Да отпаднеш достойно

Нещастното отпадане на сенегалците остави Африка без представител на 1/8-финалите за първи път от 1982 година. Снимка: Getty Images

Перу, Мароко, Иран, Южна Корея, Сенегал и Нигерия не трябва да се срамуват от начина, по който отпаднаха

Изиграха се всичките 48 мача от груповата фаза на Световното първенство в Русия. 16 отбора продължават напред в борбата за най-ценния футболен трофей в света,  а останалите 16 си стягат багажа и се прибират към родните места.

В следващите редове ще пиша за отборите, които приключиха участието си на първенството, тъй като някои от тях успяха да впечатлят с приятен футбол, непримиримост и борба до последно за победа, играейки в името на родината и честта на националната фланелка.

Жребият събра в група "А" състава на домакина на турнира Русия, двукратния световен шампион Уругвай, Египет и Саудитска Арабия.

Предварителните очаквания се оправдаха, че Русия и Уругвай ще доминират в групата и двата фаворита си осигуриха класирането още преди последния кръг.

В мача на откриването „шейховете” от Азия бяха в ролята на боксова круша и разкостени от окрилените и бързи домакини. Във втората си среща от групата Саудитите, като че ли стояха по-добре срещу Уругвай и загубиха с минималното 0:1, но трябва да се отчете, че представителят на зона Азия не затрудни по никакъв начин своя южноамерикански опонент. Голямата дилема в лагера на Египет в дните след финала от ШЛ беше, дали техният най-квалитетен състезател Мохамед Салах ще се възстанови от контузията в ръката за мачовете от Световната купа.

”Фараоните” бяха на косъм да изкопчат точица при дебютния си мач на първенството, но ултра консервативната им игра в защита в последния половин час не даде търсения резултат и в последната минута от срещата бяха наказани от Хосе Хименес. В мача от втория кръг срещу Русия, месията Салах беше в титулярния състав, но единственото, което успя, бе да вкара почетния гол от дузпа за загубата с 1:3.

В последния кръг от групата се срещнаха двата вече отпаднали отбора Саудитска Арабия и Египет. Очакванията на специалистите бяха за победа на „фараоните”, най-малкото заради наличието на Мохамед Салах в отбора. Нападателят на Ливърпул изведе Египет напред в резултата, но с голове в края на полувремената „шейховете” успяха да обърнат мача и да спечелят първа победа на световно първенство от 1994 година.

И египтяни, и саудити бяха доста далеч като класа от своите опоненти в групата и отпадането им е напълно закономерно и заслужено. Контузията на Салах във финала на ШЛ даде отражение и нападателят не успя да навлезе в топформата от сезона в Ливърпул. Салах не се оказа достатъчен, за да поведе Египет към прескачане на предварителната група, още повече египтяните не успяха да спечелят и точица. Отборът воден от Ектор Купер се превърна в голямото разочарование на група "А". Трябва да се отбележи, че в срещата срещу Саудитска Арабия на вратата на Египет застана 45-годишният Есрам Ел Хадари, който се превърна в най-възрастният състезател на световно първенство по футбол, спасявайки и дузпа.

Отборите в Група "B" бяха Испания, Португалия, Иран и Мароко.

На пръв поглед лесна група за двата иберийски представителя. Но персите и мароканците захапаха доста здраво отборите от Европа, като лазеха по нервите на своите именити съперници до последния край на мачовете от групата, държейки опонентите си под постоянно напрежение и страх от неочаквано и позорно отпадане.

Иранци и мароканци предложиха на зрителите един добър и много грамотен футбол. Седнах да гледам двубоя между Иран и Мароко без никакви очаквания и останах впечатлен от изключително раздвижената, креативна, комбинативна и играеща на скорост и с едно докосване мароканска халфова линия. Много приятно впечатление направи отборът на Мароко, който добре изграждаше своите разнообразни, технични и бързи атаки.

Средната линия на Мароко е способна да измисли интересна и непредвидима загадка за противника. Ари, Ел Ахмади и Бусуфа осигуряваха достатъчно изгодни топки за атакуващите състезатели на Мароко, но припряността, липсата на шанс и повечко класа попречи на мароканците да вкарат гол в първите си два мача срещу Иран и Португалия. А срещу Иран мароканските лъвове нямаха късмет, никакъв късмет. Клишето „загубихме поради липса на шанс” напълно подхожда на този мач. Да смачкаш противника си през по-голямата част от мача, да отправиш повече удари от него към и във противниковата врата, да си подаваш топката два пъти повече от опонента и да загубиш двубоя с автогол в 95-ата минута... Да, това е липса на шанс, най-вероятно след мача „момчетата са плачели в съблекалнята”.

