„Спагетите не са това, за което ги мислите“, заявява проф. Джена Брадок пред списание Heathline. Тя изцяло опровергава идеята, че пастата е „празни калории“, които засищат за кратко. Брадок посочва, че на пазара вече има достатъчно видове паста, към които да се ориентирате и които съдържат съвсем приемливите 300-400 калории на порция. Пълнозърнестите и оризови варианти са най-добрият избор, но Брадок подчертава, че е по-разумно да се насочите към леки, немазни сосове с шунка или морски дарове.
Мнозина избягват глутена като дявол – тамян. Истината обаче е, че ако нямате доказана от лекар непоносимост към глутен, няма никаква нужда да се лишавате от него. Процентът на хора, които не бива да консумират глутен, е около 1 на сто, изчислява диетоложката Рейчъл Хартли пред Insider. Тя казва още, че е добра идея децата от малки да се запознаят с това вещество, защото така е по-малко вероятно да развият непоносимост към него.
През 90-те и началото на новия век някои диетолози определяха яйцата като „холестеролни бомби“. Този мит вече е напълно развенчан – в едно яйце има едва около 115 калории и едва един грам въглехидрати, което ги прави изключително подходящи за нисковъглехидтратните режими на хранене. Яйцата са и прекрасен естествен източник на Витамин A и D.
Маслото беше сатанизирано по подобен на яйцата начин и се смяташе за ужасно вредно. През 2014 г. от Харвард отричат този мит и посочват, че то е най-добрият източник на „добрия холестерол“ и „добрите мазнини“ за организма ни. То е далеч по-полезно от алтернативи като маргарина, който е бъкан с вредни трансмазнини и е преминал през сериозна обработка, преди да стигне до трапезата ви.
Скромните картофи са набеждавани, че съдържат прекалено много въглехидрати и нишесте и нямат почти никакви полезни свойства. Пред Heathline проф. Джена Брадок опровергава това твърдение. Тя уточнява, че картофите са богати на Витамини B и C, както и на така ценния калий. Все пак, ако държите да се храните здравословно, посочва Брадок, не посягайте към мазните пържени картофки.
Запушени артерии, сърдечни проблеми, високо кръвно – с това ни плашеха лекарите, ако консумираме червено месо. През 2016 г. д-р Франк Сакс, председател на Американската здравна асоциация, заявява, че заплахите от червеното месо са преувеличени. Той посочва, че месото съдържа оптимално количество протеини, които да те държат сит дълго време, а освен това доставя на тялото креатин, желязо, цинк и фосфор.
Белият ориз съдържа прекалено много въглехидрати и не може да бъде част от здравословна диета? Специалистите не са съгласни с подобно заключение. Те са категорични, че белият ориз е задължителна част от режима на активните хора, особено на тези, които спортуват. Той подпомага изграждането на мускулна маса и възстановяването на тъканите след тежка тренировка.
Млечният шоколад се асоциира с недиетично и прекалено калорично лакомство и се препоръчва да консумирате по-здравословния натурален шоколад. Проф. Брадок не е съвсем съгласна. Тя е категорична, че в малки количества млечният шоколад е апетитен източник на антиоксиданти и спомага за образуването на хормона на щастието – серотонин.