Броени дни преди разпускането на 43 Народно събрание депутатът Кирил Добрев (ГЕРБ) внесе проект за Закон за съхранението и чистотата при употреба на българския език.
Законопроектът предлага българският език да се използва задължително в почти всички сфери на обществения живот - включително в стопанската дейност, политическите изяви, средствата за масова информация, културната, развлекателната и рекламната дейност, във въоръжените сили и др.
"Препоръчително" според вносителя е българският език да се използва и при "религиозни проповеди на моралноетични и злободневни теми в храмовете".
Законът предвижда още "при музикално-сценични спектакли текстът да се пее на български език, а оригиналният текст на либретото да се възпроизвежда симултанно на екран".
При концертите на чуждестранни изпълнители в България, според депутата, името на песента и на изпълняващия състав трябва да се превеждат и на български език.
Вносителят предлага всички автори на текстове, които използват чуждици извън последното академично издание на Тълковния речник, да дават в скоби "еднословно или описателно българско понятие за използваната дума".
В законопроекта има цяла глава за задължителното показване на "документ за основно владеене на писмен и говорим български език" при назначаването на "щатни служители във всички сектори и нива на обществената и частната дейност".
За контрола на изпълнението на закона се предлага създаване на Съвет за българския език към Министерството на културата.
По ирония - в краткия текст на мотивите към законопроекта няма нито една правилна употреба на пълния член, а "Република България" е изписана с малка буква "р".
Авторът на проекта Кирил Добрев е 56-годишен анестезиолог, главен асистент в Медицинския факултет при Тракийския университет, бивш зам.-министър на здравеопазването в периода 2011-2012 г. Избран е за депутат от ГЕРБ в 42-то и 43-то Народно събрание.