Незабавни оставки в ЦИК поиска депутатът Десислава Атанасова заради хаоса с обработването на бюлетините в ОИК - София и липсата на окончателни резултати от вота.
„Тази госпожа (председателят на ЦИК Ивилина Алексиева, б.р.) случайно попадна в ЦИК по предложение на Борислав Цеков и Мая Манолова. Редно беше Манолова да отговори на въпроса кой, кога и откъде назначи този некомпетентен човек за председател на ЦИК", коментира Атанасова пред Нова телевизия.
По същото време колегата й Димитър Главчев обвини Манолова за Изборния кодекс и ЦИК, която не е приела предложението на МВР и на Столична община да се осигурят допълни експерти и охрана на изборните книжа в зала „Арена Армеец", където членове на секционни избирателни комисии бяха блокирани две денонощия и се стигна до припадъци.
Същото мнение изрази и самата Манолова, която сега е омбудсман и неуспешно опита да влезе в залата вчера.
Говорителят на ЦИК Цветозар Томов призна, че е допуснат хаос в ОИК - София и лансира идеята мандатът на членовете на ЦИК да бъде съкратен от 5 на 2 години. Снощи ЦИК се събра на извънредно заседание и разреши назначаването на десетки сътрудници, които да подпомогнат приемането на протоколи в ОИК-София.
„Бяха назначени допълнителни сътрудници към ОИК, но за да се разшири ОИК на 39 члена, изискваше отново според ИК, да бъде разширен състава на всички общински комисия в страната, тъй като законът не допуска това да става само в София", допълни Томов.
Според социалиста Георги Свиленски отговорността за проблемите е на министър Румяна Бъчварова и вицепремиера Томислав Дончев, тъй като два пъти са провеждани избори по кодекса „Манолова". „ГЕРБ и РБ управляват повече от година и ако са виждали проблеми в нормативната уредба, са имали достатъчно време, за да я променят".
От БСП също искат оставката на председателя на ЦИК и на който не си е свършил работата. Според закона, писан от бившия депутат Мая Манолова, 19 души трябва да обработват протоколи на повече от 1500 секции.
„От ДПС се въздържат от коментар, изпитвайки понятен свян от това, което се е случило, когато са приемали Изборния кодекс", коментира Главчев.
Колегата му от Реформаторския блок Димитър Делчев допълни, че ЦИК не е могла да организира добре изборите. Още в началото на процеса в РБ са получили данни, че ЦИК не дава добри сигнали към ОИК и решенията ѝ са били издавани със закъснение, а и са били нееднозначни.