Ако Локи Ламора и приятелите му се явят на екран, ще последва безспорен успех. Представете си фантастичен град, който много наподобява Венеция от Ренесанса - с всичките му красиви и отвратително грозни моменти. Сега поставете в този град и една група крадци, която може спокойно да накара "Бандата на Оушън" да прилича на група дечурлига, заформили смел план да оберат бонбоните от квраталната бакалия. И всичко това, подправено с великолепна история, безкрайно интересни герои и страхотно приключение.
Мислите, че в "Игра на тронове" историята е сложна и заплетена, а героите - безкрайно много и измиращи изключително бързо и непредвидено. Пробвайте тогава "Малазанската книга на мъртвите". Война, убийци, интриги, божества, месещи се безцеремонно в живота на смъртните... Въпреки фентъзи елемента, Стивън Ериксън е създал толкова реалистична и завладяваща история, колкото е и собственият ни свят.
Филми и сериали за Древен Рим има много, но за наследника му - Византия, те почти липсват. Вдъхновена от Византийската империя на Юстиниан Велики и неговата императрица Теодора, историята на "Сарантийска мозайка" е изключително завладяваща и реалистично разказана. Ако се направи проект по двата романа от тази поредица на Гай Гавриел Кай, те спокойно биха могли да съперничат по успех на един друг хит на HBO - "Рим".
Безжалостните принцове на единствената истинска реалност - Амбър, са станали любими на хиляди хора по света. Самата идея за едната реалност, която хвърля сенките си, създавайки светове (един от които е нашата Земя), е примамлива и интересна. Като към нея допълним интригите и действително завладяващата история, от "Хрониките на Амбър" могат да се получат чудеса.
Сандърсън може спокойно да бъде нареден сред най-талантливите съвременни писатели във фентъзи жанра, а някои дори биха му дали мястото на най-талантливия. Безкрайната креативност, с която създава историите си (там няма проста магия, всичко е изключително специфично), ги прави потенциални шедьоври и за малкия екран. Поредицата "Мъглороден" притежава всичко необходимо за това - изпипани герои, напрегнат и увличащ сюжет, нова концепция, която ще се понрави на феновете и главна героиня, която раздава тупаници и справедливост. Също така има жесток богоподобен тиранин, потиснато население и безперспективен бунт, който обаче с много хитрост, смелост и т.н. може да промени съдбата на света. Всичко нужно за една добра история.
Ако "Мъглороден" дава отенък в стил "Бандата на Оушън" среща "Игрите на глада", то тук имаме съвсем друга тръпка - Герои, които са изоставили света, голямо зло, което приближава, но малцина го осъзнават, както и една дълга и уморителна война, в която добрите не ти се струват кой знае колко добри.
Представете си едно братство от войни наемници, което се бие там, където му платят - мрачни, цинични, гадни, поли, но пък откровено забавни. Сега си представте, че тях ги наеме древно зло, което се събужда за нов живот. Да, в "Черния отряд" историята ни представя гледната точка на лошите, които обаче не са толкова лоши - опитват се да оцелеят, балансирайки на ръба между войнишките несгоди и откровеното зло. За сметка на това и добрите не са кой знае колко добри, но пък историята е достатъчно заплетена и интересна, за да накара феновете на "Игра на тронове" да се заинтересуват и от подобен проект.
"Игра на тронове" доказа, че политиката е също толкова важна в едно фентъзи, колкото и битките, а "Първият закон" дава големи количества и от двете. И тук историята е реалистична, а героите успяват да те накарат да им повярваш, че са живи същества, а не просто авторови персонажи. Освен това са толкова колоритни, че няма как да не се харесат от всеки, който поне малко си пада по фентъзито. Абъркромби създава света си опасен, изпълнен с насилие, но и с добри хора, които да поддържат баланса.
Някои смятат, че в поредицата за клана Отори се срещат "Шогун" и "Хари Потър". Книгите ни представят средновековна Япония, в която властват самураи и нинджи, притежаващи магически способности. И сред всичко това са "скритите" - племе на японски християни, които буквално изпълняват предписанията на Библията, но са преследвани заради религията си от самураите. Самата история е интересна, динамична и те кара да я четеш без почивка, а ако се създаде сериал по нея, той неминуемо ще постигне успех.
Няма как да минем без един от най-добрите автори, които са се раждали някога. Вярно, по книгите на Пратчет има вече няколко филма и още няколко анимации, но Светът на Диска може да бъде база за създаването на безкрайно количество забавни, нелепи и поучителни истории, дори и те да не са част от книгите на Пратчет. Просто защото Анкх-Моркорк не спи, той е само на 2 хранения от пълния хаос и произвежда за света тонове приключения. Имаме Анкх-морпоркската градска стража, имаме вещиците, Смърт, началника на пощата, магьосниците от Невидимия университет, както и редица други герои, които биха дали мед за душата на всеки един фен на Пратчет и не само. Всеки обича забавни истории.