В мача срещу Португалия пък се случи обратното, ранен гол на Кристиано Роналдо с глава и след това няколко сериозни пропуска пред вратата на Руи Патрисио и отново две нули в графата вкарани голове и точки. Преди последните мачове от групата с шансове да продължат на осминафиналната фаза бяха три отбора - Испания и Португалия с 4 точки, Иран имаше 3 пункта, а игралият отличен футбол тим на Мароко - без шансове и с нула точки.

Мароконаците се отпушиха точно в третия си мач и сензационно повеждаха на два пъти на Испания, като поставиха под съмнение не само първото място на „ла фурия роха”, но на моменти дори и класирането напред на Испания. Накрая на срещата иберийците се добраха до спасителен гол за 2:2 в 90-ата минута и успяха да заемат първото място в група "В". По същото време в другата среща от групата Иран сериозно се противопостави на португалските „мореплаватели”. В третият си мач от групата иранците показаха, че освен добре наредени във фаза защита са и изключително борбен и добре контраатакуващ отбор. Куарешма вкара феноменален гол в последната минута на първото полувреме и всичко изглеждаше по план за европейския шампион.

Изпусната дузпа от Кристиано Роналдо подейства като допинг на играчите на Карлуш Кейруш и техният финален щурм им позволи да стигнат до правото да изпълнят дузпа, която беше превърната в гол от Карим Ансарифард. В даденото от съдията продължение иранците бяха на сантиметри от това да продължат напред за сметка на Португалия, но ударът на Мехди Тереми излезе на сантиметри в аут. Иранци и мароканци ще бъдат запомнени с храбрата си игра на това световно първенство, спечелвайки симпатии и похвали сред неутралните фенове по света.

Франция, Дания, Перу и Австралия - квартетът в група "С".

Очаквано Франция завърши на първото място в групата. Решаващ двубой за второто място в групата се оказа срещата от първия кръг между Перу и Дания, завършила с успех на европейците с 1:0. В края на полувремето перуанците пропуснаха дузпа чрез нападателя си Кристиан Куева. Перу създаде достатъчно положения пред вратата на Шмайхел, но поради липса на точност „инките” не можаха да отбележат гол, а датчаните се възползваха от една бърза контра и точен пас в коридор, вкарвайки за 0:1 - безценен гол на Поулсен, който натежа изключително много и се оказа решаващ и безценен в борбата за второто място.

Във втория си мач от първенството перуанците загубиха с 0:1 от икономично играещата Франция и след две загуби бяха аут от надпреварата. Въпреки че Перу показа приятен за окото комбинативен и атакуващ футбол, решаващ фактор за отпадането им се оказа неумението да бележат голове. Бяло-червените имаха изгодни възможности за гол, но процентът на точните удари в противниковата врата беше твърде нисък. Докато французи и датчани 90 минути симулираха дейност за устройващото ги реми, перуанците успяха да победят с 2:0 организирания австралийски отбор и да грабнат третото място в групата.

Преди световното в Русия не бях гледал повече от 2-3 мача на Перу и южноамериканците ме впечатлиха със своята визия да играят атакуващо, бързо и напористо. Бяха като едно неуморно момченце, което по цял ден тича след топката на кварталната полянка - истински, смели, жадни за футбол, но и наивни, изпускащи добри възможности за гол.

Австралия се противопостави успешно на лидерите Франция и Дания. Загуба с 1:2 в края на мача от „петлите” след нелеп автогол и бойко равенство 1:1 срещу бившия европейски шампион Дания. Австралийците притежават здрав и тактически грамотен отбор, играещ стабилно във фаза защита и умеещ да се защитава с 8 или 9 полеви състезатели, но им липсва класа във фаза атака. Фактът, че и двата гола които вкараха в Русия, бяха след дузпи реализирани от Йединак, показва, че играта на „кенгуратата” във фаза атака не беше достатъчна, за да им осигури преминаване в следващата фаза.

