Вече е достигнат етапът за започване на преговори между Турция и ЕС в рамките на процес, целящ визови облекчения за турски граждани, съобщи телевизионният канал CNN Turk.
Във връзка с пътната карта, подготвена в края на миналата година от ЕС и включваща 79 члена, Турция имаше някои възражения.
В резултат на водените на различно ниво преговори между Турция и ЕС, най-накрая е намерена някаква обща формула, която отчита чувствителността на Анкара по темата. В рамките на постигнатата договореност за "анотирана пътна карта", ще бъде отчетено и становището на Турция по деликатния въпрос.
Става въпрос именно за "едновременни действия". Тоест, съгласувано ще бъдат осъществени две реципрочни стъпки. А именно: подписването от страна на Турция на спогодба за реадмисия (предвиждаща обратно приемане на влезли по незаконен път от Турция в страни от ЕС граждани на трети страни), със започването на процес за визова либерализация от ЕС, целящ освобождаване от задължителните визи за турски граждани.
В рамките на този процес ЕС ще следи дали се спазва спогодбата за реадмисия. Ако бъдат изпълнявани договорените условия, това ще открие пътя за отпадане на визите за притежателите на турски паспорти.
От своя страна Турция ще оценява дали се изпълняват дадените гаранции от ЕС за отпадане на визите. Ако прецени, че ЕС не предприема нужните мерки, Турция ще може да замрази изпълнението на спогодбата за реадмисия. Именно това е тактиката на "едновременните стъпки", посочи още телевизионният канал CNN Turk.
На 16 декември
България ще може да връща имигранти на Турция, след като ЕС и Турция подпишат на 16 декември договаряното дълги години споразумение за реадмисия.
Споразумението по всяка вероятност няма да има ретроактивна сила, т.е. не би засегнало вече влезлите у нас през Турция имигранти, обхванати от процедура за предоставянето на правен статут, поясни наскоро министърът на външните работи Кристиан Вигенин.
Според еврокомисаря по разширяването на ЕС Щефан Фюле решението е постижение, което дава нов тласък на преговорния процес между Турция и ЕС.
Подписването на споразумението за реадмисия ще е в Анкара, стана ясно от изявление на турския инистър на външните работи Ахмет Давутоглу. Той изрази очакването до 3 години да бъде постигнато споразумение за облекчаването на визовия режим за турските граждани, пътуващи в ЕС. Турският народ е част от европейския, заяви Давутоглу.
Еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом уточни, че все още е рано да се каже кога турските граждани ще могат да започнат свободното си движение в ЕС.