Един от най-странните мачове, които могат да се решат по правилото за гол на „чужд“ терен. В този случай теренът е един и същ, който Милан и Интер делят - „Джузепе Меаца“. Първият мач завърши 0:0, а в реванша Интер бе домакин. Андрий Шевченко откри резултата, а Обафеми Мартинс оформи крайното 1:1. „Росонерите“ продължиха, благодарение на гола на „чужд“ терен, след което и спечелиха трофея, побеждавайки Ювентус във финала след изпълнение на дузпи.
Реал спечели първия мач на „Бернабеу“ с 4:2. Раул откри резултата след само 35 минути в реванша и увеличи аванса на „белите“ в общия резултат на 5:2. Мадрид изглеждаше сигурен полуфиналист, но скоро Людовик Жули изравни. Последва гол на Фернандо Мориентес, който играеше като отдаден под наем в Монако именно от Реал, а с втория на Жули Монако изравни общия резултат на 5:5 и продължи напред. В крайна сметка, „монегаските“ стигнаха до финала, където загубиха от Порто на Жозе Моуриньо.
Байерн загуби първия мач в Мадрид с 2:3, но реваншът започна по мечтан начин за баварците, след като след само 10,12 секунди Рой Макай даде аванс на домакините с най-бързия гол в историята на Шампионската лига. Лучо удвои за Байерн в 66-ата, преди Рууд ван Нистелрой да върне един, но баварците излязоха крайни победители, благодарение на повечето си голове на чужд терен.
10 години по-късно, този мач не само не е забравен, но се помни „като вчера“ от футболните фенове. Съдията Том Овребьо отхвърли четири претенции за дузпа на Челси, най-очевадната от които – за игра с ръка на Жерар Пике в самия край. Първият мач на „Камп Ноу“ завърши без голове, а Микаел Есиен даде аванс на лондончани още в деветата минута на реванша. Изравнителен гол на Андрес Иниеста дълбоко в добавеното време класира Барса за финала, който и спечели, и лиши Челси от шанса за реванш срещу Манчестър Юнайтед за загубения финал в Москва година по-рано.
През април 2010-а Байерн взе частичен реванш за финала през 1999 г. Всъщност, баварците имаха аванс от 2:1 от първия мач, но губеха с 0:3 след само 41 минути в реванша. Илица Олич върна едно попадение точно преди почивката, а брилянтното воле на Ариен Робен направи общия резултат 4:4 и Байерн се класира за полуфиналите. Впоследствие, стигна и до финала, където бе победен от Интер на Жозе Моуриньо.
Вихрушка от късни голове направи резултата 2:2 в първия мач в Париж. Хавиер Пасторе даде аванс на парижани на „Камп Ноу“, но Педро изравни, пращайки Барса на четвъртфиналите. Там каталунците бяха разбити с общ резултат от 7:0 от Байерн Мюнхен. Реваншът в Барселона бе последният мач за Дейвид Бекъм в Шампионската лига.
1:1 в Париж, но истинското шоу беше в Лондон. Златан Ибрахимович бе изгонен още през първото полувреме. Резултатът остана 0:0, преди Гари Кейхил да вкара за Челси в 81-вата. Давид Луис обаче попари бившия си клуб в края и вкара мача в продължения. „Сините“ отново поведоха, този път чрез Еден Азар, но нов гол от бразилски защитник – този път бе Тиаго Силва, прати ПСЖ на четвъртфиналите.
Байерн беше победител, благодарение на гол на чужд терен през 2010-а, но този път се оказа на губещата страна. Атлетико спечели първия мач в Мадрид с минималното 1:0, но Чаби Алонсо бързо заличи аванса на „дюшекчиите“ в реванша. Томас Мюлер пропусна дузпа, преди Антоан Гризман да накаже германците в 53-тата минута. Роберт Левандовски направи 2:1 20 минути по-късно, но голът на „Алианц Арена“ класира Атлетико на финала, където загуби градското дерби срещу Реал за втори пореден път.
Великата кампания на Монако. Всички подценяваха „монегаските“, но Леонардо Жардим имаше тогава почти непобедим отбор. Двата мача със Сити бяха истинско голово шоу. „Гражданите“ дори изоставаха с 2:3 в първия мач на „Етихад“, но успяха да го спечелят с 5:3 след страхотен обрат. Монако бе победен, но и далеч от изхвърлен от борбата. Килиан Мбапе, Фабиньо и Тиемуе Бакайоко вкараха за успеха с 3:1 в реванша и след 6:6 в общия резултат, но и с повече голове на чужд терен, Монако продължи напред.
Най-пресният пример. Никой не мислеше, че Рома е способен да отстрани Барселона след загубата с 1:4 на „Камп Ноу“. Един Джеко, Даниеле Де Роси и Костас Манолас обаче опровергаха всички, отбелязвайки три безответни гола във вратата на Барса, за да хвърлят в недоумение Лео Меси и компания, както и почти целия футболен свят.
Ако правилото за гол на чужд терен не съществуваше, всички тези мачове щяха да влязат в продължения или да стигнат до дузпи... Как ви се струва, резонно ли е това правило да бъде отменено?