През 2006 година на световното в Германия Австралия беше сред хитовете на турнира, но отдавна в отбора не са Марк Видука, Джон Алойси, Хари Кюъл, Кевин Мъскат, Лукас Нийл, Марк Брешано и Марк Боснич. Единствен от златния отбор от 2006 година беше ветеранът Тийм Кейхил, който успя да запише участие на четвърто поредно световно първенство, но не съумя да отбележи гол в директния мач за третото място срещу отбора на Перу. Предизвикателството пред Австралия за следващото световно първенство е да намери своите лидери в атакуващ план, понеже футболът е игра на голове, а головете са нужни за нещо повече от участие в груповата фаза на световно първенство.

Tимовете от група "D", които напуснаха шампионата, бяха Исландия и Нигерия.

След Евро 2016 скандинавският отбор се класира за второто поредно първенство, показвайки че резултатите от последните 3 години не са плод на добро стечение на обстоятелствата и случайността, а на ясна визия и добро разчитане на наличния потенциал. В дебютния си мач на световно първенство Исландия за пореден път изуми футболния свят, врътвайки 1:1 на един от фаворитите за световната купа - Аржентина.

Мачът тръгна отлично за „гаучосите” с ранен гол на Агуеро в 19-ата минута, но нелепа грешка на направилия два ужасни мача по време на турнира Кабайеро върна бързо исландците в играта. През второто полувреме на двубоя исландският вал беше непревземаем и коравият отбор на островната държава се поздрави с първа точка на световно първенство.

Може би, отново в малката държава започна да мечтаят да бъде преодоляна групата. Загубата с 0:2 от нигерийските суперорли приземи исландците. Беше необходима победа в третия мач срещу вече класиралата се Хърватия. Както и срещу нигерийците първото полувреме завърши при резултат 0:0. Обстоятелствата подтикнаха Исландия да се отвори и да търси гол във вратата на Калинич, но опитните хървати поведоха с гол на Баделъ. Реализираната дузпа от Сигурдсон в 76-та минута предостави вяра и надежда, че момчетата на Хеймир Халгримсон могат да хванат последния влак за 1/8 финалите. Голът на Перишич последната минута, попари исландската мечта за нова епична викингска сага. Три мача за Исландия - едно реми и две загуби.

Представянето в Русия няма да бъде така запомнящо се като това във Франция преди 2 години, но Исландия нито някога е била държава с футболни претенции, нито най-вероятно някога ще бъде. Твърде вероятно е Исландия да не се класира за световно първенство в следващите 30-40 години, но самото им присъствие в Русия е един голям успех, защото говорим за нация с население от 350 000 души. Тази нация трябва да изгради политици, полицаи, съдии, адвокати, лекари, инженери, компютърни специалисти, учители, за да може държавата да функционира нормално, но ето, че с едно малко като количество население исландците показаха, че може да се прави и добър и качествен футбол. Да, Исландия няма супер отбор със страхотни индивидуалности и мегазвезди, но има колектив, притежава научени мъже, можещи да играят добър и съвременен футбол, мъже с дух, гордо носещи националната фланелка.

Нигерия е другият отбор, който отпадна от група D, а тимът, който отпадна, можеше да е Аржентина. Африканците започнаха със загуба с 0:2 от Хърватия, като не отправиха нито един точен удар за целия двубой във вратата на „шахматистите”. След едно слабо първо полувреме във втория мач срещу исландците, нигерийците избухнаха през втората част и след две скоростни контри успяха да спечелят първа победа на първенството с 2:0 с два гола на Ахмед Муса.

Третият мач за нигерийци и аржентинци щеше да е решителен за двата отбора. Отново както в предните си две срещи нигерийците бяха прекалено тихи и примерни през първите 45 минути от срещата, прибирайки се в съблекалнята с гол пасив. Историята от срещата срещу Исландия се повтори и през второто полувреме „суперорлите” излязоха коренно променени, разкривайки големия потенциал който притежава отбора. Нигерийците влязоха смело в битката срещу неуверените аржентински звезди. Най-опитният в аржентинския отбор Масчерано задържа ненужно нигерийски футболист и реферът Чакър отсъди дузпа, реализира с голямо хладнокръвие и самочувствие от Виктор Моузес.

