Организацията "Прозрачност без граници" (Transparancy International) разпространи информация, с която предупреждава за какви нарушения да внимават българските граждани, когато гласуват на днешния ден, с оглед спазване на правата им и законността на изборния процес.
Според организацията е добре българите да се оглеждат дали членовете на секционната избирателна комисия проверяват внимателно дали тяхното име присъства в съответния избирателен списък и едва след това подават бюлетината; дали осигуряват възможност да гласувате необезпокоявано, при запазване тайната на вота (например, никой не присъства на по-малко от 3 метра от тъмната стаичка, няма пряка видимост към тъмната стаичка, няма външни лица в секцията).
Също така е добре да се набюдава дали служителите на СИК боравят правилно с бюлетините, дали откъсват пред гласуващия бюлетината от кочана, дали поставят първи печат върху нея, дали след гласуването сверяват дали контролният номер в долния ъгъл съвпада с номер от кочана, дали
поставят втори печат и откъсват пред гражданина поредния контролен номер(без да разкриват тайната на вота и да проверяват как е гласувано!).
Добре е да се гледа и дали служителите вписват в съответния избирателен списък данните на избрателя по лична карта и дали го канят да постави подпис, след като е дал гласа си.
За всяко нарушение на секционната избирателна комисия или на представители на партиите можете да се оплачете пред Районната избирателна комисия, РИК е длъжна да вземе решение незабавно и да го публикува на сайта си, заедно с постъпилия сигнал.
От "Прозрачност без граници" предупреждават още, че:
- Не е допустимо в изборните помещения да присъстват кандидатите за народни представители, представители на местни власти и хора без обозначен статут.
В изборните помещения могат да присъстват само:
- членовете на секционните комисии; избирателите; застъпниците; наблюдателите; журналисти (докато правят репортаж за протичането на изборния процес).
- членовете на СИК, застъпниците и наблюдателите задължително носят обозначителни знаци.
Има съмнение за престъпления, като купуване на гласове, осъществяване на контрол и натиск върху избирателите, ако гражданите забележат:
- Присъствие на лица без обозначителни знаци, застъпници или представители на партии, които проследяват как гласуват избирателите.
- Организирано безплатно извозване с автобуси, леки автомобили, съпровождане на избиратели и групово гласуване.
- Оказване на натиск върху избирателите да гласуват по определен начин.
- Възпрепятстване на избирателите да гласуват.
- Събиране на лични карти и изготвяне на списъци с лични данни на избиратели.
- Даване на указания на избирателите за кого да гласуват,
- Разпитване на избирателите за начина, по който възнамеряват да гласуват.
- Разкриване тайната на вота.
- Отправяне на заплахи за физическа саморазправа и оказване на тормоз върху избирателите.
- Раздаване на пари.
- Опрощаване на дългове.
- Раздаване на хранителни продукти, дърва за огрев и други материални облаги.
При забелязване на нарушения, се обръщайте своевременно към служителите на МВР. Те са длъжни да реагират незабавно, да проверят сигнала и да прекратят незаконни
действия.
На вратата на изборното помещение са посочени телефони
на местно поделение на МВР. МВР поддържа и централизирана линия за сигнали за изборни нарушения: 02/ 982 2232, факс 02/982 56 46 и email: izbor@mvr.bg.
За всички случаи на забелязани нарушения и нередности в изборния ден, сигнализирайте компетентните органи - МВР, районна прокуратура или РИК/ЦИК.
Можете да подадете сигнал и до Асоциация "Прозрачност без граници" на безплатен телефон - 0800 11 224, където ще получите информация как да защитите своите права.
На сайта www.samizbiram.bg можете да намерите пълна информация за възможните нарушения и престъпления против избирателните права на гражданите и към кои институции да се обръщате ако забележите такива.