Мечката до дървото е символ на Мадрид от 13-ти век. Червените и белите ивици са заради екипа на Атлети. Но какво означават седемте звезди? По една за всяка титла? Всъщност - това е стилизиран образ на съзвездието Голяма мечка.
Вечните огньове са за жертвите на "Хилсбъро", а отгоре е портата на Бил Шенкли. Птицата е символ на града още от средновековието.
Футболен клуб Барселона винаги е бил символ на каталунския национализъм, поради което знамето на тази бунтовна провинция в горния десен ъгъл не е изненадващо. Английският флаг до него може да се приеме като знак на уважение към създателите на клуба, но истината е, че "Свети Джордж" е не само покровител на родината на футбола, но и на град Барселона.
Основата, на която се намира щитът с емблемата на футболния отбор и орелът, не е нищо по-различно от... велосипедно колело. Факт е, че Бенфика е основан от колоездачи и колоезденето винаги е било сред основните спортове в португалския гранд.
Корабът е от герба на град Манчестър. Червеният дявол е в чест на Мат Бъзби, който популяризира този прякор.
Вероятно всеки знае, че аржентинският гранд отбелязва всеки трофей със звездичка върху герба на клуба. Но защо са избрани точно тези цветове? През 1906 г. основателите на Бока влизат в лют спор за цветовете на отбора. И тогава се взима соломоновото решение всички заедно да отидат на пристанището на Буенос Айрес и да чакат първия кораб, който ще пристигне. Пристига шведски параход и се избират цветовете от флага на Швеция.
В новия вариант, за който настояваха феновете, вече няма традиционния замък, който се свързваше с "Болийн Граунд". Двата чука остават, а между тях вече има надпис Лондон. Синият контур е заради цвета на военноморския флот на Великобритания. Корпусът на първия брониран крайцер на британския флот HMS Warrior е изработен в корабостроителницата Thames Ironworks, чиито работници основават Уест Хем. На двата чука от емблемата е изписано TIW.
Индианец на емблемата на белгийски клуб е също толкова екзотично, колкото кенгуру на чешки. През 1895-а Бъфало Бил посещава града с цирк Barnum&Bailey в Белгия. Гастролът му предизвиква невероятен успех и местните стават огромни негови почитатели, а през 1920 г. увековечават Бъфало Бил на емблемата на Гент.
Двата вълка на емблемата на клуба от румънската столица се появяват през 1998 г. Повечето фенове асоциират това с псевдонима на отбора "червените вълци". Но защо два? През 60-те и 70-те години на миналия век за Динамо играят легендарните братя Раду и Йон Нунвайлер. Запалянковците ги наричат "червените вълци", което се превръща в прякор на клуба и на 50-ата годишнина животните се появяват на емблемата на Динамо.
Наличието на кенгуру в емблемата на европейски клуб е доста странно. Но всичко си има обяснение. През 1927 г., когато отборът от Прага все още се нарича Вършовице, прави турне в Австралия, на което получават като подарък двойка кенгура за зоопарка в чешката столица. Отборът получава прякора "кенгурата" и слага популярното животно в емблемата си.
В черния силует в центъра на емблемата може да се разпознае Кьолнската катедрала - една от най-големите в света. Но откъде идва козата? Всичко започва с шега на играещия треньор Хенес Вайсвайлер, който през 1950 г. се появява на градския карнавал със своя домашен любимец - коза. Игривото животно се радва на огромен интерес от страна на хората и Хенес започва да го води на стадиона. Затова е и козата в емблемата на Кьолн.
Настоящата емблема на Челси бе въведена през 2005 г. и се доближава до тази, която носи клуба през периода 1953-1986. Синият лъв с жезъла е от стар герб на региона. Червените рози са символ на Англия.
Клубната емблема почти напълно копира герба на Гуадалахара. Ако се чудите защо има рицарски шлем, той е в чест на Карл V - император на Свещената Римска империя от 1516-а до 1556-а. Червените и белите ленти пък са в чест на основателя Едгар Еверарт, който е родом от Брюж. Червеното и бялото са цветовете на белгийския град.
Синьото и бялото в основата на герба на клуба от Барселона са почит към паметта на адмирал Роджър де Лурия, който командва каталунската флота през 13 век и който няма поражение в морските битки. Бойците на Де Лурия винаги са се сражавали в синьо-бели цветове.
Емблемата на Абърдийн привидно е проста - годината на създаването, името на отбора и "А" като Абърдийн, но вместо чертичка - топка. Само че не е "А", а е футболна врата. През годините Доновете много пъти е трябвало да отговарят на въпроса дали вкарват или допускат гол на картинката от емблемата. Въпрос на гледна точка.
Буквите S и R се възприемат от повечето хора като съкращение на пълното име на клуба - Stade de Reims, а "завъртулката" между тях - като абстрактен дизайн. Тези три елемента обаче имат пряка връзка с един от символите на града - катедралата на Реймс. По-точно - с фигурата на т.нар. "усмихнат ангел", разположена на северния портал на западната фасада на катедралата. Скулптура се нарича Sourire de Reims, а "завъртулката" е нейното символично означение.
Още един индианец в емблемата на отбор от Южна Африка. Но тук не се касае за посещение на Бъфало Бил в Йоханесбург, а за липса на въображение от страна на създателя на клуба. Кайзер Мотонг играе в американския Атланта Чийфс в края на 60-те и началото на 70-те, а когато се завръща у дома взима "едно към едно" емблемата на отбора от Джорджия и съчетава името си Кайзер с това на бившия си клуб - Атланта Чийфс.
Играчът с топката е легендарният Джилбърт Джеймс "Дики" Даусет, който изиграва 169 мача през 50-те и 60-те години на миналия век. За първи път емблемата се използва през 1972-ра, а сегашният вариант е от 2013-та. Черните линии са заради екипа на Борнемут.
В емблемата на Троа присъства числото "10". Всеки, който е запознат с административното разделение на Франция, знае, че страната е разделена на 101 департамента, всеки от които има собствен номер. Този номер се използва в пощенските кодове. Департаментът Об, където е град Троа, е с пореден номер 10, което обяснява "десетката".