Резултатът 1:1 класираше нигерийците за 1/8-финалите. В 77 минута Рохо игра с ръка в наказателното поле на Аржентина и след сигнал от централата в Москва, турският съдия Чакър реши да гледа видео с въпросната ситуация, тълкуването на рефера беше, че играта с ръка на Рохо е станала след като защитникът е играл първо с глава и не отсъди втора дузпа в мача за африканския отбор. Същият този Рохо класира Аржентина за 1/8-финала след страхотен удар с воле в 86-ата минута, карайки Диего Марадона да копира знака с пръст на Роби Уилиамс от откриването, но използвайки и двете си ръце. След „Божията ръка”, светът видя и пръстите на Бог!

Но да се върнем на Нигерия, отборът от африканския континент имаше най-младият състав на световното, което е отлична основа за Мондиала след 4 години. Голямата част от сегашния състав ще са на зряла футболна възраст между 25 и 30 години в Катар, ще са придобили опит, ще са изживели радости и падения и ако нигерийците успеят да изградят силен и сплотен колектив и да влеят още мъничко млада свежа кръв към вече опитните бойци, то отборът им със сигурност ще участва в елиминационната фаза в Катар. Бъдещето е пред отбора на Нигерия. Нужно им е повече постоянство и по-силен контрол върху мачовете, защото в Русия се видя, че суперорлите стават опасни едва през второто полувреме. С право възпитаниците на треньора Гернот Роор може да се чувстват ощетени от съдията Чакър, защото решението му да не даде дузпа повлия на резултата от мача и изхвърли Нигерия зад борда.

Група Е - Бразилия, Коста Рика, Сърбия, Швейцария.

В тази група отпаднаха отборите на Коста Рика и Сърбия. Четвъртфиналистът от предното световно първенство в Бразилия Коста Рика не съумя да достигне до критериите които беше задал отборът преди 4 години. Тогава играчите на малката карибска държава успяха да излязат от група с Англия, Италия и Уругвай! Това беше изумително.

Какво направиха костариканците на това световно? Загуба с 0:1 от Сърбия след ювелирно изпълнение от фаул на Коларов, последва втора загуба от „селесао” след голове на Неймар и Фелипе Коутиньо в края на двубоя, като стражът Навас успя да направи 8 спасявания в срещата и почти да осигури точка за своята родина. В последния си двубой от групата костариканците не останаха капо и записаха престижно равенство срещу швейцарския отбор.

Сърбите тръгнаха с трудна победа срещу Коста Рика. Победа дошла благодарение на голямото майсторство на Коларов при изпълнението на пряк свободен удар. Сърбите не блестяха с нищо, но си взеха мача и се наточиха да си подпечатат класирането още след двубоя срещу Швейцария. В Калининград, всичко тръгна по мед и масло за сръбския национален отбор. Западните ни съседи поведоха в 5-ата минута с ранен гол на Митрович и през по-голямата част от първото полувреме бяха водещият отбор. Швейцарците изравниха в началото на втората част с гол на Гранит Джака.

В средата на второто полувреме се случи най- дискутираната ситуация по време на мача. Голмайсторът от Сърбия беше задържан едновременно от двама швейцарски футболисти в наказателното поле на Зомер, но немският съдия Брих дори не потърси помощта на VAR. Тази ситуация засега е най-дискусионната по време на първенството и в голяма степен неотсъждането на тази дузпа изнерви сърбите и срещата продължи в непрекъснати спорове и конфронтации между сръбските футболисти и етническите албанци и косовари в отбора на Швейцария. В последната минута на срещата косоварят Шакири отбеляза победния гол в мача след бърза контраатака.

Една огромна съдийка грешка от страна на Брих предопредели до голяма степен отпадането на Сърбия за сметка на Швейцария. Но сърбите не трябва да търсят вина само и единствено в странният случай с Брих, а да се вгледат и в играта си, която в големи части от трите им мача беше тромава, мудна, липсваше импровизация и креативност, често се търсеха пасове към фланговите играчи, откъдето топката да бъде центрирана към високите Митрович или Милинкович-Савич. Като стана дума за футболиста на Лацио, трябва да се отчете, че младият сръбски атакуващ халф изигра доста слабо световно първенство и показа, че още не е узрял да играе във водещ европейски отбор.

Дойде ред и на развръзката в група F.

