Прокуратурата пробва да вкара протестиращите в трагичния инцидент с катастрофата на Цариградско шосе вчера, твърдейки, че не са пропуснали линейката до мястото на произшествието.
Същия трик използва Диана Найденова, когато преди време обвини еколога, че протестиращите на Орлов мост не били пропуснали линейка, която трябвало да пристигне за дете, на което му прилошало. Така и не бяха представени доказателства тогава дали Найденова казва истината.
Всъщност в случая с Цариградско шосе, нещата могат да се разрешат много лесно - просто да се изискат записите от камерите по булеварда. Те ще покажат истината.
Прокуратурата е поискала становище от кмета на Столична община и директора на СДВР във връзка с това, че по време на снощния протест не е осигурено безпрепятствено преминаване през протеста на линейка, отзовала се на катастрофата на бул. "Цариградско шосе".
Това съобщиха от пресцентъра на Софийска градска прокуратура.
Министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева заяви още снощи, че линейките са пристигнали навреме.
Софийската градска прокуратура (СГП) е отправила до кмета на Столична община и до директора на СДВР предложение по реда на надзора за законност, на основание чл. 145, ал.1, т.5 и т.6 от Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Предложението е изпратено във връзка с установени основания за намеса на прокуратурата по реда на ЗСВ, се казва в прессъобщението.
Според прокуратурата в хода на образуваното досъдебно производство за катастрофата е установено, че автомобилът на "Спешна помощ" е пристигнал на местопроизшествието със закъснение от 12 минути.
Автомобилът не е бил пропуснат от протестиращите да се движи по бул. "Цариградско шосе", и се е наложило да използва обиколен маршрут, заявяват от прокуратурата
Това попречило на лекарите и служителите в звеното "Спешна помощ" да се отзоват навреме на подадения сигнал на телефон „112".
Законът за събранията, митингите и манифестациите в разпоредбата на чл. 11, ал.2, вменява задължения на кмета на общината и директора на СДВР, чрез свои заповеди, да осигурят свободното преминаване на автомобили на специален режим - "Спешна помощ", "Пожарна и аварийна безопасност" и "Гражданска защита", реализиращи дейност по опазване живота и здравето на гражданите, през такива мероприятия.
В настоящия случай това не е направено, и налага прокуратурата да реализира своите правомощия по реда на чл.145, ал.1, т.5 и т.6 от ЗСВ, за защита на обществения интерес и правата на гражданите в подобни случаи, се казва в изявлението на Прокуратурата.
Предложението на Софийска градска прокуратура е изпратено на кмета на Столична община и на директора на СДВР, като е указано в срок до 12 ч. на 12 юли 2013 г. да се представи писмено становище по случая, ведно с нарочна заповед, с правно основание чл.11, ал.2, вр. чл.12, ал.1 от Закона за събранията, митингите и манифестациите, в СГП.
Текстът, въз основа на който прокуратурата изисква заповед от столичния кмет гласи, че когато времето и мястото на събранието, на митинга или пътят на движението на манифестацията създават условия за нарушаване на обществения ред или безопасността на движението, кметът на общината трябва да предложи промяната им.
По-рано днес шефът на Спешна помощ в София д-р Георги Гелев заяви, че сигналът за катастрофата е постъпил в 20,25 ч., а първите три линейки са пристигнали съответно в 20.30 ч, 20.40 ч и 20.46 часа.
Началникът на Военномедицинска академия ген. Стоян Тонев също заяви, че първата линейка е пристигнала на мястото на шестата минута след сигнала. В рамките на 15 минути всички пострадали са били настанени, според тежестта на нараняванията им, в три болници, увери той.
Разказите за това за колко време са стигнали линейките до мястото на катастрофата се разминават. В късните си емисии телевизиите показаха очевидец, който твърдеше, че първата линейка е пристигнала след 17 минути на местопроизшествието.