300 000 - толкова, а може би и повече са руските ветерани, които са сериозно ранени при войната в Украйна.
Изчисленията са на руската независима платформа "Медуза", а анкетата им показва, че поне половината от тях са необратимо осакатени с поне един ампутиран крайник. Те са младите мъже на Русия, мобилизирани, без да имат никакъв опит във военни действия и понесли последиците от това.
А сега са принудени да се завърнат към цивилния си живот, сякаш нищо не се е случило, да работят наравно с останалите и да се надяват държавата да се погрижи за тях.
В създалата се ситуация обаче Русия се оказва по-скоро мащеха за своите ветерани.
В края на 2024 г. руското Министерство на здравеопазването изчислява, че се нуждае от 70 хил. протези, което е драстично увеличение спрямо предходни години.

Затова то делегира грижата за ветераните на новосъздадената фондация "Защитници на отечеството", която иска да покаже демобилизираните войници като истински герои.
В руската социална мрежа "В контакте" фондацията непрекъснато споделя истории на завърнали се към цивилния живот руснаци, които са получили своите протези и вече водят пълноценен живот.
Коментарите под постовете показват, че те са само лустросана фасада, защото редица потребители признават за забавяне в доставката на протезите си. Един бивш войник пише, че е подал документи за финансирани от държавата протези още през ноември 2024 г., а през март тази година все още няма отговор.
Той и много други ветерани междувременно преминават през рехабилитацията, която ще ги подготви за новите простетични крайници.
••• Как някои войнишки съпруги се превръщат в новите преуспели жени на Русия - четете тук:
Най-големият център за рехабилитация на ветераните е във Вороново в покрайнините на Москва и животът там също не е лесен.
Храната, която се сервира, е от "Вкусно и точка" - веригата за бързо хранене, която замести McDonald's в Русия. В корпуса липсват асансьори и придвижването на осакатените военни е трудно, а освен това не е позволено да ги посещават роднини и приятели. Информацията, която ветераните споделят, също се контролира.
Междувременно близките и съпругите на руснаците трябва да се справят с бюрокрацията и да регистрират мъжете като инвалиди, за да няма никаква опасност те отново да бъдат мобилизирани.
Из "В контакте" има коментари от войнишки съпруги, които се оплакват, че все още не са получили никаква държавна помощ, докато медицинските разноски се трупат. Бави се и изработката на самите протези, защото материалите за тях преди са се доставяли от Западна Европа и предимно от Германия.

Не на последно място, ветераните от войната в Украйна са оставени сами да се справят и с психическите си травми.
"За съжаление нямаме система от терапевти, които да помогнат за психическото възстановяване", споделя за "Ню Йорк Таймс" д-р Светлана Артьомова, психиатър. Тя не крие, че някои войници се учат тепърва да живеят наново, да спят и да приемат спокойно по-силните шумове около себе си.
Д-р Артьомова уточнява, че за възстановяването са необходими месеци на терапия, които малко специалисти в Русия могат да предоставят.
Пък и дори да преодолеят бюрокрацията, липсата на адекватна медицинска и психологическа помощ и да се сдобият с протези, ветераните нямат гаранция, че ще си намерят работа, която ще е съобразена със състоянието им.
••• Повече за севернокорейските войници на фронта в Украйна разказваме тук:
Някои са били оксиженисти или дърводелци и от безизходица отново се захващат със занаята си, макар че е противопоказно да носят протезите си толкова часове наред.
Затова огорчението, особено сред онези, отишли доброволно на фронта в Украйна, се трупа и не може да бъде скрито из необятния интернет. Вместо обещаните почести, държавна помощ и уважение, те виждат предимно презрение и нехайство за съдбата си.
Сред тях е и потребител на име Костя Владимиров от "В Контакте", който е изгубил единия си крак при стъпване на мина.
"Нямам обезщетение от държавата, не са ме наградили с нищо. Мога ли поне да получа един папагал за рамото ми, който да пасва на картинката?", пита с горчив хумор той.