и по модерната криминална класика „Семейство Сопрано”. Позиционирана между петия и шестия сезон на драмата на НВО, играта ви поставя в ролята на младия мафиот Джоуи ЛаРока.
Обещанието играта да е озвучена с гласовете на всички основни актьори от сериала генерира известен интерес, но феновете много бързо останаха разочаровани. Скучни мисии, линейна история и грозновата графика опропастиха потенциално интересната адаптация.
Всички помним и обичаме Алф - за един период през 80-те години той беше най-популярното извънземно и Америка бе залята от всякакви плюшени играчки и сувенири с неговия лик. NBC знаеше, че има голям хит в лицето на устатия пришълец от Мелмак и закономерно се опита да превземе още една комерсиална територия - видеоигрите.
Лансирана като приключение с малко екшън, играта ALF ви поставя в ролята на неканения гост, който обикаля из къщата на семейство Танер в търсене на части за космическия си кораб. Дори тогава играта е критикувана за остарялата си графика и геймплея си, така че представете си как изглежда сега. Не е изненадващо, че тази космическа каша е единствената поява на ALF в света на гейминга.
Студиото Terminal Reality нямаше голям успех с лицензите, след като вече бе създало посредствени игри в лицето на Ghostbusters: The Video Game и Kinect Star Wars. Затова, когато се зае с хитовия ТВ сериал „Живите мъртви”, то се надяваше, че най-сетне ще може да постигне нещо добро.
Уви, играта бе пълна с бъгове, графиката изглеждаше доста слаба, а историята не можеше да бъде спасена дори с участието на актьорите Норман Рийдъс и Майкъл Рукър, които дадоха гласовете си на доста посредствените си дигитални версии. Terminal Reality затвори врати през 2013 г., а феновете все още чакат готин зомби екшън по сериала.
Базиран на Superman: The Animated Series, Superman 64 имаше всички белези на голям хит, да не говорим, че бе и първата 3D игра с прочутия герой. Вместо това обаче, заглавието остана в историята като един от най-големите провали в гейминга.
Поредица от забавяния сигнализираха, че нещо не е както трябва, а вмешателството на Warner Bros. доведе до това действието да се развива във виртуална версия на Метрополис, за да се смекчи насилието в играта. Пусната през лятото на 1999 г., на всички им се искаше тази игра просто да не е съществувала. От ужасната летателна механика до скапания геймплей, наистина не е трудно да видим защо Superman 64 е в Книгата на рекордите на Гинес като една от най-ниско оценяваните игри в историята.
South Park: The Stick Of Truth (PS3, Xbox 360, PC)
Винаги готови да комбинират поп култура, хаплив хумор и гейминг, създателите на популярния анимиран сериал South Park Мат Стоун и Трей Паркър решиха да направят амбициозна игра по него. На помощ им се притекоха майсторите на ролевия жанр от Obsidan Entertainment и резултатът бе изненадващо добър.
В The Stick Of Truth царува добре познатата шантава атмосфера - зомбита-нацисти, откачени босове и палави закачки. Подобно на своята Fallout: New Vegas, тук Obsidan също добави множество опции за различни класове, специални атаки, ъпгрейди и умения. С други думи - готино RPG със запазената марка на South Park.
Оригиналният XBOX се опитваше да се наложи като готината нова конзола за нахакани хлапета и какъв по-добър начин за това от ексклузивно приключение по популярния тогава сериал „Бъфи, убийцата на вампири”? Сюжетът на играта беше написан от сценаристи на сериала и лесно можеше да мине за епизод от самата поредица. Комбинацията от битки, пъзели и познатата атмосфера на Сънидейл доведе до доста успешна игра, която по-късно бе продължена с още две заглавия, този път за PS2/XBOX и DS.
В неподходящи ръце, игра по анимация на Disney може да бъде потенциален провал в огромни мащаби, но за щастие Capcom бе най-безопасният избор. Популярният сериал DuckTales, който мнозина помнят и у нас като "Патешки истории" от неделните вечери, бе поверен на екипа, създал класиката Megaman. Резултатът - един от най-добрите платформъри за младата конзола на Nintendo, което само по себе си е огромно признание.
Живописното пътешествие ви отвежда от джунглите на Амазонка до африканските мини и заснежените върхове на Хималаите, а платформинг, екшън и пъзел елементи умело се редуват. Неотдавна DuckTales получи и HD римейк, който също си заслужава. Независимо коя версия играете, DuckTales е пример как трябва да се направи един платформър и как да се работи с лиценз.
През 2012 г. Telltale Games предприе дързък ход, сбогувайки се с утвърдените си герои и поредици Wallace and Gromit и Sam and Max, за да се заеме с рисковано начинание - игра по мрачния лиценз на зомби сериала „Живите мъртви”. Резултатът бе категоричен и The Walking Dead стана една от най-добре приетите приключенски игри в историята, като утвърди модела с разделянето на епизоди и в гейминга. Епизодичността при игрите до неотдавна не беше съвсем усвоена, а днес все повече заглавия следват този модел.
Използвайки интерактивен, драматичен и суров сюжет, който се развива чрез поредица от действия и избори, приключението ни повежда на незабравимо пътуване в апокалиптична Джорджия. Да обсъждаме многото герои и историята, която ги оплита, означава да издадем най-ценното на онези, които все още не са играли The Walking Dead. Премиерата на третия сезон на играта беше през декември 2016 г., а имайки предвид успеха й до момента, вероятно можем да очакваме и още сезони.