"Книгата е подарък. Вдъхновена е от песен, изпълнена от любимия ми Сами Дейвис-джуниър, и пресъздава това усещане за безвремие, което песента ти носи. Докато четеш, все едно слушаш музика."
"В очакване на Боджангълс" на Оливие Бурдо е смешна и трогателна история, разказана от баща и малкия му син. Става дума за шеметната любов на бащата с необикновената му съпруга и щастието, което изпълва техния син от този живот. Заглавието идва от любовта на майката към песента "Мистър Боджангълс" на Нина Симон (впоследствие я изпълнява и Сами Дейвис-джуниър).
Тази творба на Първата дама на крими жанра разказва за д-р Артър Калгъри. Докато се възстановява от амнезия, той открива, че е можел да осигури алиби в скандален процес за убийство. Осъден за убийството на собствената си майка е Джако Аргайл, а още по-сложно става, когато самият Джако умира в затвора. Въпросът е кой е истинският извършител и дали той няма отново да посегне на чужд живот.
"По принцип не чета Агата Кристи. Гледах сериала на BBC по тази книга и супер много ми хареса. Интересното е, че в сериала би трябвало да има друг убиец и заради това започнах книгата, за да видя кой е истинският такъв."
Книгата на популярния футболен треньор не е точно биография. Тя се фокусира върху бизнес-машината, която съвременният футбол представлява. Анчелоти същевременно разказва за своя подход в управлението на един футболен тим и дава примери за това как може да се контролира съблекалня, пълна със звезди с огромно его.
"Супер бързо се чете и различно написана. В една глава Анчелоти разказва някаква история, а в следващата - другите автори интервюират някои от големите звезди, с които той е работил. Най-интересна ми беше частта с ПСЖ и как там не е имало никаква култура на хранене и трениране, а той е променил това."
Или изповедта на един медиен манипулатор. Райън Холидей е медиен стратег, който е работил като директор на маркетинг отдела на American Apparel. В книгата си той разкрива какви са похватите за медийната манипулация - от черния пиар, през успешната рекламна кампания до контрола върху новините.
"Книгата дава един много интересен поглед върху медийната среда в САЩ и как човек с малко опит и хитрост може да се възползва от всичките й слабости, за да прокарва собствената си адженда. Насочена е предимно към американския пазар, но всеки, който я чете, може да направи директни паралели с българските медии и да си извади изводите. Особено полезна и интересна би била тя за всеки, занимаващ се с публична комуникация по един или друг начин."
Анти-утопията на Браун разказва за едно бъдеще, в което човечеството е започнало да колонизира Слънчевата система. Това обаче е станало с цената на човечността - обществото е разделено на касти, т.нар. Цветове. На върха са "златните" - богати полубогове, разполагащи с цялата власт. На дъното са "червените" - нещастни миньори, които копаят за ценни ресурси в дълбините на Марс, гладуват и умират на по 20 години без да са зърнали звездите и без да съзнават, че са роби на една тиранична система. И, естествено, назрява бунт.
"Макар на пръв поглед да е насочена към по-млада аудитория, книгата на Браун има своите качества, които всички почитатели на фантастиката ще оценят. Като се започне от интересната концепция за разделянето на обществото на касти по цветове и експлоатацията на човешки труд до леките заемки от фентъзито, които напълно променят тона и атмосферата на книгата в един момент."
В книгата от 1925-а се разказва за съпругата на виден член на британския парламент, която организира прием в дома си. Улф проследява деня на организацията на приема и предизвикателствата, с които жената се сблъсква. В "Госпожа Делауей" Улф използва вътрешния монолог на героинята, за да създаде въздействаща психологическа картина на случващото се.
"Страхотна книга, трудна и малко не за всеки читател. Много метафорична и описателна е."
Анти-утопията на Атууд се радва на нова световна слава заради успешния сериал базиран на нея. Книгата разказва за бъдеще, в което малко жени са останали фертилни. Те биват използвани от богатите, за да им осигурят наследници, като за целта получават минимални условия за човешко съществуване.
"Интересна е. Има много неща, които в сериала не могат да бъдат видени, а са важни подробности за случващото се в Гилаед. Като атмосфера е мрачна и малко трудно се чете."
Романът разказва за български емигрант, който се връща в родната Варна след години в САЩ. Довела го е лична трагедия, зад която може би стои много повече от случайност. Докато разплита пъзела, той се запознава с възрастна жена, чрез която се докосва до една "история в историята" - разказ за млада рускиня, която се влюбва в опърничав американец с важна роля за историята на България.
"Много ми харесва и съм приятно изненадана, че български автор може да пише по такъв начин. Определено по-интересно ми е действието в настоящето, тъй като не харесвам руски исторически елементи."