Първите две места в тази заплетена група бяха за националните гарнитури на Швеция и Мексико, а отпаднаха Южна Корея и световният шампион от 2014 година Германия. Да, точно така, Германия отпадна и то като последна в групата си. Стана тенденция през 21 век световните шампиони да отпадат още в предварителната си група, Франция отпадна през 2002 година, Италия през 2010 и Испания през 2014 година. Няма да се спирам много подробно на причините за отпадането на Германия, понеже предполагам вече достатъчно сте се начели на причини защо се случи това, кой не е играл с пълния си потенциал, кой бил демотивиран, изчерпан ли е Йоги Лвов за поста национален селекционер на Германия и т.н.

Ще обърна внимание само на няколко факта - първо бомбата избухна при снимките на Йозил и Гюндоган с Ердоган „моят президент” и т.н., но вместо Йозил и Гюндоган да бъдат разкарани веднага от немския национален отбор, федерацията завъртя нещата как всичко било добре, разговаряли били с въпросните състезатели и целта оставала същата - световната купа.

И за да се махне фокусът от големият проблем, целенасочено  се създаде нов такъв, като от финалния списък с 23-ма състезатели отпадна Лерой Сане. Веднага медиите се захванаха с изненадващото отпадане на аса на Манчестър Сити. Гледах и трите мача на немците и след първия срещу Мексико се изненадах защо Юлиан Бранд не е титуляр... Във втория мач срещу Швеция Бранд отново се включи по отличен начин от резервната скамейка и за „награда” в третата среща на Бундестима отново беше резерва. Но нека не мислим Германия. Немският футбол разполага с достатъчно силни млади състезатели, германският футбол има страхотен ресурс и потенциал и Германия ще продължи да е същата велика футболна сила.

Два бледи мача за Южна Корея в началото на турнира и едно свръх избухване в третия мач срещу актуалния световен шампион Германия. Коефициентът за победа на корейския състав варираше между 15.00 и 18.00 преди мача. Очакванията бяха, че корейците ще бъдат хапнати за закуска от гладния за голове немски отбор. Нищо подобно не се случи, корейците играха сърцато, с хъс, желание и пълна концентрация. Корейската победа се оказа недостатъчна за класиране на азиатския отбор, но свърши работа на разбития от Швеция мексикански отбор.

От група G с турнира се разделиха националните отбори на Панама и Тунис.

Панама - първо участие на световно първенство и доста слаба игра срещу англичани и белгийци. Панамците отпадат без спечелена точка и с най-много допуснати попадения във вратата си. Тунис изиграха много добър мач срещу Англия, но миг разсеяност в края на мача ги лиши от точка срещу държавата готвеща се да напусне ЕС. В директния мач за третата позиция в групата африканският отбор успя да обърне Панама и спечели победа с 2:1.

В последната осма група Сенегал и Полша бяха опадналите отбори. Поляците тотално разочароваха с играта си, звездата им Левандовски изигра слабо и безлично първенство, допуснаха един комичен гол в мача срещу Сенегал и играта им беше мудна и тромава, лишена от креативност, непредвидимост и скорост. Някак си поляците не можаха да влязат в първенството и загубиха първите си два мача. Като в срещата с Колумбия бяха направо пометени от сънародниците на Игита и Валдерама.

„Дружина полска” все пак успя да намери сили и да спечели последния си мач от групата срещу Япония, а същата Япония успя да грабне второто място в групата, благодарение на два жълти картона по-малко от Сенегал, като всички останали показатели между двата отбора бяха абсолютно еднакви. „Лъвовете от Теренга” започнаха турнира с ударна победа с 2:1 над Полша. Последва равенство 2:2 срещу японците, като сенегалците повеждаха на два пъти в мача чрез Мане и Муса Ваг, но позволиха ветерана Хонда да им изравни 12 минути преди края на мача. В последния си мач от турнира загубиха с 0:1 от Колумбия, като през първото полувреме беше отменена отсъдена дузпа за Сенегал след консултация с VAR.

Нещастното отпадане на сенегалците остави Африка без представител на 1/8-финалите за първи път от 1982 година. Но липсата на късмет и лоши съдийски решения попречиха на Сенегал и Нигерия да играят в следващата фаза.

Има голямо бъдеще в отборите на Сенегал, Нигерия и Мароко и отпадането на тези три африкански отбора се дължи на лошо стечение на няколко фактора като късмет, липса на опит, липса на шанс, неумение пред гола, по-слаба  тактическа дисциплина и лоши съдийски решения.