Илон Мъск със сигурност знае как да привлече вниманието и да накара всички да говорят за Tesla. Обикновено е заради изпипаните до последния детайл модели на бранда, но ситуацията със Cyberpunk не е точно такава.
Пикапът се хвали с невероятна мощност, по думите на Мъск е "по-бърз от Porsche 911 и по-мощен от Ford F-150". Всичко това обаче е скрито под смущаващо неприятна опаковка. Cyberpunk пикапът доведе до лавина от мемета за дизайна му и това че изглежда като рисуван от шестгодишно дете. В най-добрия случай можем да го наречем странен, в най-лошия – откровено грозен.
Външният вид на автомобилите Smart винаги е предизвиквал противоречия. Факт е, че те са удобни за градски условия, докато улиците и паркингите стават все по-претъпкани. Така че не можем да отречем, че в Smart е вложена практична мисъл и идеята на водача да му е удобно.
Проблемът е, че дизайнерският им отдел явно не полага чак толкова усилия – нещо, което ясно си личи в модела Fortwo (да, така се пише). На мястото на регистрационната табела има голям дисплей, вратите се отварят назад, а не настрани... Като цяло Smart Fortwo прилича повече на играчка от шоколадово яйце, отколкото на функционираща кола.
„Я, Лада Нива“, биха възкликнали мнозина, но всъщност Bronto е наследникът на Нива. Както се вижда от снимката, от Лада отказват да правят каквито и да било промени по дизайна и новата модификация поразително прилича на нещо, дошло в 2019 г. от 70-те години на миналия век. Дори кафявият цвят напомня за едни други времена в автомобилното производство, но поне няма да ви е жал, че колата ще се изцапа.
Британците от Rolls-Royce са известни със скъпите си, луксозни коли с "мускулест" дизайн. При Cullinan обаче амбициите за свръхагресивен външен вид са дошли в повече. Моделът е с ръбата правоъгълна предница и огромна решетка. Шасито е допълнително повдигнато и ако се чудите защо – Cullinan се води в SUV сегмента.
Тук ситуацията е подобна с тази на Rolls-Royce Cullian. Bentley правят невероятно луксозни коли, много от които приличат на бижута не четири гуми, но Bentayga не е сред дизайнерските моменти на триумф на марката.
Моделът е SUV на "скромна" цена от минимум 850 хил. долара, срещу които получавате абсурдно висока предна решетка и издължен силует в цвят ярко оранжев металик. Ако цветът е единственото, което ви смущава – Bentayga се предлага и в комбинация от бордо със сребрист таван.
Тази модификация на Fiat 500 носи най-добрите класически черти на предшествениците си като ретро предната част и компактните габарити.
Лошото е, че тези типично италиански решения изглеждат така, сякаш са комбинирани с някаква друга марка кола. В чертите на Fiat 500L има нещо, което напомня на MINI Countryman и в крайна сметка автомобилът изглежда като зле скалъпена имитация.
Когато се опитваш да угодиш на всички едновременно, много често резултатът никак не е удовлетворителен. Honda Clarity е идеален пример. Автомобилът се предлага в два варианта – пълен електромобил или плъгин хибрид. Дотук добре.
Лошото е, че във външния вид на колата също се е получило съчетание и то крайно неуспешно. Издълженият преден капак почти напомня на лимузина. Следва купе с нисък таван като на спортен автомобил и всичко изведнъж свършва с къс багажник, сякаш колата не може да реши седан ли е, или хечбек.
През тази година от Chevrolet представиха шестото поколение Camaro, което радва почитателите си с мощен осемцилиндров двигател и подобрено спортно окачване. Вместо да се придържат към класическия вид на Camaro обаче, инженери и дизайнери решават да представят модела с изцяло променена предница, чиито пропорции са несъвместими с останалата част от колата.
Достатъчно е показателно, че през 2020 г. Camaro SS ще получи дизайн, характерен за по-старите варианти на модела. Явно от Chevrolet са си научили урока.
Класическото Mitsubishi Eclipse се появява не веднъж и два пъти в поредицата "Бързи и яростни" като олицетворение на спортния дизайн, скоростта и мощността.
Но компанията се опитва да се пригоди към вкусовете на масите, които все повече залитат към кросоувъри и SUV, и създава Eclipse Cross – автомобил, който нагледно ни показва, че някои неща е по-добре да не се променят.